Przykładowe zakupy

Wywiad: Elena Olkhovskaya

Czy słyszałeś kiedyś, że zakupów można dokonywać za darmo. Przychodzisz do sklepu, bierzesz wszystko z półek, na które wpadnie oko, i idziesz szczęśliwy do domu. Utopia! Oni powiedzą to sami i częściowo będą mieli rację. Bajka o świetlanej przyszłości i komunizmie z podręczników. To będzie opinia innych, a także praktycznie prawdziwa. Ale w rzeczywistości - o tej rzeczywistości opowiedział nam twórca oryginalnej koncepcji sklepu Sample Central, australijczyk Anthony James.

Anthony, co otworzyło twój niezwykły biznes?

To bardzo interesujące pytanie. Zawsze wierzyłem w idee, które wcześniej czy później przejmą masy. Przez wiele lat pracowałem w dużych organizacjach, rozwijając w nich nowe linie biznesowe. Na przykład w IMB byłem odpowiedzialny za globalny rozwój e-biznesu, w konglomeracie McDonalds, za rozwój i produkcję Happy Meals na całym świecie, a także za dostęp firmy do Internetu i tak dalej.

Praca w dużych firmach wiązała się z ciągłymi wyjazdami do różnych krajów, co pomogło mi ugasić kolejną moją pasję - miłość do zakupów. Jestem prawdziwym zakupoholiczką w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Jadąc w podróż z jedną walizką, zawsze wracam z czterema. A ponieważ jestem osobą z dużym doświadczeniem w marketingu strategicznym, zawsze patrzę na to, jak niektóre produkty są promowane w różnych krajach świata.

Ogólnie rzecz biorąc, w 2006 r., Kiedy pomysł mojej nowej koncepcji dopiero zaczynał nabierać kształtu, zwróciłem uwagę na to, jak przeprowadzane są kampanie reklamowe i marketingowe oraz promocje na promocję towarów i jak różnią się one od siebie w różnych krajach. Wraz z nadejściem światowego kryzysu finansowego ludzie na całym świecie zwracali większą uwagę na swoje wydatki i nowe zakupy, a marki nadal produkowały coraz więcej nowych rodzajów towarów.

Jednocześnie ludzie zyskali szerszy dostęp do informacji dzięki nowoczesnym komunikatorom i telefonom.

Dlatego przed zakupem jakiegokolwiek nowego produktu wielu zaczęło odwiedzać fora lub sieci społecznościowe, aby poznać opinie innych konsumentów na temat nowego produktu. Ale ogólna tendencja rynkowa sprowadza się do tego, że kupujący zaczęli reagować na reklamy w następujący sposób: „Nie mów mi, co mam kupić. Znam siebie, a twoja reklama jest dla mnie bezużyteczna”. I nie jest to zaskakujące! Dzisiaj ludzie chcą dokonywać własnych wyborów.

Kiedy podsumowałem wszystkie te czynniki, wpadłem na pomysł stworzenia koncepcji sprzedaży detalicznej, w której wszystkie produkty będą oferowane klientom za darmo, a sami ludzie będą mogli wybrać to, co ich najpierw interesuje. To podstawowa strategia i filozofia sklepów Sample Central.

Nie rozumiem, jak możesz kupić coś w sklepie bez pieniędzy? Wystarczy pobrać próbkę produktu z półki, wypróbować go, a dopiero potem go kupić. A więc

Nie bardzo Nawiasem mówiąc, istnieje już termin „trydvertellation” (z „Spróbuj przed zakupem” - „Spróbuj przed zakupem”). Szkoda, że ​​go nie wymyśliłem. Idea moich sklepów polega na tym, że kupujący (nawiasem mówiąc, tylko członek systemu Sample Central może być kupującym) przychodzą do sklepu, wybierają próbki potrzebnych towarów, wypróbowują je i piszą o nich na stronie, uczestnicząc w ten sposób w ankiecie marketingu konsumenckiego na temat plusów i wady towarów. Jest to warunek wstępny. W ten sposób producent otrzymuje opinię konsumenta, który nie jest zainteresowany i nie „zombie” przez reklamę, a kupujący cieszy się produktem, którego używa.

Okazuje się, że dana osoba nigdy nic nie może kupić i stale odwiedza Sample Central po wszystko, czego potrzebuje?

Otworzę tylko pierwszy sklep Sample Central w Emiratach, ale nasze badania, oparte na pracy sieci handlowych w Europie, pokazują, że 80% naszych klientów, którzy kiedyś próbowali produktu, zwróciło go do sieci detalicznych i kupiło za swoje pieniądze. Pamiętaj, że nie dzieje się to pod wpływem reklamy, ale według osobistego przekonania. W naszych sklepach nie ma promotorów, którzy podadzą Ci próbki produktów, nie ma osób zainteresowanych promocją konkretnej marki. To jest twój sklep!

Po drugie, nie możesz uzyskać tylu próbek, ile chcesz. Na jedną wycieczkę do sklepu Sample Central każdy z naszych klientów może umieścić w swoim koszyku tylko pięć próbek produktu na raz. I nie będzie mu łatwo dokonać wyboru, ponieważ mamy duży asortyment - od 80 do 100 odmian. Co więcej, aby wejść do sklepu, musisz za każdym razem rezerwować na swojej stronie w witrynie Sample Central czas wizyty, aby uniknąć tłumu, spokojnie i starannie dokonując wyboru. Twój czas wizyty będzie również ograniczony do jednej godziny dziennie. I wreszcie trzeci, dotyczący każdego testowanego produktu, konieczne będzie napisanie opinii na tej samej stronie internetowej, za pomocą której faktycznie „płacisz” za ten produkt. Ten schemat nie jest odpowiedni dla każdej osoby.

W jaki sposób jako przedsiębiorca zarabiasz na tej koncepcji?

Składki członkowskie, a ich kwota jest bardzo mała. Ale im więcej członków w systemie Sample Central, tym więcej wkładów. Na przykład, jeśli powiem ci, że roczna opłata członkowska za Sample Cenral w ZEA wynosi, powiedzmy, 100 dirhamów, czy to ci odpowiada? Tak mi się wydaje. Inni też będą szczęśliwi. To moja wizja. Nasze sklepy nie są zamkniętym klubem. Wszyscy jesteśmy kupcami na tej planecie, więc model Sample Central jest otwarty dla wszystkich. Następnie członkostwo zostanie podzielone na kategorie. Wszyscy dołączą na poziomie „brązowych” członków, a następnie, w zależności od własnej działalności, zdobędą „srebro”, „złoto” i „platynę”, a także zdobędą punkty bonusowe, polecając Sample Central swoim znajomym. Punkty bonusowe można później wymienić na towary w zwykłych sklepach i sieciach handlowych. Ponadto w krajach GCC będziemy oferować inne interesujące programy dla lojalnych gości.

Kiedy otworzysz sklep Sample Central w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

Myślę, że pod koniec lipca - sierpnia tego roku.

Jak to będzie technicznie wyglądać? Kto wspiera Twój pomysł w tym regionie?

Podpisaliśmy umowę franczyzy z dużą grupą inwestycyjną z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Są to bardzo doświadczeni detaliści i mają ugruntowane relacje z wieloma markami konsumenckimi, ponieważ są ich dystrybutorami w regionie. Głównym czynnikiem sukcesu w tym biznesie są ugruntowane systemy logistyczne, wiarygodni partnerzy i reputacja. Nasi partnerzy posiadają własne magazyny, pojazdy i w pełni spełniają wymagania koncepcji Sample Central.

W których krajach są sklepy Sample Central?

W 2006 roku otworzyliśmy pierwszy sklep w Tokio. Tam opracowano cały schemat, popełniliśmy wiele błędów, wypełniliśmy wiele stożków, ale koncepcja udowodniła swoją żywotność. W 2010 roku zaczęliśmy zawierać umowy franczyzowe. Mieliśmy sklepy w Europie, ale byliśmy zmuszeni je zamknąć, ponieważ inne firmy próbowały skopiować koncepcję i zostały pokonane, tym samym podważając naszą reputację. Jednak ponownie otworzyliśmy nasz sklep w Budapeszcie na początku lata i podpisaliśmy umowy z innymi krajami europejskimi. Teraz wchodzimy na rynki Bliskiego Wschodu, potem będzie Ameryka Łacińska i wtedy zobaczymy.

Powodzenia, Anthony. Będziemy czekać na zaproszenie do otwarcia sklepu Sample Central w Dubaju, aby zrozumieć, czym są „wzorowe” zakupy.

Obejrzyj wideo: FOOD HAUL Czym się żywię? Przykładowe zakupy! (Styczeń 2020).