Po dwóch latach kryzysu rynek morski w Zatoce Perskiej znów się odradza

Jedna z wiodących firm na międzynarodowym rynku budowy i rozwoju luksusowych marin jachtowych, Mourjan Marinas IGY, jest gotowa rozpocząć wdrażanie nowych projektów dotyczących rozwoju obszaru wodnego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i innych krajach Zatoki Perskiej. W najbliższej przyszłości Mourjan Marinas IGY planuje zbudować około 2 tys. Miejsc do cumowania jachtów w Omanie i Katarze. Firma przygotowała również projekt mariny w porcie Abu Zabi - Mina Zayed, który wciąż czeka na wdrożenie. Ponadto Mourjan Marinas IGY jest spółką zarządzającą molo Festival Marina w Dubaju.

Według Michaela Horigana, dyrektora wykonawczego Mourjan Marinas IGY, „jak dotąd sytuacja na rynku budowania marin jest wciąż daleka od skali z 2008 roku, kiedy to w Dubaju planowano zrealizować setki projektów budowy marin dla jachtów. Gwałtowny spadek cen na rynku jachtów i niekorzystne warunki ekonomiczne unieważnił te zobowiązania. ”

Dzisiaj podejście do rozwoju bazy marin jachtowych w regionie stało się bardziej ostrożne i opiera się na wnikliwych badaniach rynku i dokładnej ocenie opłacalności budowy. Budowa przystani jachtowych w pobliżu centrów handlowych, hoteli, galerii sztuki, kin może być dobrym początkiem dalszego rozwoju obszarów przybrzeżnych Zatoki Perskiej.