Bonhams: spojrzenie na sztukę współczesną

Wywiad: Elena Olkhovskaya

13 kwietnia 2001 r. W hotelu One & Only Royal Mirage po raz siódmy odbędzie się aukcja najstarszego domu Bonhamsa, oferując współczesną sztukę i fotografię orientalną. Po raz pierwszy w regionie publiczności zostaną zaoferowane fotografie sztuki współczesnych artystów, takich jak Henry Cartier Bresson, Chuck Close, Sebastio Salgado, Andre Williers i Liliane Bassman, które pozwolą fotografom ze Wschodu zaprezentować swoją sztukę wraz z twórczością artystów zachodnich. Prace Steve'a Sabelli, Camilli Zachariaha, Halima Al Karima, Faisala Samry, Manala Al Douyana i Lall Essaidi zostaną wystawione na aukcję. A to tylko niektóre z nazwisk. Rozmawialiśmy z Guyem Wisei, regionalnym dyrektorem Bonhams Middle East, o tym, czym jest dom aukcyjny Bonhams i jakie dzieła sztuki promuje.

Guy, co cię sprowadza na Bliski Wschód?

Ponieważ pracuję w najstarszym domu aukcyjnym Bonhams, założonym w 1793 roku i zajmującym się sprzedażą sztuki i antyków, oczywiście nasza obecność na Bliskim Wschodzie świadczy o dużym zainteresowaniu współczesną sztuką orientalną - malarstwem, rysunkiem, rzeźbą, fotografią. Byłem w regionie Bliskiego Wschodu kilka razy, zanim zorganizowaliśmy tutaj naszą pierwszą aukcję, która odbyła się w 2007 roku. Od tego czasu znacznie rozszerzyliśmy naszą obecność na rynku Bliskiego Wschodu, powiększając zespół, który wcześniej składał się z jednej osoby, która przyniosła licytację pierwszych obrazów z Londynu, i otworzyła własne biuro w Dubaju. Teraz oprócz malowania możemy zaoferować naszym klientom biżuterię, zegarki, dywany i wiele więcej. W ubiegłym roku mieliśmy nawet na naszych działkach stare klasyczne samochody, które przyciągnęły uwagę zamożnych kupców na działalność domu Bonhams. Na tegoroczną aukcję, która odbędzie się w kwietniu, zbieram najlepsze próbki fotografii artystycznej, które również będą sprzedawane pod młotem. Dubaj najbardziej nam to odpowiada, ponieważ jest regionalnym centrum biznesu, handlu i kultury. Przybywają tu ludzie z całego świata - zarówno potencjalni nabywcy, jak i sprzedawcy.

Ale w końcu ZEA to młode państwo, a antyki przychodzą tu rzadko. Dla kogo są przeznaczone Bonhams?

Kraj jest młody, to prawda, ale ludzie tutaj dobrze rozumieją, czym jest luksus. Jest to część ogólnego stylu życia w Dubaju. Większość emigrantów i mieszkańców ma tendencję do kupowania markowych produktów od wiodących marek, telefonów i samochodów, domów i mebli, a także artykułów wyposażenia wnętrz dla własnych nieruchomości, które dziś odgrywają ogromną rolę pod względem statusu i statusu społecznego.

A jednak, aby podejść do zakupu antyków lub dzieł sztuki, musisz mieć nie tylko pewne doświadczenie i wykształcenie, aby dokonywać opłacalnych inwestycji, ale także wystarczające fundusze. Dlaczego kupujący najpierw oglądają twoje aukcje?

Masz rację, rynek ZEA nie może się pochwalić tysiącletnią historią sztuki, dlatego sztuka współczesna jest tu zaskakująco wysoko rozwinięta. Powoduje to największe zainteresowanie wśród nas, podobnie jak wśród licytatorów, ponieważ dziś kupujący są przede wszystkim zainteresowani godnymi dziełami współczesnych autorów. I uwierzcie mi, jest ich wiele na Bliskim Wschodzie. Udało mi się znaleźć wspaniałe dzieła utalentowanych artystów i fotografów z całego regionu i innych krajów świata. Ponieważ mamy już ponad pięć lat doświadczenia w przeprowadzaniu aukcji w Emiratach, mogę śmiało powiedzieć, że różnorodność reprezentowanych przez nas dzieł sztuki pozwala nam potwierdzić, że firma osiągnęła solidny poziom międzynarodowy.

Dlatego po raz pierwszy w kwietniu tego roku każdy może kupić przedmioty sztuki - nowoczesne malarstwo, fotografię, rzeźbę, biżuterię i wiele innych - nie w Londynie, Paryżu czy Nowym Jorku, ale w Dubaju! Jestem z tego dumny i rozumiem, że prawdziwi koneserzy sztuki będą mogli połączyć dobre wakacje z dobrymi zakupami. A to dopiero początek. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli prezentować jeszcze więcej dzieł międzynarodowych, szczególnie w dziedzinie sztuki współczesnej.

Facet, powiedz mi, jak trudno jest wybrać godne prace na aukcje, biorąc pod uwagę, że wielu współczesnych artystów z krajów regionu jest realistami i piszą głównie to, co widzą wokół - palmy, daktyle, wielbłądy i konie arabskie?

Masz rację. Wszystko idzie w parze ze wzrostem wykształcenia artystów i kupujących.

Oczywiście początkowo historia lokalnej sztuki rozpoczęła się od realizmu, ale wraz ze wzrostem profesjonalizmu artystów, fotografów i rzeźbiarzy uległa ona zmianom jakościowym. Co więcej, wielu artystów otrzymało wykształcenie w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Rosji, dlatego dziś mówimy o międzynarodowej i świeżej wizji sztuki współczesnej.

Starannie wybieramy każdy przedmiot do licytacji i żaden artysta nie może twierdzić, że znajduje się w polu widzenia Bonhamsa, jeśli jego obrazy lub rysunki nie były wcześniej wystawiane w galeriach sztuki o solidnej reputacji. Mamy także zespół ekspertów, którzy potrafią prawidłowo i naprawdę docenić każde dzieło sztuki.

Czy możemy spodziewać się pojawienia się rosyjskich artystów na twoich aukcjach?

Oczywiście negocjujemy już z kilkoma autorami i planujemy rozwinąć ten segment. Wiele rzeczy łączy mnie z twoim krajem i uważam założenie pierwszej zachodniej firmy konsultingowej w Moskwie za jedno z moich największych osiągnięć w życiu zaraz po pierestrojce. Nazywał się Carrvessey Ltd.

Podczas mojej pracy w stolicy Rosji negocjowałem zakup dzieł sztuki o wartości ponad 250 milionów dolarów. Od tego czasu utrzymywałem szerokie kontakty z międzynarodowymi dealerami, artystami i kolekcjonerami. Przeszedłem nawet program szkoleniowy w Petersburgu, w słynnym Ermitażu, a także przez jakiś czas doradzałem bogatym kolekcjonerom z Kazachstanu. Jednym słowem jestem bardzo optymistą, a moje doświadczenie zawodowe mówi mi, że Bonhams na Bliskim Wschodzie staną się jedną z najbardziej prestiżowych aukcji. Z czasem

Dziękuję za rozmowę, Guy. Musimy tylko poczekać na kwietniową aukcję, a następnie powiedzieć o tym naszym czytelnikom i potencjalnym nabywcom. Powodzenia i do zobaczenia wkrótce.