Szczęśliwy, miły, utalentowany

Tekst: Alla Astanina
SZTUKA NALEŻY OBSŁUGIWAĆ RADOŚĆ LUDZI. POZWALA NAM ZOBACZYĆ TEN ŚWIAT OCZAMI ARTYSTY. UJAWIA SIĘ PRAWDZIWĄ PIĘKNO PRZED NAMI, DAJĄC NIESKOŃCZONE SZCZĘŚCIE. LUDZIE MOGĄ SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z WŁASNYMI ŚWIATAMI Z INNYMI, OBJAWIAJĄC SIĘ WŚRÓD NAJBARDZIEJ RÓŻNYCH OBRAZÓW ARTYSTYCZNYCH, Z DEFINICJI, SZCZĘŚLIWYCH. I JESZCZE SĄ DOBRE I WYKWALIFIKOWANE, ŻE TYLKO DOBRY SPOSÓB MOŻE DZIECI DZIELIĆ SIĘ BOGIEM ŚRODOWISKOWYM. DZISIAJ BARDZO CHCEMY POWIEDZIEĆ O DWÓCH PIĘKNYCH KOBIETACH-ARTYSTACH, KTÓRZY ŻYJĄ I PRACUJĄ NA NAS, TUTAJ POZOSTAJE ARTYKUŁ Z ARTYKUŁU.

Dom Swietłany Nur

„Pokaż mi swój dom, a powiem ci, kim jesteś”. Możesz więc przeformułować słynne przysłowie, dlatego aby poznać Swietłanę Nur, musisz ją odwiedzić. Gdy tylko wejdziemy na dziedziniec jej willi, staje się jasne, że czeka na nas wiele interesujących rzeczy. I od razu pierwsza niespodzianka - umywalka, taka zawsze zawieszona przy werandzie domu babci we wsi, w której wszyscy odwiedzaliśmy jako dziecko podczas letnich wakacji, tylko w Svetlana nie była prosta, ale pomalowana.

Idziemy dalej i znajdujemy zastawę stołową na herbatę w altanie oplecionej zielenią, a to także mały cud - krata i rośliny są namalowane bezpośrednio na ścianie, ponieważ mieszkając w kraju, którego większość zajmuje pustynia, chcesz otoczyć się ogrodem.

Przy filiżance herbaty Svetlana mówiła o sobie. Urodziła się w starożytnym Samarkandzie, po szkole wyjechała do Leningradu, gdzie ukończyła szkołę renowacji dzieł sztuki i pracowała przez pewien czas jako konserwator słynnych fontann Grand Cascade w Peterhofie, a następnie wróciła do swojej ojczyzny, aby otrzymać wykształcenie architekta. Po rozpadzie Związku Radzieckiego wielu kreatywnych ludzi straciło pracę i wyjechało do różnych krajów, więc Svetlana Nur wylądowała w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie rozpoczęła nowe życie.

Teraz nadszedł czas, aby wejść do domu, a pierwszym, który nas spotkał, było kilka żywych białych gołębi, a za nimi dwa cocker spaniele, które śledziły nas przez całą wizytę. Przechodząc od pokoju do pokoju i podziwiając pracę, od razu zdajesz sobie sprawę, że Svetlana tęskni za bujną naturą Uzbekistanu, tak wiele wspaniałych kwiatów kwitnie na jej obrazach - róże, piwonie, lotosy, irysy, sady rosną i szybują szybujące ptaki ogniste. Ponadto, aby zrealizować swoje pomysły, artystka stosuje różne techniki - tradycyjne malowanie, haftowanie niciami i koralikami, malowanie na jedwabiu (batik) i szkle (witraż). Niezapomniane wrażenie robią również haftowane kopie dzieł znanych mistrzów (Leonardo da Vinci, Karl Bryullov), które można słusznie nazwać „malowaniem nici”.

Jak większość kreatywnych ludzi, Svetlana Nur próbuje się w różnych dziedzinach sztuki, jednym z jej nowych hobby jest dekorowanie mebli i eksperymentuje z decoupage i mozaiką. Kiedy słyszymy słowo mozaika, natychmiast wyobrażamy sobie Starożytny Rzym i unikalne mozaikowe podłogi wykonane ze smaltu, ale okazuje się Możesz użyć różnych materiałów do tego rodzaju sztuki dekoracyjnej. Svetlana wybrała skorupkę jajka (technika crackle) i skrobię kukurydzianą (technika zimnej porcelany). Jeśli uważasz, że skorupa jest zbyt delikatnym materiałem, to się mylisz. Okazuje się, że w swojej twardości zbliża się do marmuru, jego małe kawałki są przyklejone do powierzchni, malowane i lakierowane, tworzy to fantazyjny wzór małych pęknięć, a najzwyklejszy stół zamienia się w przedmiot sztuki.

Niestety, w jednym krótkim artykule nie można opisać wszystkiego, co widać w tej cudownej willi, którą chciałbym nazwać galerią sztuki, ale bardzo się cieszymy, że poznaliśmy jej twórcę i gospodynię - niezwykle utalentowaną osobę - Svetlana Nur. Życzymy jej twórczego sukcesu!

Wszystkie opowieści Olgi Dmitrievy

Są w Rosji miasta, w których nie można nie urodzić się jako artysta, a Petersburg jest bez wątpienia jednym z nich. Wydaje się, że wszyscy rdzenni mieszkańcy Petersburga mają wrodzone poczucie piękna, a Olga Dmitrieva (Berne) ma wielkie szczęście, że urodziła się w tym niesamowitym mieście-muzeum.

We wczesnym dzieciństwie rodzice zauważyli miłość Olyi do rysowania i w wieku pięciu lat zabrali ją do studia artystycznego w Ermitażu. Wspaniałe wnętrza pałacu, największe dzieła malarstwa i rzeźby stworzyły niepowtarzalną atmosferę twórczą, w której młodzi artyści studiowali historię sztuki i studiowali malarstwo. I ze ścian Państwowego Instytutu Akademickiego. I.E. Repin w Rosyjskiej Akademii Sztuki Olga stała się już profesjonalną artystką, która ukończyła wydział grafiki w 2005 roku.

Będąc jeszcze studentką Akademii Sztuk Pięknych, Olga wzięła udział w konkursie młodych ilustratorów „Złoty Swallowtail”. Wraz ze zwycięstwem rozpoczęła się jej kariera zawodowa. Wchodząc do bajkowego świata literatury, zwłaszcza literatury dziecięcej, sama stała się czarodziejką, tworząc w wyobraźni obrazy, na których latała Mary Poppins, piękna Alyonushka spotkała śmiałego Iwanuszkę, żeglowały średniowieczne żaglówki, a Nils podróżował własną gęś. Pozostało tylko przenieść to wszystko na papier. Ponad 15 książek zaprojektowanych przez Olgę Dmitrieva zostało wydanych przez wiodących rosyjskich wydawców: Rosman, Pan Press, Drofa i innych.

Miłość do przyrody i podróży to kolejne źródło inspiracji, więc krajobrazy i martwe natury zajmują znaczną część pracy Olgi. Artystka woli pracować z akwarelami, a ta technika malowania ma szczególną lekkość i przejrzystość, dzięki czemu można podziwiać subtelne przejścia kolorów dla jej wspaniałych prac przez długi czas. Od 2006 roku Olga jest członkiem Związku Artystów Rosji, aktywnie uczestnicząc w różnych wystawach, w tym 4 osobistych.


Około dwa lata temu los sprowadził Olgę Dmitriewę do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Znajomość kultury i mądrej filozofii Wschodu dała jej nowy impuls twórczy. Wraz z mężem napisała książkę dla dzieci „Mały Camel Issam”, a następnie stworzyła dla niej ilustracje. W tej historii autor stara się przekazać dzieciom podstawowe wartości świata arabskiego - szacunek dla dorosłych, wzajemna pomoc, gościnność. Olga planuje wydać go w języku rosyjskim, arabskim i angielskim.

Kolejnym odkryciem dokonanym w Emiratach są konie. Po raz pierwszy biorąc udział w wyścigach ze swoim mężem, Olga była oczarowana pięknem i wdziękiem rasowych koni arabskich, więc natychmiast rozpoczęła serię prac poświęconych tym szlachetnym zwierzętom. Wszystkie obrazy koni na jej płótnach są niezwykle żywe, piękne i pełne energii.

Jako prawdziwa artystka Olga chce nie tylko tworzyć siebie, ale także przekazywać część swojej wiedzy innym, dlatego marzy o zorganizowaniu ośrodka, który pomoże dzieciom i dorosłym nauczyć się podstaw opanowania. Pragniemy, aby wszystkie jej plany zostały pomyślnie zrealizowane, i mamy okazję nadal podziwiać twórczość tej utalentowanej artystki, która ma swój niepowtarzalny styl. Galerię rysunków Olgi można zobaczyć na jej autorskiej stronie internetowej www.artolgad.com

Redakcja dziękuje Związkowi Rosyjskich Kobiet w Zjednoczonych Emiratach Arabskich „Rossiyanka” za dostarczone materiały

Obejrzyj wideo: 10 najbardziej inteligentnych ras psów (Grudzień 2019).