Podróż, podróż ... lub niezwykłe podróże do fantastycznych światów Julesa Verne'a

„Moim celem było opisanie Ziemi, a nie tylko Ziemi, ale całego Wszechświata, ponieważ w moich powieściach czasami zabierałem czytelników z dala od Ziemi”.

Jules Verne, francuski pisarz science fiction

Podróż do centrum ziemi? Dookoła świata w 80 dni? Z Ziemi na Księżyc? Pięć tygodni w balonie? A może 20 tysięcy lig pod wodą? Niezwykła podróż. Słynny i nieznany świat francuskiego pisarza Julesa Verne'a podekscytował umysły nie tylko współczesnych mu ludzi, którzy żyli w XIX wieku, ale także tych, którzy urodzili się i wychowali w XX wieku, a od dzieciństwa próbowali zrozumieć to, co oczywiste i niewiarygodne. Słynny francuski dom jubilerski Van Cleef & Arpels poruszył temat nieśmiertelnych opowiadań Julesa Verne'a, który postanowił zaprezentować swoje luksusowe kolekcje wyjątkowej biżuterii na specjalnie przygotowanej wystawie „Les Voyages Extraordinaires” („Niezwykłe podróże”), nazwanej po serii przygodowych i fantastycznych powieści jego rodaka, w ramach corocznej wystawy Art Dubai 2011, która jak zwykle odbędzie się w dniach 16–19 marca 2011 r. Po raz trzeci z rzędu Van Cleef & Arpels współpracuje z Art Dubai, jednym z najbardziej znanych i najważniejszych w świecie sztuki współczesnej. A to oznacza, że ​​ma coś do powiedzenia i coś do pokazania.

Les voyages extraordinaires

Tak więc sposób, w jaki najbardziej szanowani odbiorcy, koneserzy malarstwa, grafiki, najwyższe i najlepsze kunszt biżuterii! Jeśli trafiłeś na Art Dubai 2011 w Madinat Arena, gdzie w tym roku zgromadziło się ponad 75 galerii sztuki z 30 krajów świata, a także jedyny w swoim rodzaju dom jubilerski Van Cleef & Arpels, to na pewno nie będziesz się nudzić. Po ubiegłym roku Dom Van Cleefa i Arpelsa pokazał zachwycające historyczne dzieła swoich mistrzów, zebrane ze zbiorów prywatnych lub zachowane we własnym muzeum, a także prezentował sztukę zegarmistrzowską w przeszłości, nadszedł czas na podróż.

Nowa kolekcja unikatowych biżuterii „Les Voyages Extraordinaires” („Niezwykłe podróże”) pochłonęła ducha i nastrój czterech wybitnych powieści Julesa Verne'a, którego fikcyjny świat stał się inspiracją dla mistrzów Van Cleef & Arpels, którzy odtworzyli w swoich produktach niesamowite piękno fantastycznej flory i fauna, niebo i gwiazdy. Specjalnie dla Art Dubai utalentowany reżyser teatralny Alfredo Arias i artysta Ruben Alterio stworzyli wyjątkowy świat fantazji i marzeń w pawilonie o powierzchni ponad 400 metrów kwadratowych. Każdy, kto wejdzie na ten świat, w tym samym momencie zamienia się w podróżnika zmierzającego w nieznane przygody. A pierwszą niespodzianką, która na niego czeka po drodze, są cztery kariatydy - monumentalne rzeźbiarskie obrazy z nadchodzących podróży ...

20 tysięcy lig pod powierzchnią morza

Tutaj podróżnik „zanurza się” pod wodą na słynnym batyskopacie „Nautilus” legendarnego kapitana Nemo. Przez okna widać niesamowity i urzekający „podwodny świat”, w którym zamieszkują kałamarnice, mątwy, ośmiornice, delfiny, płetwale błękitne i inni niesamowici mieszkańcy głębin. Nie trzeba dodawać, że cała ta wspaniałość olśniewa olśniewającym i szafirowym blaskiem, kusi wszystkimi odcieniami wód oceanicznych i matowym blaskiem metalu.

Kwintesencją tej kolekcji jest broszka „Olindias Clip”. Tak nazywała się meduza w świątyni Apolla. Teraz nikt nie wie, czy tańczy, czy tylko pływa w morzu, ale to ona położyła podwaliny pod legendę, która stała się źródłem inspiracji dla artystów takich jak Caravaggio i Bernini. Mówią, że chroni szczęście ludzi i sprawia, że ​​się zakochujemy.

Broszka o tej samej nazwie, która jest najcieńszą meduzą zamrożoną w tańcu, jest wysadzana okrągłymi diamentami, a także bagietkami i diamentami o szlifie rozetowym i zadziwia wyobraźnię swoją gracją i pięknem.

Z Ziemi na Księżyc

Po nurkowaniu na dnie morskim podróżnik wyrusza na podbój kosmosu rakietą, którą kiedyś wynalazł Jules Verne i którą odtworzyli Alfredo Arias i Ruben Alterio dla Art Dubai.

Nawiasem mówiąc, pełna nazwa powieści brzmiała następująco: „Z Ziemi na Księżyc za 97 godzin i ...”. kilka minut tam. Nie pamiętam już Jednak współczesna podróż do satelity Ziemi nie zajmie więcej niż pół godziny. Ale co! Wasz rejs zostanie otoczony gwiazdami i planetami, całymi galaktykami i konstelacjami, a nawet Drogą Mleczną, cudownie zamienionymi przez mistrzów Domu Van Cleefa i Arpelsa w unikatowe biżuterię. W tej kolekcji Pierścień Konstelacji Berenice przyciąga szczególną uwagę. Źródłem inspiracji do jej stworzenia była konstelacja „Włosy Wenus”. Wenus II była królową Egiptu w III wieku pne i zgodnie z legendą obiecała obciąć swoje luksusowe włosy, jeśli jej mąż Ptolemeusz III powróci zwycięsko z wojny z królem Syrii.

Dotrzymała tej przysięgi, ale pewnej nocy jej włosy zniknęły. Następnie królewski obserwator ogłosił, że to bogowie wzięli włosy Wenus i zamienili je w gwiazdy. Pośrodku pierścienia błyszczy perydot o wadze 27,11 karata. Ten wyjątkowy jasnozielony kamień, czczony nawet w starożytnym Egipcie, otoczony jest gwiazdami wysadzanymi diamentami i ozdobiony delikatnymi błyskami koralowca i turkusu, symbolizującymi niebo o świcie.

Podróż do centrum ziemi

Włamując się do ujścia wybuchającego wulkanu, piekielny samochód wbija się w skałę i rozpoczyna swój postęp w kierunku środka ziemi. Ta gigantyczna koparka zabiera kamienie szlachetne i inne skarby, które powstały pod skorupą ziemską wiele milionów lat temu z trzewi ziemi ... I oto! Jubilerzy Van Cleef & Arpels zamieniają je w oryginalne zestawy lub indywidualną biżuterię, mieniąc się różnymi kolorami i odcieniami.

Warto zwrócić uwagę na zestaw Stromboli, nazwany na cześć aktywnego wulkanu o tej samej nazwie na Sycylii. A naukowcy z powieści Juliusza Verne'a, jeśli pamiętacie, próbowali dostać się do centrum Ziemi przez krater wulkanu na Islandii. Głównym zadaniem jubilerów Van Cleef & Arpels było pokazanie piękna erupcji wulkanu w biżuterii.

I wydaje się, że im się udało. Strumienie lejącej lawy odbijają wstążki białych i żółtych diamentów, a podstawa naszyjnika ozdobiona liliowymi szafirami przypomina krater wulkaniczny w plamach zamarzniętej lawy. Najlepsi gemologowie z Van Cleef & Arpels brali udział w poszukiwaniu odpowiedniej ilości żółtych diamentów do tego zestawu, ponieważ było dla nich ważne, aby przekazać wyjątkowy złoty blask światła w biżuterii. Naszyjnik w tym zestawie uzupełniają klipsy i pierścionek.

Pięć tygodni w balonie

Czy naprawdę jest balon na Art Dubai? Nie uwierzycie, ale tak jest. Najbardziej prawdziwa, jasnoczerwona i bardzo piękna, gotowa wzbić się w niebo w tej chwili. Podróżni mogą wejść do kosza i rozpocząć „lot” nad wiecznie zielonym lasem deszczowym zamieszkanym przez senne lemury, ogromne słonie, a nawet rajskie ptaki i wypełnione żywą kakofonią kolorów i dźwięków. Na tarczach kolekcji eleganckich zegarków można zobaczyć kopie najbardziej malowniczych krajobrazów, otwierające się z góry, jakby zamrożone w okrągłej ramie, aby od czasu do czasu móc cieszyć się najlepszymi momentami podróży.

Nie można jednak ukończyć opowieści o tym „locie” bez zatrzymania się w pobliżu centralnej dekoracji kolekcji - naszyjnik „Lemurs” (Naszyjnik Makis), jednego z najbardziej oryginalnych i atrakcyjnych. Na środku tego naszyjnika znajduje się luksusowy ciemnoczerwony turmalin o wadze 21,74 karata. Kamień otoczony jest liśćmi utworzonymi ze szmaragdów w kształcie gruszki i łezki. Liście uzupełniają trzy kolory szafirów w kształcie gwiazdy - niebieskie, różowe i fioletowe kwiaty, posadzone na łodygach wykonanych z kamieni szlachetnych i pereł. Podstawą naszyjnika są dwa splecione diamentowe pnącza.

Niespodzianka: lemury zwisają bezpośrednio z kwiatów. Te śmieszne małe zwierzęta są tak żywe, że wydaje się, że zamarły w ruchu w chwili, gdy próbowały cieszyć się dojrzałymi owocami zrobionymi z szafirów i szmaragdów w kształcie gruszki. Ich ogony są splecione, a to zabawne przedsięwzięcie wymagało dużego wysiłku ze strony jubilerów, którzy pracowali nad jego ucieleśnieniem. Oprócz naszyjnika kolekcja Lemurs jest reprezentowana przez kilka pierścionków, bransoletek, kolczyków i klipsów.

I na koniec, pod koniec podróży, goście mogą zajrzeć do okrągłego pawilonu „L'Atelier”, który jest dokładną kopią warsztatów Domu Van Cleefa i Arpelsa na Place Vendome w Paryżu. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie etapy tworzenia biżuterii z kolekcji sztuki wysokiej biżuterii - od szkiców ołówkowych i pierwszych szkiców gwaszów po odlewanie modelu woskowego, mocowanie kamieni szlachetnych i końcowe polerowanie.

Biegły gemolog opowie o tym, jak dobierane są kamienie do każdej dekoracji Domu Van Cleefa i Arpelsa. Uwierz mi, jest to tak długi i żmudny proces, że w niektórych przypadkach może trwać przez miesiące, a nawet lata.

Przyniesie jednak niekończącą się przyjemność zarówno twórcom, jak i właścicielowi arcydzieła biżuterii. Podobnie jak niezapomniana podróż w towarzystwie bohaterów powieści Juliusza Verne'a i mistrzów Van Cleefa i Arpelsa. Czy już coś spakowałeś? Zapraszamy do snu

Jules Gabriel Verne (1828 1905)

Francuski pisarz humanistyczny, jeden z założycieli gatunku science fiction, Jules Verne urodził się 8 lutego 1828 r. W bogatym portowym mieście Nantes (Francja), w rodzinie prawnika. W wieku 20 lat rodzice wysłali go do paryskiej uczelni w celu uzyskania dyplomu prawa. Pracę literacką rozpoczął w 1849 r., Pisząc kilka sztuk (wodewil i opery komiczne). „Moim pierwszym dziełem była mała komedia poezji, napisana z udziałem syna Aleksandra Dumasa, który był i pozostał jednym z moich najlepszych przyjaciół aż do śmierci. Nazywała się„ Złamane Słomki ”i wystawiona była na scenie Teatru Historycznego, którego właścicielem jest Dumas. „Ojcze. Sztuka była nieco udana i zgodnie z radą Dumasa Sr. opublikowałem ją.” Nie martw się, zachęcał mnie. - Daję ci pełną gwarancję, że będzie przynajmniej jeden nabywca. Będę tym nabywcą! ”… Wkrótce stało się dla mnie jasne, że dramatyczne dzieła nie przyniosą mi ani sławy, ani środków do życia. W tych latach skuliłem się na strychu i byłem bardzo biedny”. (Od wywiadu z Jules Verne do reporterów).

Pracując jako sekretarka w Lyric Theatre, Jules Verne pracował jednocześnie w jednym z popularnych magazynów, pisząc notatki na tematy historyczne i popularno-naukowe. Prace nad pierwszą powieścią „Pięć tygodni w balonie” rozpoczęły się jesienią 1862 roku, a pod koniec roku powieść została już wydana przez słynnego paryskiego wydawcę Pierre-Julesa Etzela, którego współpraca trwała około 25 lat. Zgodnie z umową zawartą z Etzelem, Jules Verne miał corocznie wydawać wydawcy dwie nowe powieści lub jedną dwutomową (Pierre Jules Etzel zmarł w 1886 r., A umowa została przedłużona z synem). Wkrótce powieść została przetłumaczona na prawie wszystkie języki europejskie i przyniosła autorowi sławę. Największy sukces finansowy przypadł na powieść „W 80 dni dookoła świata”, wydaną w 1872 r.

Jules Verne był zapalonym podróżnikiem: na jachcie Saint Michel dwukrotnie podróżował po Morzu Śródziemnym, odwiedził Włochy, Anglię, Szkocję, Irlandię, Danię, Holandię, Skandynawię i wpłynął na wody afrykańskie. W 1867 r. Jules Verne udał się do Ameryki Północnej: „Jedna francuska firma nabyła łódkę oceanu Wielkiego Wschodu, aby przewieźć Amerykanów na wystawę w Paryżu ... Mój brat i ja odwiedziliśmy Nowy Jork i kilka innych miast, widzieliśmy Niagarę zimą na lodzie ... Byłem pod wrażeniem uroczystego spokoju gigantycznego wodospadu. ” (Od wywiadu z Jules Verne do reporterów).

Fakt, że przewidywania odkryć naukowych i wynalazków zawarte w powieściach Juliusza Verne'a stopniowo się sprawdzają, pisarz science fiction wyjaśnił w następujący sposób: „Są to proste zbiegi okoliczności i wyjaśnione w bardzo prosty sposób. Kiedy mówię o zjawisku naukowym, najpierw zbadam wszystkie dostępne Wyciągam źródła i wyciągam wnioski na podstawie wielu faktów. Jeśli chodzi o dokładność opisów, w tym względzie jestem zobowiązany do wszelkiego rodzaju wyciągów z książek, gazet, czasopism, różnych streszczeń i raportów, które przygotowałem na przyszłość i są stopniowo aktualizowane Wszystkie te notatki są starannie sklasyfikowane i służą jako materiał do moich powieści i powieści. Żadna z moich książek nie została napisana bez pomocy tej szafki z aktami. Uważnie patrzę na ponad dwadzieścia gazet, pilnie czytam wszystkie dostępne raporty naukowe i, wierz mi, zawsze czuję się radość, gdy dowiaduję się o nowym odkryciu ... ”(od wywiadu z Jules Verne do reporterów).

Wielu czytelnikom wydawało się, że powieści Juliusza Verne'a były zaskakująco łatwe. W wywiadzie pisarz skomentował takie stwierdzenia: „Nic nie przychodzi mi łatwo. Z jakiegoś powodu wiele osób uważa, że ​​moje prace to czysta improwizacja. Co za bzdury! Nie mogę zabrać się do pracy, jeśli nie znam początku, połowy i końca mojej przyszłości. powieść.

... Jeśli czytelnik zgadnie, jak to się skończy, to taka książka nie byłaby warta napisania. Aby cieszyć się powieścią, musisz wynaleźć całkowicie niezwykłe, a jednocześnie optymistyczne rozwiązanie. A kiedy w mojej głowie pojawi się fabuła, gdy najlepsza zostanie wybrana z kilku możliwych opcji, rozpocznie się następny etap pracy - przy biurku. ”... Dzięki nawykowi codziennej pracy przy stole od piątej rano do południa, jestem w stanie pisać wiele lat z rzędu dwie książki rocznie ”. (Od wywiadu z Jules Verne do reporterów)

„Staram się brać pod uwagę potrzeby i możliwości młodych czytelników, dla których zostały napisane wszystkie moje książki. Pracując nad powieściami, zawsze myślę o - nawet jeśli czasem dzieje się to ze szkodą dla sztuki - aby żadna strona nie wychodziła z mojego pióra, ani jednego zdania, które dzieci mogłyby przeczytać i zrozumieć ... Moje życie było pełne prawdziwych i wymyślonych wydarzeń. Widziałem wiele wspaniałych rzeczy, ale jeszcze bardziej niesamowite były moje wyobrażenia. Gdybyś tylko wiedział, jak mi przykro że muszę skończyć tak wcześnie Po swojemu ziemskiemu i pożegnaj się z życiem w przeddzień epoki, która obiecuje tak wiele cudów! ... ”(od wywiadu z Julesem Verne do korespondenta New Vienna Newspaper; 1902).

Jules Verne zmarł o 8 rano 24 marca 1905 r. W mieście Amiens (Francja) i został pochowany w pobliżu swojego domu. Dwa lata po śmierci Julesa Verne'a na jego grobie wzniesiono pomnik przedstawiający pisarza science fiction powstającego z popiołów z wyciągniętą do gwiazd ręką. Do końca 1914 r., Co sześć miesięcy, tak jak robiono to przez czterdzieści dwa lata, Jules Verne nadal przedstawiał czytelnikom nowy tom „Podróży nadzwyczajnych”. W sumie seria „Niezwykłe podróże” obejmowała 64 książki z 62 powieściami i 2 zbiory opowiadań.

Jules Verne jest autorem około stu książek, w tym wierszy, sztuk teatralnych, opowiadań, około 70 powieści i powieści: „Pięć tygodni w balonie” (1862), „Podróż do centrum ziemi” (1864), „Z ziemi na Księżyc ”(1865; Jules Verne wybrał Florydę jako punkt wyjścia i umieścił swój„ kosmodrom ”w pobliżu Przylądka Canaveral, powieść również poprawnie wskazuje początkową prędkość niezbędną do separacji od Ziemi),„ Dzieci kapitana Granta ”(1867–1868). ), „Around the Moon” (1869; opisano efekt zerowej grawitacji, zejście statku kosmicznego pochłoniętego przez płomienie w ziemskiej atmosferze i jego lądowanie w T oceany tylko trzy mile od miejsca, w którym Apollo 11 powrócił z Księżyca w 1969 r., 20 000 mil pod powierzchnią morza (1869-1870), dookoła świata w 80 dni (1872). ), „Mysterious Island” (1875), „Fifteen Years Captain” (1878), „500 Million Begumas” (1879), „In the XXIX Century. One Day of American Journalist in 2889” (1889; opowiadanie), „Floating Island” (1895), „Plain Banner” (1896), „Lord of the World” (1904), zajmuje się geografią i historią badań geograficznych.W wielu krajach świata powstały stowarzyszenia fanów i miłośników Julesa Verne'a i aktywnie działają. W 1978 r. Otwarto Muzeum pisarza w Nantes, a 2005, który przypada 100 lat od śmierci pisarza, został ogłoszony rokiem Juliusza Verne we Francji.

Oto jak wyjaśnił się sekret nieśmiertelności książek Juliusza Verne'a, ich rosnąca popularność nawet dziś, kiedy większość technicznych prognoz pisarza okazała się zrealizowana i pod wieloma względami przewyższona przez francuskiego krytyka Jacquesa Chenota: „Jeśli Juliusz Verne i jego niezwykłe podróże nie umrą, to tylko ponieważ oni - a wraz z nimi tak atrakcyjny dziewiętnasty wiek - stwarzali problemy, z którymi XX wiek nie mógł i nie będzie w stanie uciec ”. Czy ich postępowy XXI wiek będzie w stanie rozwiązać? Pytanie ...