Życie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich bez konfliktu z prawem

Muhammad Al Bederi, jeden z partnerów i założycieli Ahmed Ibrahim Advocates & Legal Consultants
Telefon służbowy: +971 4 298 9900

Wywiad: Anastasia Lelyukh

Ahmed Ibrahim Advocates & Legal Consultants Kancelaria specjalizuje się w takich obszarach prawa jak: bankowość; rozwiązywanie problemów związanych z długiem i jego windykacją; wynajem, nieruchomości, ubezpieczenie, własność intelektualna, znaki handlowe, instytucje handlowe, spółki offshore, e-handel, sprzedaż międzynarodowa, prawo morskie, a także prawo karne i jego aspekty związane z praniem pieniędzy, przestępstwa, narkotyki, przestępstwa celne, przestępstwa w dziedzinie technologii informatycznych, naruszenia prawa imigracyjnego i wiele, wiele innych.

Jednym z partnerów i założycieli Ahmed Ibrahim Advocates & Legal Consultants jest Pan Mohammed Al Bederi, który również pełni funkcję prawnika i konsultanta. Pan Al Bederi ma ponad 30-letnią praktykę prawniczą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w tym pracuje jako przedstawiciel władzy państwowej przed sądami Egipskiej Republiki Arabskiej. Obecnie jest doradcą prawnym kilku banków i dużych przedsiębiorstw w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (First Gulf Bank, Arab African International Bank, Commercial International Bank, Habib Zurich AG Bank). Pan Al Bederi jest również uznanym arbitrem w Sharjah Chamber of Commerce i członkiem Law Society w Londynie.

Panie Al Bederi, opowiedz nam więcej o swojej firmie.

Nasza firma działa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich od ponad 35 lat, świadcząc usługi prawnicze i konsultingowe. Niedawno stworzyliśmy nową strukturę w firmie, w której wzięli udział moi partnerzy, panowie Ahmed i Abu Omar. Nasz nowy oddział specjalizuje się w prawie prywatnym międzynarodowym. Oznacza to, że możemy zapewnić pomoc prawną wszystkim obcokrajowcom i inwestorom we wszelkich kwestiach, które mogą napotkać podczas pobytu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Tytułem uwagi powiem, że chcielibyśmy również świadczyć usługi społeczności rosyjskojęzycznej mieszkającej w tym kraju.

Proszę skomentować najnowsze informacje w lokalnych mediach, że Zjednoczone Emiraty Arabskie wkrótce zostaną zakazane, nawet bez picia alkoholu. A co z turystami, którzy przyjeżdżają tu na wakacje na krótki czas? W końcu raczej nie będą mieli czasu na uzyskanie takiej licencji.

Nie ma nic nowego w tym, że emigranci mieszkający w ZEA i posiadający wizę rezydenta muszą koniecznie uzyskać licencję na zakup alkoholu. Zawsze było i będzie. Jeśli chodzi o turystów, aby uniknąć problemów, nie powinni pić alkoholu w miejscach publicznych - na ulicy, w centrach handlowych, kawiarniach i restauracjach, chyba że te ostatnie znajdują się w hotelach.

Ponadto uważam, że w tej kwestii powinni wziąć udział nie tylko turyści, ale także linie lotnicze, które dostarczają turystów do ZEA. Wydaje mi się, że bardzo właściwe i użyteczne będzie powiadamianie pasażerów o sytuacji związanej z alkoholem w kraju oraz ostrzeganie ich, jak mają się zachowywać, a czego nie. Pomoże to wszystkim i zapobiegnie pojawieniu się wielu problemów i nieprzyjemnych sytuacji.

Jeśli chodzi o spożywanie alkoholu w ZEA. Jeśli dana osoba nie jest muzułmaninem z religii, może pić alkohol w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, będąc w domu, w hotelowym barze lub restauracji. Oczywiście nie powinien prowadzić pojazdu pod wpływem alkoholu. Prawo przewiduje następujące kary za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich: grzywna, więzienie i / lub deportacja, konfiskata samochodu (ustawa federalna ZEA nr 21, 1995). Minimalna grzywna za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym wynosi 20 tysięcy dirhamów (5 464 USD) i / lub pozbawienia wolności.

Jeśli dana osoba jest muzułmaninem, naturalnie nie wolno jej pić alkoholu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W przypadku zatrzymania muzułmanina na terytorium Emiratów w stanie odurzenia zostanie on ukarany zgodnie z szariatem.

Opowiedz nam o stosowaniu substancji odurzających w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz o karach, jakie może ponieść obywatel zagraniczny, spożywając je.

Posiadanie, używanie, zakup lub sprzedaż dowolnego rodzaju narkotyku, w dowolnej ilości, a także pozytywny wynik testu narkotykowego na jakąkolwiek substancję zawierającą lek w ZEA jest przestępstwem.

Karą za te zbrodnie będzie więzienie, grzywny i deportacje. Minimalny okres pozbawienia wolności wynosi 4 lata (ustawa federalna ZEA nr 3, 1987). Obywatele sprzedający i sprzedający narkotyki mogą zostać skazani na długie wyroki dożywocie. Liczba lat, jakie cudzoziemiec spędzi w więzieniu w ZEA przed deportacją z kraju, zależy od porozumienia w tej sprawie między ZEA i jego ojczyzną.

Jeśli cudzoziemiec będący w tranzycie znalazł się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, latając z jednego kraju do drugiego, a jednocześnie był pod wpływem narkotyków, zostanie zatrzymany przez władze i zatrzymany. W końcu strefa tranzytowa nie jest strefą neutralną. Pozostając na nim, nadal znajdujesz się na terytorium kraju, do którego należy ta strefa, odpowiednio, musisz przestrzegać jego praw.

Proszę powiedz mi, czy są jakieś zmiany w prawie imigracyjnym ZEA?

W tej chwili nie wprowadzono żadnych nowych zmian w prawie imigracyjnym ZEA. Emigrant, który chce mieszkać w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, może otrzymać wizę rezydenta na dwa sposoby: po pierwsze, zdobywając pracę tutaj, a po drugie, zostając inwestorem. Może również przyjechać do ZEA na znacznie krótszy okres jako turysta.

Czy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich obowiązuje kara śmierci i do jakich przestępstw ma ona zastosowanie?

Tak, kara śmierci jest w Emiratach, ale jest przyznawana w zależności od powagi przestępstwa. Różnica polega na tym, jak osoba popełniła przestępstwo, na przykład morderstwo: przez zaniedbanie lub celowo. Jeśli ktoś prowadził samochód z dużą prędkością i uderzył w pieszego - jest to przypadek lekkomyślnego zabijania, nie chciał tego robić i nie planował go wcześniej. W takim przypadku zostanie skazany na wypłatę rodzinie zmarłego „diya” lub „ciężko zarobionych pieniędzy” w wysokości 200 tysięcy dirhamów (54 644 USD), zostanie również skazany przez sąd, którego dotkliwość będzie zależeć od przyczyny błędu kierowcy śmierć pieszego. Jeśli ta osoba jest dobrym kierowcą, nie miał żadnych naruszeń ani kar za długą praktykę jazdy i to nie on spowodował wypadek lub wypadek, ale powód zewnętrzny, taki jak ten, który wybuchł podczas prowadzenia opony, kara będzie dla niego inna. Jeśli dana osoba popełniła wypadek w stanie odurzenia alkoholem lub narkotykami, kara znów będzie inna. Najprawdopodobniej nie zostanie skazany na śmierć, ale zostanie skazany na długi okres więzienia i będzie musiał zapłacić wysoką grzywnę.

Następnie należy wspomnieć o morderstwie z premedytacją, które ma również kilka rodzajów. Na przykład w przypadku morderstwa w stanie namiętności (silne zakłócenie emocjonalne, które było spowodowane działaniami ofiary), prawo przewiduje pozbawienie wolności na okres do 10 lat. Ma również znaczenie, gdzie rana została zadana. Jeśli dana osoba planuje zabić z wyprzedzeniem, kara za nią będzie surowsza, a najprawdopodobniej będzie to kara śmierci.

Proszę skomentować Kodeks rodzinny ZEA.

Władze ZEA zezwalają cudzoziemcom na zawieranie małżeństw z obywatelami kraju męskiego, ale nie odwrotnie.

W przypadku rozwodu między obywatelem Emiratów a cudzoziemcem opiekę nad dziećmi, zgodnie z prawem cywilnym ZEA, najprawdopodobniej otrzyma żona, nawet jeśli jest obywatelką innego kraju, ale pod warunkiem, że pozostanie w tym kraju. Wiek dzieci zostanie wzięty pod uwagę. Jeśli jednak małżonek chce opuścić kraj, opiekę nad dziećmi przejdzie na korzyść ojca. Jeśli mu to nie przeszkadza, były małżonek może zabrać je ze sobą.

W niektórych przypadkach małżonek, jeśli nie chce pozostać w kraju i uważa, że ​​pozostawienie dzieci ojcu jest dopuszczalne, może otrzymać rekompensatę pieniężną. Opiekę nad dziećmi przyznaje się ojcu w przypadkach, gdy żona nie ma bardzo dobrej reputacji lub przeciwko niemu wszczęto postępowanie karne lub pracuje ona w nocy.

Obejrzyj wideo: Francja czy Zjednoczone Emiraty Arabskie? Relacja Konrada Smuniewskiego (Wrzesień 2019).