W muzyce jest tylko harmonia ...

Tekst: Alla Astanina

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Kobiet ceremonia herbaty zorganizowana przez Evgeni Andreeva, żonę ambasadora Federacji Rosyjskiej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ogłosiła utworzenie związku kobiet w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wiele wspaniałych i utalentowanych rosyjskojęzycznych kobiet mieszka w tym kraju, niestety większość z nich jest znana tylko wąskiemu kręgowi ludzi, dlatego w tej publikacji zaczyna się seria artykułów o naszych wspaniałych rodakach. A pierwszą, o której chcę mówić, jest wspaniała pianistka i kompozytorka Julia Podsekaeva, która mieszka i pracuje w Abu Zabi.

Wszyscy mieszkańcy stolicy emiratu, zainteresowani sztuką, prędzej czy później przyjeżdżają do Fundacji Kultury w Abu Zabi (Fundacji Kultury w Abu Zabi), po przekroczeniu której progu natychmiast znajdują się w świecie muzyki. Od ponad 10 lat ten piękny świat tworzy Julia. Magiczne dźwięki muzyki fortepianowej wypełniają całą przestrzeń, a jeśli chcesz przejść obok, nie odniesiesz sukcesu, ponieważ gra Julii jest po prostu hipnotyzująca i wszyscy koniecznie zatrzymują się w pobliżu fortepianu, aby posłuchać klasycznych dzieł, popularnych współczesnych melodii europejskich i arabskich w jej genialnym wydajność. Styl gry Julii jest wyjątkowy i chociaż gra na pianinie, wydaje ci się, że jest to cała orkiestra, brzmienie jej instrumentu jest tak różnorodne i pełne.

Miłość do muzyki została przekazana Julii od matki. Marina Andreevna poświęciła całe swoje życie służbie sztuce i dzieciom, będąc jedną z wiodących nauczycieli Centralnej Szkoły Muzycznej w Soczi. Dla swojej córki była także pierwszą nauczycielką, więc zaprezentowała matce swój bukiet, który Julia po raz pierwszy zaprezentowała w wieku 5 lat za wykonanie Tańca Małych Łabędzi P. Czajkowskiego. Do tej pory Marina Andreyevna pozostaje głównym przyjacielem i mentorem swojej córki w życiu i sztuce. A potem była szkoła muzyczna, zwycięstwa w regionalnych i miejskich konkursach - wszystko to było dobrym początkiem do przyszłych studiów w Moskwie.

W stolicy Rosji Julia kontynuowała naukę w znanych instytucjach edukacyjnych. Najpierw ukończyła studia na Akademii. Gnesins na fortepianie i kompozycji, a następnie wstąpił do Państwowego Konserwatorium. P.I. Czajkowski, który jest najlepszym uniwersytetem muzycznym w naszym kraju.

W konserwatorium Julia studiowała na wydziale teoretycznym i kompozytorskim, gdzie jej profesorem był znany rosyjski kompozytor Tichon Chrennikow. Na wydziale fortepianu Julia studiowała u profesora M. Mezhlumova, a wokalistka u profesora N. Dorliaka i profesora nadzwyczajnego G. Pisarenko. Ponadto dziewczyna dodatkowo słuchała lekcji mistrzowskich u Svyatoslava Richtera, Galiny Wiszniewskiej i Eleny Obraztsowej. Komunikacja z tak wybitnymi osobistościami i nauka z nimi miały oczywiście ogromny wpływ na Julię, jako profesjonalnego muzyka.

Lata studenckie dobiegły końca i Julia Podsekaeva napisała kilka prac kameralnych i symfoniczną fantazję „Notre Dame de Paris” na podstawie powieści Victora Hugo, uzyskując dla nich najwyższe oceny. Jej szkolenie w Moskwie przypadło na najtrudniejszy okres dla naszego kraju - „pierestrojkę”, dlatego też ze szczególną wdzięcznością wspomina ojca - Wiktora Pietrowicza, który cały czas ją wspierał. Przybywając do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Julia prawie natychmiast zaczęła współpracować z Abu Dhabi Cultural Fund (1998), gdzie od tego czasu występowała dla gości centrum, a jednocześnie jest doradcą w zakresie wyboru programów muzycznych.

Julia po mistrzowsku jest właścicielem tego instrumentu, a jej gra nie pozostawia nikogo obojętnym, a ponieważ sztuka nie zna granic, wśród fanów talentu pianisty są koneserzy muzyki z całego świata. Dzięki swojej sztuce Julia Podsekaeva przybliża widzom bogatą rosyjską tradycję szkoły muzycznej. Twórczość P. Czajkowskiego, S. Rachmaninowa, N. Rimskiego Korsakowa, A. Skriabina i innych wielkich rosyjskich kompozytorów jest zawsze zawarta w jej repertuarze. Julia uwielbia rosyjskie romanse, pieśni ludowe i często je wykonuje, a będąc kompozytorką, zawsze aranżuje te melodie, czyniąc je wyjątkowymi.

Nie stroni od życia publicznego rosyjskojęzycznej diaspory i zawsze chętnie bierze udział w różnych wydarzeniach organizowanych przez ambasadę rosyjską w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Doceniając talent i umiejętności Julii, misje dyplomatyczne wielu krajów oraz przedstawiciele najlepszych rodzin Zjednoczonych Emiratów Arabskich (z których wielu jest prawdziwymi ekspertami w dziedzinie kultury światowej) zapraszają ją do zabrania głosu na przyjęciach. Przez te lata jej sztuka była wielokrotnie nagrywana przez kanały telewizyjne w Dubaju, Niemczech i Francji, Danii i Libanie.

Mieszkając w Emiratach i w bliskim kontakcie z lokalną kulturą, Julia zaczęła studiować i wykonywać tradycyjne orientalne melodie, a komunikacja z muzykami arabskimi wzbogaciła jej wiedzę w dziedzinie muzyki. Na zaproszenie słynnego libańskiego pianisty i kompozytora Ziyada Rahbaniego, syna legendarnego piosenkarza Feyruza, wzięła udział w jego koncercie.

To bardzo przyjemne, że tak utalentowany i różnorodny muzyk jak Julia reprezentuje tutaj Rosję - w jednym z najbardziej rozwiniętych krajów na Bliskim Wschodzie. Chciałbym życzyć, aby twórczy los Julii nadal się rozwijał, a melomani zawsze będą czekać na jej nowe występy.

Obejrzyj wideo: WIESŁAWA DUDKOWIAK AKORDEON her most beautiful accordion melodies (Luty 2020).