MCLAREN MP4-12C. Nowa era samochodów wyścigowych

Mamy dobrą wiadomość dla fanów samochodów sportowych. Długo oczekiwana premiera na Bliskim Wschodzie odbyła się w Dubaju: McLaren Automotive przedstawił swój nowy samochód wyścigowy MP4-12C, który według producentów oznacza początek nowej ery samochodów wyścigowych premium.

Lekki, praktyczny, dynamiczny, innowacyjny, skuteczny, wygodny i bezpieczny. To powinien być prawdziwy samochód sportowy. A tworzenie takich samochodów wciąż stanowi wyzwanie. McLaren Automotive przedstawił swoje nowe dzieło - samochód sportowy MP4-12C. Wprowadzenie tego samochodu koncepcyjnego było początkiem rozwoju linii produkcyjnej samochodów sportowych klasy premium. Produkcja nowych obiektów i dokumentacji, unikalna i innowacyjna obsługa klienta na wyższym poziomie jakości - to nowy krok w rozwoju McLaren Automotive. Pomimo faktu, że producent z powodzeniem istnieje na rynku od dłuższego czasu i jest ekspertem w swojej dziedzinie, nadchodzi czas, gdy dojrzałość firmy i jej przyszłość zależą od rozwoju i ekspansji - była to zasada, którą kierowali się przedstawiciele McLarena, kiedy tworzyli MP4-12C. Pasja projektowania nowego i mentalność zwycięzcy stanowią doskonałą podstawę i potencjał do sukcesu.

MOCNY I ŁATWY

Nowy dwumiejscowy samochód sportowy jest wyposażony w napęd na tylne koła, jest mocny i lekki, dzięki unikalnym rozwiązaniom inżynieryjnym. Należy zauważyć, że zmniejszenie masy ciała stało się niemal obsesyjnym pomysłem twórców tego niesamowitego samochodu i do tego wykorzystano wszelkiego rodzaju ruchy, w tym szczególną uwagę zwrócono na konstrukcję MP4-12C.

Jedną z innowacji technicznych, które wpłynęły na zmniejszenie masy i zwiększenie wydajności samochodu McLaren, było kompozytowe podwozie z włókna węglowego Carbon MonoCell. Waży mniej niż 80 kg, czyli o 25% mniej niż podobna aluminiowa konstrukcja. Ponadto podstawa węglowodorowa dodaje sztywności, wydajności i bezpieczeństwa MP4-12C.

Zastosowanie włókna węglowodorowego zwiększa żywotność, w przeciwieństwie do konstrukcji metalowych, będzie trwać przez dziesięciolecia. Dzięki takiemu kapitałowemu podejściu do redukcji masy sucha masa nowego McLarena wynosi 1300 kg, czyli znacznie mniej niż jego główni konkurenci wyścigowi. Aby samochód mógł wykorzystać wszystkie swoje dane z pełną mocą i pokazać najlepsze wyniki, silnik znajduje się pośrodku względem nadwozia - zapewnia to lepszą przyczepność.

MP4-12C jest wyposażony w podwójnie turbodoładowany, 3,8-litrowy silnik V8 - M838T (McLaren - 8 cylindrów - 3,8 litra - Turbo). Jest w stanie zapewnić 600 KM. przy 7000 rpm. Ogólnie moment obrotowy tego silnika może osiągnąć 8500 obr / min. Maksymalny moment obrotowy wynosi 599 Nm przy 3000 obr./min. Ponadto silnik M838T wytwarza mniej emisji CO2 o 300 gm na kilometr. To początek nowej ery w segmencie głównych samochodów sportowych - mniejszej mocy, lekkości, wysokiej wydajności i bardziej ekonomicznych jednostek napędowych.

WNĘTRZE I ZEWNĘTRZNE

Wnętrze nowego samochodu wyścigowego zostało zaprojektowane zgodnie z ogólną koncepcją. Siedzenia kierowcy i pasażera są umieszczone wystarczająco blisko siebie, co daje kierowcy pewność i pełną kontrolę w zarządzaniu samochodem i umieszczaniu go na drodze. Wszystkie elementy sterujące zostały wykonane na zamówienie wyłącznie dla McLarena. Na tablicy rozdzielczej znajduje się między innymi duży obrotomierz i cyfrowy wskaźnik prędkości. Komputer pokładowy z dokładnością biżuterii wykona wszystkie polecenia kierowcy, wszystkie panele sterowania są dogodnie zlokalizowane w zasięgu kierowcy, dzięki czemu nie musi on wykonywać niepotrzebnych ruchów.

Jak już zauważyliśmy, konstrukcja zewnętrzna McLaren MP4-12C została oparta na koncepcji stworzenia doskonałej aerodynamiki, zwartości, praktyczności i wygody. Czystość linii decydowała o charakterze samochodu, a połączenie wypukłych i wklęsłych powierzchni zintegrowanych w jednym całym samochodzie wyścigowym zapewnia wyważone proporcje i poczucie lekkości. MP4-12C jest pojedynczym, opływowym ciałem stałym.

Świetny przykład połączenia aerodynamiki i innowacji technicznych w projekcie nadwozia: bardzo niski i wąski przód samochodu. Dwa chłodnice znajdują się po bokach za pasażerami, co zapewnia dodatkową oszczędność miejsca pod maską. Ponadto taki układ grzejników umożliwia wykorzystanie ich przepływu powietrza do chłodzenia silnika.

Z przodu McLarena MP4-12C dominują duże i charakterystyczne wloty powietrza. Zdejmowany przedni rozdzielacz, reflektory biksenonowe z diodowymi światłami do jazdy, logo McLaren, duża przednia szyba, dolna maska ​​- to „twarz” nowego McLarena. Cała ta szybka i lekka konstrukcja opiera się na felgach aluminiowych, 19-calowych z przodu, 20-calowych z tyłu, oponach Pirelli (235/35 R19: 305/30 R20) zaprojektowanych specjalnie dla 12C. Te unikalne koła mają raczej kompaktowy korpus: długość samochodu wynosi 4507 mm, szerokość przedniej osi wynosi 1895 mm, a tylna oś 1908 mm, a wysokość 1199 mm. Rozstaw osi wynosi 2670 mm.

Ten wyjątkowy nowy samochód wyścigowy w 2011 roku trafi do sprzedaży w markowych salonach samochodowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i krajach sąsiednich regionu.