Katar i Oman

Krótkie odległości i dobre drogi umożliwiają podróż z Emiratów do krajów sąsiednich, takich jak Katar i Oman. Dla mieszkańców ZEA system przekraczania granicy jest tak prosty, jak to możliwe; reszta musi uzyskać wizę nie tylko w celu wjazdu do tych krajów, ale także ich opuszczenia.

Katar

Ta absolutna monarchia znajduje się na tytułowym półwyspie wielkości Przesmyku Karelskiego. Mieszka tu około 700 tysięcy ludzi; ponad jedna trzecia populacji koncentruje się w stolicy Doha. Arabowie stanowią tylko dwie piąte liczby obywateli, reszta to tubylcy Pakistanu, Iranu i Indii.

Podstawą lokalnej gospodarki jest wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego wysyłanych na eksport. Dzisiaj Katar jest jak Dubaj pięć do siedmiu lat temu. Ten kierunek turystyki rozwija się bardzo dynamicznie; ale ponieważ ma mniejszą popularność niż Emirates, ceny tutaj, o podobnej jakości usług, są zaskakujące pod względem dostępności. (Nawiasem mówiąc, lokalny rial jest równy dirhamowi ZEA, co znacznie ułatwia porównania i obliczenia).

Rosyjscy turyści są traktowani z wielką życzliwością. Kraj jest absolutnie bezpieczny; późnym wieczorem można spokojnie spacerować ulicami.

Najlepszy czas na relaks w Katarze to od września do maja. Znajdziesz piaszczyste plaże i piękne hotele renomowanych międzynarodowych sieci, w tym Sheraton, Ritz-Carlton, Marriot, InterContinental i Movenpick. Zatoka Perska jest uważana za doskonałe miejsce do nurkowania. Jedną z najpopularniejszych rozrywek oferowanych turystom w Katarze jest safari, po którym będą mogli delektować się grillem w Zatoce Perskiej pod baldachimem malowniczego namiotu.

Ze względu na swoje cechy klimatyczne Katar nie jest bogaty w zabytki historyczne i przyrodnicze. Turyści odwiedzają ten kraj głównie ze względu na łagodniejsze normy tradycji islamskich, wspaniałe produkty lokalnych rzemieślników i rzemieślników, a także z powodu coraz intensywniejszych wykopalisk archeologicznych, które ujawniają nowe i nowe ślady starożytnych cywilizacji na półwyspie.

Miłośnikom starożytnych fortów można polecić udanie się do miast Zubar i Umm-Salal-Mohammed, które znajdują się na północ od Doha. Nie zdziw się, jeśli nagle poczujesz, że znajdują się w innym świecie i przestrzeni - kontrast między lazurowym morzem, białą pustynią od gorąca i starożytnymi ceglanymi ścianami fortecy będzie niesamowity.

W mieście Umm-Salal-Ali, 40 km od Doha, znajdują się kopce i kurcze z trzeciego tysiąclecia pne. Teraz są aktywnie badani przez archeologów ku wielkiej radości wszystkich miłośników starożytności. Al-Khor, 65 km od stolicy, fascynuje małe muzeum, ruiny meczetów i wiele starych wież strażackich rozrzuconych po całym mieście, z których niektóre zostały przywrócone do pierwotnej postaci. Stąd otwiera się ogromna i niezwykle malownicza panorama oceanu.

Oman

Ostatnio połączona turystyka Dubaju - Omanu rozwija się bardzo aktywnie. Wielu touroperatorów z Dubaju organizuje podobne wycieczki mieszane. W takim przypadku o wizach wjazdowych do Omanu decydują same biura podróży. Szczególnie polecane są połączone wycieczki po fiordach i żeglarstwem w północnej części półwyspu Musandam.

To jasto zadziwia ich pięknem nie gorszym niż wybrzeże Norwegii. Biura podróży pomogą również zorganizować wycieczkę do ojczyzny kadzideł - górskiego kurortu Salala, a także popływać w dau wzdłuż zielonego pasma nadmorskiej doliny Battina, leżącego między ostrogami gór i oceanu. Lot do Dubaju z Maskatu trwa 40 minut. Samochodem tę samą odległość można pokonać w ciągu 5-6 godzin.

Gości sułtanatu uderza atmosfera starożytności, którą tworzą ruiny starożytnych miast i zachowana dziewicza przyroda. Różnorodność krajobrazów w Omanie rozciąga się od tajemniczych gór sięgających 3300 m npm i kryjących niesamowite jaskinie, po piaski białej pustyni i śnieżnobiałe plaże, oceaniczne połacie i egzotyczną zieleń.

Jest to jedno z niewielu miejsc na świecie, w którym żółwie morskie składają jaja w oczekiwaniu na potomstwo. Zachwycą Cię tajemnicze górskie wąwozy, wspaniałe wodospady, kwitnące doliny, ogrody palmowe, daktylowe i kokosowe, plantacje papai i bananów, a także pustynie z tajemniczymi oazami i tradycyjne osady beduińskie.

Historia cywilizacji omańskiej sięga tysięcy lat. Wiele faktów wskazuje, że właśnie stąd pochodził legendarny Sinbad the Sailor. Kilka razy od XIII wieku sułtanat stał się centrum unii krajów Zatoki Perskiej. (Nawiasem mówiąc, do 1971 r. Terytorium obecnej ZEA było również częścią Traktatu Oman).

Kilkaset fortów, pałaców i wież zbudowanych w różnych stylach architektonicznych świadczy o tych legendarnych czasach. Bogata i wysoko rozwinięta kultura Omanu dała początek naturalnej życzliwości mieszkańców, którzy są dumni ze swojej gościnności i szczerości.

Nadal udaje im się zachować równowagę między przeszłością a przyszłością. Kraj pozostał zamknięty dla obcokrajowców do 1970 r., Kiedy do władzy doszedł sułtan Qaboos. Teraz jego wizerunek obnosi się ze wszystkimi banknotami (bajty omańskie są w przybliżeniu równe żarnikowi ZEA, tysiąc bajtów stanowi jeden rial). W ostatnim ćwierćwieczu Oman stał się nowoczesnym stanem ze wspaniałymi drogami, drapaczami chmur, obiektami sportowymi i luksusowymi hotelami. Tutaj znajdziesz wszystkie hotele, do których przywykłeś w Dubaju i Doha, w tym Hilton, Radisson, Crowne Plaza i Grand Hyatt. Ale ciesząc się wszystkimi korzyściami cywilizacji, nadal będziesz nasycony duchem pokoju i spokoju, upewniając się, że Ziemia i ludzie są jednym.

Obejrzyj wideo: Mein Schiff 5: Dubai mit Katar und Oman Anreise und Tag 1 (Luty 2020).