Zegarki na rękę Cars. Znajdź 10 różnic

Powiedz mi, jaka jest różnica między nowoczesnymi zegarkami a samochodami? Rozmiar! W kształcie! Może nawet w cenie. Jest to jednak mało prawdopodobne. Inne zegarki mogą kosztować jak mały samolot lub jacht. Jakie są podobieństwa? Postanowiliśmy zrozumieć te problemy z pomocą dwóch znanych niemieckich firm - A. Lange & Sohne, producenta wysokiej klasy zegarków oraz Audi, które spotkały się i przeprowadziły wspólną jazdę próbną w Dubaju dla prasy.

Około godzin i sekund

W 2010 r. Niemiecki producent zegarków A. Lange & Sohne złożył hołd swojemu założycielowi, Ferdinandowi Adolfowi Lange, jednemu z założycieli zegarmistrzostwa w formie, w jakiej jest znany dzisiaj. Ta legendarna marka zyskała światowe uznanie dzięki klasycznym modelom i jasnej, niezmiennej filozofii: pierwszorzędni rzemieślnicy i wysoka jakość są gwarancją, że każdego roku na ścianach manufaktury pojawia się tylko kilka ekskluzywnych, a zatem bardzo pożądanych modeli zegarków.

Model Lange 31 jest wyjątkowy w swoim rodzaju: jest to zegarek z rezerwą mocy na cały miesiąc, który odróżnia ten chronometr od całej linii i ponownie podkreśla, że ​​mistrzowie A. Lange i Sohne pozostali wierni swojej filozofii i z powodzeniem zastosowali najnowsze osiągnięcia technologiczne.

Podważanie przyjętych standardów

Firma Audi została założona w 1909 r. Przez jednego z pionierów technologii motoryzacyjnej Augusta Horcha, który postanowił nazwać swoje dziecko własnym imieniem, choć przetłumaczone na łacinę. „Audi” po łacinie oznacza to samo co „Horch” w języku niemieckim - „Listen”.

Motto marki brzmiało: „Vorsprung Durch Technik” („Postęp dzięki technologii”). Dziś to zdanie, znane od 1971 roku, jest uważane za pierwsze hasło reklamowe na świecie. A teraz, jak zawsze, Audi słynie z nowych rozwiązań technologicznych, stanowiących wyzwanie dla ogólnie przyjętych standardów. W każdym nowym modelu tej marki widzimy całe doświadczenie i sukces zdobyte przez ponad 100 lat. Na pierwszy rzut oka bardzo niewiele przypomina zegarek i samochód. Jednak te i inne, być może, ucieleśniają najwyższe osiągnięcia technologiczne, a także styl i styl życia ich właściciela. Są bardzo poszukiwani, ponieważ wiele osób stara się zostać szczęśliwymi posiadaczami zaawansowanego technologicznie wykonania, a jednocześnie eleganckich rzeczy. Obecnie rynek ma ogromny wybór modeli i zegarków oraz samochodów.

Jednak jest niewielu, którzy chcą się wyróżnić z tłumu, którzy potrzebują tylko wyjątkowych, idealnych i stylowych rzeczy, a dla nich nie ma nic bardziej atrakcyjnego niż unikalny przedmiot z ograniczonej kolekcji pewnej marki znanej z zaawansowanych technologii.

Nowy chronometr A. Lange & Sohne Lange 31 z unikalną 31-dniową rezerwą mocy oraz Audi R8 z nowym, niezrównanym 10-cylindrowym silnikiem w technologii, spełniają te wymagania. Wyprodukowane w Niemczech, Lange 31 i Audi R8, zawierające najnowsze rozwiązania technologiczne, oferują zarówno doskonałe wykonanie, dokładną pracę, jak i wyrazisty design.

Prawdziwa moc

Chronometr Lange 31 w dosłownym tego słowa znaczeniu wywrócił cały świat zegarków do góry nogami. Zegarki mechaniczne, które są zbędne przez cały miesiąc kalendarzowy, zostały stworzone przez rzemieślników Lange w 2007 roku. Aby wesprzeć ten niespotykany zapas energii, zegarek Lange 31 ma dwie zwinięte sprężyny śrubowe umieszczone jedna nad drugą, każda o długości 1,85 metra (!).

Jeśli chodzi o samochód, nowo opracowany silnik V10 z bezpośrednim wtryskiem benzyny FSI i układem smarowania miski olejowej zapiera dech w piersiach.

5,2-litrowy silnik wolnossący zapewnia 530 Nm momentu obrotowego przy 6500 obr./min i maksymalną moc 525 KM. przy 8000 rpm. Imponująca jest także dynamika: samochód przyspiesza do 100 km / hw 3,9 sekundy, a jego maksymalna prędkość wynosi 316 km / h.

Energia pod kontrolą

W modelu zegarka Lange 31 kwestia jednolitej dokładności została wyrażona przez wynalazców firmy w postaci regulatora stałej siły, który znajduje się między dwoma mechanizmami sprężynowymi i wskazówką zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Z tego powodu wahadło otrzymuje tę samą ilość energii co dziesięć sekund, pomimo stanu rośliny wiosennej.

Silnik Audi R8-5,2 FSI Quattro - jest wyposażony w mechaniczną 6-biegową skrzynię biegów lub „R-tronik”, która pozwala kierowcy zmieniać biegi jak prawdziwy kierowca - na kierownicy. Oba typy skrzyń biegów są wyposażone w funkcję „Start Control” - specjalny program zapewniający szybkie przyspieszenie samochodu. System Quattro zapewnia przeniesienie momentu obrotowego silnika na wszystkie cztery koła z przesunięciem na tylne koła - idealne rozwiązanie dla samochodów sportowych tej klasy.

Obsługiwana ciągłość

Niezawodne i precyzyjne sterowanie cyklicznym ruchem obrotowym sprężyny zegarowej wewnątrz mechanizmu zegarowego w Lange 31 zapewnia bardzo złożone urządzenie składające się ze specjalnej krzywki w kształcie trójkąta równobocznego, która porusza się co 10 sekund wzdłuż unikalnej cylindrycznej dźwigni.

Pojemność 10-cylindrowego Audi R8 wynosi 5,204 cu. zobacz, jest przeznaczony do szybkiego podkręcania. Limit obciążenia występuje przy 8700 obr / min, kiedy każdy tłok porusza się z prędkością 26,9 m / s. Paliwo jest wtryskiwane do komory spalania pod ciśnieniem 120 ATM, co zapewnia wysoką moc i maksymalną wydajność.

Trwałość

Chronometr Lange 31 jest największym i najbardziej znanym spośród zwykłych, małych rozmiarów, innych modeli tej linii A. Lange i Sohne, jego średnica wynosi 46 mm. Zasilacz z takim zapasem energii wciąż wymaga pewnej przestrzeni. Okrągły wskaźnik postępu zajmuje prawie całą prawą połowę trwałej srebrnej tarczy. Kiedy wskazówka dotrze do ostatnich podziałów czerwieni, nadszedł czas, aby w końcu ponownie uruchomić zegarek. Data tego modelu od Lange jest ponownie większa niż standardowy rozmiar i znajduje się po lewej stronie. W rezultacie tarcza wygląda bardzo harmonijnie. Wystarczy jedno spojrzenie przez obudowę pod szafirowym kryształem, aby zauważyć charakterystyczną cechę tej marki: ultra-precyzyjny montaż.

Nadwozie Audi R8 5.2 FSI Quattro jest najlepsze w porównaniu do innych samochodów tej klasy. Podwozie jest wykonane z aluminium zgodnie ze specjalną konstrukcją Audi Space Frame (ASF) i waży tylko 210 kg. Ze względu na stosunek masy, rozmiaru i sztywności skrętnej nadwozie ASF jest uważane za najlepsze wśród samochodów sportowych, a to ścisła konstrukcja i najwyższy poziom bezpieczeństwa. 10-cylindrowy silnik jest wyraźnie widoczny przez tylną szybę i naprawdę jest coś do zobaczenia.

Łańcuch „pojedynczy łańcuch”

Dobrze kontrolowana energia i zaawansowane technologicznie wyrafinowanie. Dziś, w znacznie większym stopniu niż kiedykolwiek wcześniej, efektywność energetyczna jest kluczem do sukcesu mechanizmów tak skomplikowanych we wdrażaniu. Sprężyny Lange 31 są uzwojone kluczem, ale są tak długie, że ich fabryka w zwykły sposób jest po prostu niemożliwa.

Klucz do fabryki tego zegarka sam w sobie jest już cudem mechanicznym: ma blokadę, która zapewnia płynne nawijanie sprężyn, a także zapobiega ich pociągnięciu. Moc nowego Audi R8 to oczywiście paliwo, ale proces spalania zapewnia tak wyjątkową moc samochodu.

Maksymalną wydajność przy minimalnym zużyciu osiąga się tylko przy idealnym stosunku benzyny i powietrza w 5,2-litrowym silniku, wtrysk odbywa się przy użyciu unikalnej technologii FSI opracowanej przez Audi, a stopień sprężania wynosi 12,5: 1.

I ostatni. Kunszt, z którym wykonany jest chronograf Lange 31 i Audi R8, wyjaśnia kolejne podobieństwo cenowe. Czy jest więcej podobieństw między zegarkami i samochodami niż różnicami?