Audi A8 L Quattro - Różni się od innych

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich rozpoczęła sprzedaż luksusowego sedana Audi A8 L QuattroJeff Mannering
CEO, Audi Middle East

Pod koniec listopada tego roku Zjednoczone Emiraty Arabskie rozpoczęły sprzedaż nowego flagowego sedana Audi - A8 L Quattro, który zachwyca swoją mocą, wielkością i jednocześnie wyrafinowaniem. „Linia Audi A8 będzie dla nas najważniejszą linią samochodów Audi w regionie Bliskiego Wschodu w ciągu najbliższych 5-6 lat”, powiedział Jeff Mannering, dyrektor generalny Audi Middle East. „Według naszych ekspertów ta seria stanie się prawdziwym bestsellerem w tym okresie. Spodziewamy się co najmniej czterocyfrowego wzrostu sprzedaży.”

Wnętrze A8 L jest doskonałe pod każdym względem. Jakość wykończenia jest po prostu niesamowita, drewniane wstawki mają swój unikalny wzór i kolor, zajmują nie tylko standardowe miejsca w kabinie, ale nawet te, które są zwykle wykończone plastikiem w innych samochodach wykonawczych, na przykład na desce rozdzielczej. Pozytywne emocje wzmacniają jasne kolory stosowane w dekoracji wnętrz. Jasne skórzane wnętrze cieszy oko bardziej niż ciemne. Nie tylko wizualnie powiększa i tak już ogromną przestrzeń wewnętrzną, ale także tworzy relaksującą i radosną atmosferę.

Komfort ruchu zapewniają wygodne miękkie fotele przednie, które w podstawowej konfiguracji zmieniają swoje położenie w ośmiu kierunkach za pomocą serwomechanizmów. Jednak liczbę regulacji można zwiększyć, instalując droższe, ale wygodne krzesła, w których nachylenie górnej części pleców, wsparcie w biodrach i dolnej części pleców, wysokość zagłówków itp. Zmieni się, aby stać się tym, czego potrzebujesz Ty i Twoje ciało, oraz dla najbardziej wymagających klientów jest nawet fotel z funkcją masażu. Pasażerowie siedzący z tyłu są w nie mniej komfortowych warunkach niż przedni. Tylne siedzenia są regulowane w kilku pozycjach i mogą być również wyposażone w funkcję masażu.

Oprócz sterowania żaluzjami i szybami oraz ciągłego poruszania się pasażera z przodu i do tyłu, osoby siedzące z tyłu mogą włączyć podgrzewane siedzenia lub kontrolować czterostrefową klimatyzację.

Powrót do głównych funkcji kontrolowanych przez kierowcę. Z jednej strony wszystko, co jest możliwe w A8 L, jest obecne, szczegółowe informacje na temat zużycia paliwa, przebytej odległości i innych momentów operacyjnych są wyświetlane na komputerze pokładowym, podczas gdy 7-calowy monitor LCD „zarządza” całą przestrzenią multimedialną. Z drugiej strony nie odczuwa się przeciążenia informacyjnego, nie ma ogromnej liczby przycisków, czujników, lampek kontrolnych, napisów i wszystkiego innego, co może przeszkadzać lub sprawi, że będziesz czytać długo. Rozwiązanie, jak wszystkie genialne, okazało się proste i wygodne, a nawet zyskało swoją nazwę - Multi Media Interface (interfejs multimedialny), który obejmuje wspomniany wyżej kolorowy ekran, który jest ukryty w konsoli środkowej i, jeśli to konieczne, płynnie go opuszcza oraz kilka przycisków na środku tunel prowadzony przez joystick, który porusza się po menu.

Prowadzenie Audi A8 L jest jeszcze przyjemniejsze niż tylko bycie w nim. Oszałamiająco miękkie zawieszenie pneumatyczne ma 4 stopnie regulacji. W trybie „Lift” prześwit zwiększa się do 145 mm, „Comfort” oznacza, że ​​wysokość od podłoża do dolnej części samochodu będzie wynosić 120 mm, trzeci tryb „Dynamic” jest przeznaczony do poruszania się z dużą prędkością - w tym przypadku prześwit wynosi 95 mm która zapewnia większą stabilność dzięki przemieszczeniu środka ciężkości i oszczędność paliwa, ze względu na mniejszy opór aerodynamiczny. Ostatni tryb, „automatyczny”, sam reguluje wysokość zawieszenia, w zależności od prędkości ruchu: jeśli igła prędkościomierza przekroczy prędkość 120 km / h, zawieszenie automatycznie obniży się, gdy tylko nastąpi spowolnienie do 70 km / h, A8 L ponownie staje się wyższy.

Salon jest ściśle chroniony przed światem zewnętrznym i obcymi dźwiękami. Układ kierowniczy charakteryzuje się szybką reakcją i oszałamiającą lekkością dzięki elektronicznemu wzmacniaczowi mocy Servotronic. W nocy reflektory wyposażone w „światło obrotowe” pomagają prowadzić samochód: podczas skręcania lub poruszania się po zakrzywionej ścieżce z boku włączane jest dodatkowe oświetlenie, dzięki czemu w ciemności widać duży obszar z przodu i po bokach samochodu.

6-biegowa automatyczna skrzynia biegów „Tiptronic” z ręcznym sterowaniem działa jak nowoczesny wariator, bez wstrząsów i wahań, umożliwiając wyraźną kontrolę procesu ustawiania prędkości. Nowy A8 L waży tylko 1850 kg dzięki lekkiemu aluminiowemu korpusowi wykonanemu w technologii Audi Space Frame. Ta limuzyna zbiera sto kilometrów na godzinę w zaledwie 6,4 sekundy, a także napęd na wszystkie koła - kolejny niezaprzeczalny plus niemieckiego sedana. Jak mówią, nie ma przyjaciół dla smaku i koloru, a zatem ktoś lubi wygląd Audi A8 L 4,2 Quattro, ktoś nie. Niemniej jednak Audi jest jedynym producentem sedanów wykonawczych, któremu udało się zachować podstawową naturę nadwozia i niesamowity wygląd, tłumacząc wszystkim na drodze, z którą mają do czynienia. Wersja z przedłużoną podstawą jest o 13 cm dłuższa niż „zwykły” A8, dzięki czemu rozstaw osi jest zwiększony o tę samą wartość, co daje nadwoziu większą stabilność i zwiększa komfort przedziału pasażerskiego dla wszystkich pasażerów. Jednym słowem, nowy A8 L Quattro to inny samochód od innych, cokolwiek można powiedzieć!