Nina Ricci - eleganckie rzeczy dla kobiet ze smakiem

Wywiad: Elena Olkhovskaya

W kwietniu 2009 r. Nowym dyrektorem kreatywnym francuskiego domu mody Nina Ricci był Anglik Peter Copping (Peter Copping). Projektant, który wcześniej pracował z Markiem Jacobsem w Louis Vuitton, zastąpił Oliviera Tiscensa, który odszedł z Niny Ricci, w tym ważnym poście. Behind Peter - udane studia w Royal College of Art i legendarnej Central Saint Martins School w Londynie, a także wieloletnie doświadczenie w najlepszych domach mody na świecie.

Dokładnie dwa lata po rozpoczęciu kariery dyrektora artystycznego Niny Ricci Peter Copping przybył do Dubaju, aby osobiście wziąć udział w otwarciu butiku marki w Dubai Mall oraz prezentacji nowej wiosenno-letniej kolekcji House, a także torby Cabochon, poświęcona bliskowschodniej „twarzy” Niny Ricci Liny Samman.

Pomimo wszystkich swoich tytułów i międzynarodowej sławy, Peter okazał się bardzo skromnym i prostym młodym człowiekiem w komunikacji i z przyjemnością mówił o swojej pracy, zainteresowaniach i podróżach.

Peter, słyszałem, że byłeś już w Dubaju, chociaż jakieś dziesięć lat temu. Jakie są twoje wrażenia z nowego wyglądu tego miasta?

Szczerze mówiąc, tak naprawdę nie rozglądałem się, odkąd przybyłem w nocy. Ale to, co udało mi się zobaczyć, to najwyższy wieżowiec na świecie, który nawet w nocy wywarł na mnie niezatarte wrażenie swoją mocą i pięknem. Wydaje mi się, że jest to niesamowity budynek, szczególnie mistrzowsko oświetlony w ciemności. Wierzę, że w ciągu dziesięciu lat to miasto bardzo się zmieniło? Chociaż 10 lat temu nie miałem wiele okazji, aby poznać Dubaj, po prostu strzeliliśmy na pustynię i odlecieliśmy następnego dnia, więc teraz postaram się nie przegapić okazji i rozejrzeć się tutaj.

Dwa lata temu zostałeś dyrektorem artystycznym Niny Ricci House. Co przyciągnęło cię do tego domu po współpracy z Christianem Lacroixem, Louisem Vuittonem i innymi równie znanymi domami mody?

Nina Ricci to marka o cudownej bogatej historii. Jest bardzo Francuzem, a zatem jest mi bliższy, mimo że jestem angielskim projektantem pracującym we Francji. Naprawdę chcę rozwinąć kreatywną koncepcję tej marki i nieco odejść od wizerunku dziewczyny w kierunku bardziej klasycznej kobiecości. Chcę, aby rzeczy od Niny Ricci były bardziej dotykowe, bardziej eleganckie - takie, jakie kobiety lubią nosić ze stylem, i tak, jak sama Madame Ricci je pierwotnie stworzyła. A co ważniejsze, uważam taki wybór tkanin, sylwetek i kolorów, który bez utraty ich autentyczności i uznania byłby nowoczesny i praktyczny. Dla nowej generacji kobiet Nina Ricci.

Co może zaskoczyć i zadowolić współczesne kobiety, które są zawsze zajęte, dużo podróżują, prowadzą aktywny tryb życia, ale chcą pozostać kobiece i eleganckie?

Bardzo trudno dziś zaskoczyć kobietę, ponieważ wybór ubrań jest tak duży, że czasami trudno jest się poruszać. Masz jednak rację, współczesne kobiety różnią się od swoich rówieśników, którzy żyli w ubiegłym wieku. Nie potrzebują prostych, ale wyrafinowanych ubrań codziennych, aby czuć się pewnie i pięknie od rana do wieczora.

Dlatego my, ludzie z branży modowej, musimy pomyśleć o tym, jak zadowolić kobiety. Jak podkreślić ich elegancję. Wierzę, że dzisiejszy przemysł mody przechodzi okres wielkich zmian. Nawet zmiany kolekcji występują znacznie częściej i szybciej niż wcześniej. Szczerze mówiąc, ten modny świat jest dziś bardzo zabawny.

Jak definiujesz „modę” dla siebie?

Nawet nie wiem. Czasami po prostu wykonuję swoją pracę i nie zastanawiam się, czy jest modna, czy nie. Nie zadaję sobie tych pytań, ale po prostu słucham mojej intuicji. Czasami moda jest dla mnie wizerunkiem kobiety. Jej ubrania, sposób myślenia, jej charakter i sposób, w jaki definiuje modę dla siebie.

Jak kształtujesz nowy styl Nina Ricci?

Bardzo często - intuicyjnie. Wydaje mi się, że ten kolor powinien stać się nowym trendem w nadchodzącym sezonie i zaczynam z nim pracować, wybierając dla niego kontrastujące odcienie. Czasami przychodzą do mnie, jakbym mógł od razu powiedzieć, co mnie zainspirowało, ale kolekcja to na przykład Morze Śródziemne, chociaż początkowo nawet nie miałem na myśli tego. Mogę na coś zwrócić uwagę idąc ulicą, albo zdjęcie w galerii wywoła u mnie pewne emocje. Jako projektant dążę do doskonałości w swojej pracy, ale czasami chcę wszystko wywrócić do góry nogami i spojrzeć na to, co zostało zrobione z innej perspektywy. To pomaga! Ponieważ zbyt kobiecy i zbyt słodki może zmienić całą kolekcję w coś podobnego do lalki, nadaj jej ten sam odcień. Dlatego zaczynam marszczyć tkaniny, łączę twarde linie z miękkimi sylwetkami. To dla mnie nowoczesność. Jednym słowem, nie da się opisać, z czego wykonany jest styl, elegancja i kobiecość Niny Ricci, ale jeśli robię to jak kobiety z całego świata, to robię coś dobrze.

Czy masz ulubione tkaniny lub tekstury, z którymi lubisz pracować?

Tak, jest jedna tkanina - to gęsty jedwab z poliestrem, którego używam z sezonu na sezon. Utrzymuje swój kształt idealnie, tworzy wszelkie zasłony, wytrzymuje wielenumerowane manipulacje. Muszę też pracować z jedwabną dżersejem spadochronowym.

Co więcej w twoich kolekcjach - sukienki czy spodnie?

Dla mnie głównym procentem produktów w takich kobiecych kolekcjach Niny Ricci są oczywiście sukienki i spódnice. Nawiasem mówiąc, ostatnio są liderami w sprzedaży. Nie sprzeciwiam się jednak spodniom w damskiej garderobie, zwłaszcza że przy nich zawsze możesz nosić romantyczną bluzkę i buty na wysokich obcasach.

Peter, lubisz podróżować? Gdzie wolisz się zrelaksować?

Ponieważ dzięki mojej pracy muszę dużo podróżować po całym świecie, odpowiem pozytywnie na pierwszą część pytania. Tak kocham cie Lubię studiować kulturę i tradycje różnych krajów. Ale lubię odpoczywać w Anglii, skąd pochodzę, bo zdarza mi się być tam rzadziej. W domu odzyskuję siły, lubię spędzać dużo czasu na łonie natury na obrzeżach Londynu.

Dzięki, Peter. Pozwólcie, że życzę dalszych sukcesów twórczych. Czekamy na nowe kolekcje Niny Ricci w Dubaju.

Obejrzyj wideo: Moje Ulubione Perfumy KONKURS!!! PannaNaturalna91 (Luty 2020).