Piękno stworzone przez człowieka

Medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna wkroczyły w życie współczesnych ludzi tak mocno, że wydaje się, że nawet ci, którym natura obdarzyła nienagannymi danymi zewnętrznymi, nie mogą obejść się bez ich pomocy. W niektórych krajach moda na to, że lekarze interweniują w celu poprawy danych fizycznych osoby, stała się nawet czymś w rodzaju masowego szaleństwa. Bardzo często w sklepie z zabawkami można spotkać kobiety podobne do siebie, takie jak klony lub lalki. Wszystkie mają te same proste nosy, opuchnięte usta i gładką skórę. Czy to jest tak dobre, jak się wydaje? Jak w każdym innym biznesie, indywidualne podejście jest ważne w medycynie estetycznej lub bardziej radykalnej chirurgii plastycznej. O wszystkich zaletach i wadach postanowiliśmy porozmawiać z ekspertami.


Dr Khalid Alavadi, ma 11 lat doświadczenia w Niemczech, a teraz jest chirurgiem w prywatnej klinice Drs. Hadi & Hofmann Clinic w Dubaju.

Dr Khalid, powiedz mi, dlaczego współcześni ludzie tak bardzo chcą coś zmienić w swoim wyglądzie?

Myślę, że są dwa główne powody. Jeden jest fizyczny, jeśli osoba ma na przykład naprawdę wyraźnie asymetryczną twarz lub wystające uszy, chce to poprawić i zwraca się o pomoc do chirurga plastycznego. Drugi jest społeczny, to znaczy osoba, która widzi niektóre swoje wady w lustrze, nawet pierwsze zmarszczki, których nikt z zewnątrz nie zauważa, uważa, że ​​wszystkie jego problemy w społeczeństwie lub biznesie, właśnie z powodu jego nieatrakcyjnego wyglądu. Jego niska samoocena sprawia, że ​​trudno jest czuć się w 100%, więc idzie do lekarza, aby coś zmienić lub poprawić.

Obecnie wśród młodych ludzi, zwłaszcza młodych kobiet, panuje tendencja do zapobiegania pierwszym oznakom starzenia się. Oznacza to, że starają się podjąć wszelkie możliwe środki zapobiegawcze, zanim skóra zacznie tracić elastyczność i objętość pod wpływem wieku i naturalnych procesów starzenia. Aby to zrobić, zaczynają wstrzykiwać sobie neurotoksyny, takie jak Botox, przechodzą procedury mezoterapii i uciekają się do innych technik i praktyk medycyny estetycznej.

Czy naprawdę trzeba biegać do kliniki chirurgii plastycznej w młodym wieku, powiedzmy 20 lat? A co stanie się z tą kobietą, gdy zbliży się do wieku 50-60 lat, jak jej skóra i całe ciało zareagują na interwencję lekarzy?

Wszystko jest bardzo indywidualne i zależy od wielu czynników - dziedziczności, klimatu, w którym człowiek dorastał i żyje teraz. Wiele kobiet w krajach o gorącym klimacie, takich jak ZEA, zaczyna zauważać zwiotczenie skóry i pierwsze zmarszczki już w wieku 19-20 lat. Tutaj na ratunek mogą przyjść zastrzyki z botoksu lub inne podobne produkty, wypełniacze lub peelingi chemiczne. Nie widzę w tym nic nagannego. W naszej klinice ponad połowa pacjentów to młodzi ludzie, głównie kobiety.

Czy botoks i wypełniacze nie są szkodliwe dla zdrowia, ponieważ neurotoksyny są nadal toksyczne, a mówiąc prościej, toksyczne substancje? Ile kobiet po takich zabiegach wygląda jak zamrożone maski, bez cienia mimiki?

Nie powiedziałbym, że Botox jest trucizną. Zaczęło być stosowane w medycynie estetycznej pod koniec lat 80. XX wieku, a jego zaletą jest to, że działanie tego leku i podobnych neurotoksyn jest tymczasowe. Jeśli dana osoba nie lubiła efektu zabiegu lub coś nie pasowało, może zatrzymać się i nie kontynuować, a działanie botoksu ustanie po 4-6 miesiącach. Jeśli pacjentowi wszystko się podoba, efekt po wielokrotnym wstrzyknięciu może trwać dłużej - do 8 miesięcy. Osobiście opowiadam się za wstrzykiwaniem neurotoksyn, pozwalają one wyglądać młodziej i świeżo, a skóra jest bardziej napięta. Jeśli chodzi o „zamrożone maski”, jest to nieudolne lub nieprofesjonalne podawanie leku, wnikające w mięśnie twarzy, do których nie należy się dostać. W takich przypadkach radziłbym kobietom, aby nie podejmowały ryzyka i nie chodziły do ​​wyspecjalizowanych klinik oraz nie angażowały się w działalność amatorską, zgadzając się na zastrzyki w domu lub w zwykłych salonach kosmetycznych.

Z jakimi problemami najczęściej leczą cię pacjenci? A jeśli spojrzysz na segmentację pacjentów, kobiety których narodowości są bardziej zainteresowane swoim pięknem niż inne?

Chirurgia plastyczna wcale nie jest panaceum na wszystkie choroby. To ostatni krok na drodze do piękna, a jeśli wcześniej możesz poprawić wygląd innymi metodami - peelingiem, zastrzykami z botoksu, wypełniaczami lub własną tkanką tłuszczową pacjenta, oferujemy to przede wszystkim. Skontaktowano się z nami w celu przeprowadzenia tych procedur, a także operacji, które są bardzo popularne, szczególnie w krajach regionu Bliskiego Wschodu, w celu korekty kształtu nosa, warg i powiek. Ponadto wykonujemy operacje plastycznej konturów ciała, w tym liposukcję. Muszę powiedzieć, że wszystkie operacje przeprowadzane są przez nas w szpitalu. Jeśli chodzi o narodowości, powiem szczerze, że wszystkie kobiety, niezależnie od narodowości, wieku lub religii, chcą być piękne. Tylko ich spojrzenie na piękno jest inne.

Ale jeśli możemy pomóc, chętnie pracujemy na twarzy i ciele pacjenta, dopóki nie będzie całkowicie zadowolona z siebie i nie poczuje pewności siebie i swojej siły. Naszym głównym zadaniem, jako chirurgów plastycznych, jest zrobienie wszystkiego, co możliwe dla pacjenta, aby nikt nawet nie zauważył, że osoba ta przeszła jedną lub kilka operacji plastycznych. Kiedy wyniki naszej pracy wyglądają naturalnie, chirurg może postawić najwyższy wynik za profesjonalizm.

Proszę powiedzieć lekarzowi, w jakich przypadkach ludzie szukają pomocy chirurga plastycznego, chyba że są to pacjenci wymagający operacji po wypadku lub wypadku?

Pacjenci przychodzą do nas, gdy istnieje pilna potrzeba, fizycznie lub psychicznie. Błędem byłoby zakładać, że klienci chirurgów plastycznych nie dziobią kurczaków i po prostu nie wiedzą, gdzie je umieścić ani co ze sobą zrobić. Wielu współczesnych ludzi potrzebuje pomocy specjalistów. Z powodu naszego rytmu życia, zanieczyszczonego środowiska, ciągłego stresu zaczynamy się starzeć wcześniej, tymczasem współczesne społeczeństwo dyktuje swoje własne prawa, jesteś poszukiwany, jeśli jesteś młody, sprawny, zdrowy, to odnosi sukcesy w biznesie i społeczeństwie.

Jakie jest Twoje osobiste zdanie na temat zastrzyków neurotoksyn i innych zabiegów medycyny estetycznej mających na celu poprawę wyglądu pacjenta, czasami wywołujących dokładnie odwrotny efekt, czyli zniekształcanie twarzy?

Zastrzyki z botoksu (nawiasem mówiąc, jest to marka jednego z leków z grupy botulinowej, więc wolałbym nazywać je ogólnie neurotoksynami), warto spojrzeć z różnych punktów widzenia. Z jednej strony jest to oczywiście trucizna pochodzenia botanicznego, paraliżująca zakończenia nerwowe i rozluźniająca mięśnie, która pomaga wygładzić widoczne zmarszczki u pacjentów. Jednak wiele nowoczesnych leków można również przypisać do grupy trucizn. Wszystko zależy od dawki i spektrum ich zastosowania.

Zazwyczaj neurotoksyny podaje się w tak mikroskopijnych dawkach 40-50 jednostek, że nie możemy mówić o ich toksycznym działaniu na organizm. Jako środek zapobiegawczy są one dość skuteczne, ponieważ z wiekiem mięśnie twarzy stają się silniejsze, a elastyczność skóry wręcz przeciwnie, słabnie, ponieważ ciało zmniejsza produkcję kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za jej młodość. Neurotoksyny rozluźniają mięśnie, dzięki czemu zmarszczki są mniej widoczne. W połączeniu z odpowiednią codzienną pielęgnacją skóry zastrzyki z botoksu i innych podobnych leków mogą opóźnić proces starzenia. Uwierz mi, ludzie goniący za pięknem robią o wiele straszniejsze rzeczy niż wstrzykiwanie neurotoksyn. Ponadto nie należy zapominać, że Botox jest przepisywany pacjentom cierpiącym na tiki nerwowe, zwiększone pocenie się, konsekwencje udaru mózgu i inne problemy, które uniemożliwiają im życie.

Nieprawidłowo obliczone dawki leku, wstrzyknięte w niewłaściwe miejsce, jeśli nie są wykonywane przez specjalistę, a także wypełniacze, które mogą twardnieć w tkance mięśniowej, jeśli zostaną wchłonięte, mogą zniekształcić twarz. Następnie konieczna jest interwencja chirurgiczna, a często usuwanie wypełniaczy może być bardzo trudne, a czasem po prostu niemożliwe. Każdy przypadek jest indywidualny, a ostatecznie, aby zrobić zastrzyki lub nie, każdy wybiera dla siebie, ponieważ nawet zmarszczki u różnych osób różnią się pochodzeniem.

Jakie są główne operacje, które wykonujesz?

Wszystko, o czym rozmawialiśmy wcześniej, to zastrzyki z neurotoksyn i wypełniaczy, a ja osobiście z zadowoleniem przyjmuję wprowadzenie własnej tkanki tłuszczowej zamiast żeli syntetycznych, ponieważ tłuszcz wypompowany z jednej części ciała i wprowadzony do innej stymuluje wzrost nowych komórek, tak zwanego „łodygi”. Wielu pacjentów poszukuje plastyki nosa (korekcja kształtu nosa), wykonują operacje plastyczne warg (pojawiły się specjalne implanty, które sprawiają, że usta stają się pełniejsze i piękniejsze, aby wyglądały naturalnie), powieki (dokręć górną i wyjmij worki pod dolną). Niezwykle popularne są zabiegi liposukcji, powiększania lub zmniejszania piersi oraz modelowania sylwetki. Jednym słowem, chirurgia plastyczna nie ogranicza się tylko do twarzy lub części ciała. I nie zawsze ma on jedynie charakter estetyczny, czasem trzeba poradzić sobie z przywróceniem utraconego piękna podczas wypadku lub wypadku.

Wykonuję operacje, aby przywrócić zakończenia nerwowe, mięśnie, ścięgna i tak dalej. Dlatego pracuję w szpitalu, gdzie wszystkie operacje są wykonywane w sterylnych warunkach i przez wysoko wykwalifikowanych specjalistów w celu uniknięcia skutków ubocznych.

Jak często przychodzą do ciebie ludzie, którzy chcą, abyś powiedział im, co należy naprawić w ich wyglądzie?

Dość często. Ale nie mogę od razu udzielić odpowiedzi. Jako lekarz ważne jest przede wszystkim, aby usłyszeć, czego chce pacjent, i dopiero po długich konsultacjach i zrozumieniu, co naprawdę uniemożliwia osobie nabycie pewności siebie, albo zgodzę się, albo odmówię jakiejkolwiek manipulacji z jego twarz lub ciało. Moi pacjenci pochodzą z całego świata, w tym kilku rosyjskojęzycznych. I, oczywiście, są zainteresowani głównie liftingiem twarzy lub liftingiem ciała. Każdy chce być młody i piękny. Innym problemem naszych czasów jest czerniak lub rak skóry.

Tutaj zawsze mówię pacjentom, że ten problem nie występuje w ciągu jednego dnia. Jeśli masz czerniaka w wieku 30–40 lat, oznacza to konsekwencje pobytu na otwartym słońcu bez kremów ochronnych, gdy miałeś 15–17 lat. Tacy pacjenci mogą uzyskać pomoc, jeśli skontaktują się z nami na czas i nie spróbują usunąć moli z twarzy i ciała, bez uprzedniej konsultacji z dermatologiem i chirurgiem, bez wstępnej diagnozy. Ale w tej kwestii możemy bardziej szczegółowo omówić następnym razem.

Na pożegnanie pragnę zachęcić wszystkich czytelników i czytelników, aby podeszli do kwestii poprawienia swojego wyglądu z całą powagą i pamiętali, że chirurgia plastyczna to przede wszystkim operacja! Z okresem pooperacyjnym i specjalnymi warunkami opieki. Dlatego wszystkie zabiegi estetyczne powinny być wykonywane tylko w specjalistycznych klinikach i tylko przez lekarzy! Życzę wszystkim utrzymania zdrowia i młodości przez wiele lat.

Obejrzyj wideo: Piękne widoki nie stworzone przez człowieka #1 (Wrzesień 2019).