Transport

Taxi

Najbardziej preferowanym środkiem transportu jest taksówka, którą można zatrzymać na ulicy. Będzie to kosztować nieco mniej niż parking w pobliżu hotelu. W Dubaju, Abu Zabi i Sharjah taksówki są wyposażone w liczniki. Opłata w Dubaju wynosi 1,25 drx za kilometr plus 3 drx (po 22.00 - 3.5 drx) za lądowanie. Koszt lądowania w specjalnej „kobiecej” taksówce z różowym dachem wynosi 6 drh. Średnio krótka wycieczka po mieście kosztuje 15-25 drx (4-7 USD). Pamiętaj, że cena taksówki zależy nie tylko od odległości na mapie, ale także od liczby korków.

Możesz zadzwonić do taksówki w Dubaju, dzwoniąc pod numer (04) 208 0808. W takim przypadku koszt wejścia na taksówkę wyniesie również 6 drx w ciągu dnia, a nie 3 drx, jak wskazano wcześniej. Zazwyczaj taksówki są na służbie w hotelach lub są wywoływane przez konsjerża. Możesz zatrzymać taksówkę w mieście uniesioną ręką, ale powinieneś to zrobić tam, gdzie jest możliwe zaparkowanie samochodu, aby nie zakłócał ruchu ulicznego (na przykład na przystanku autobusowym lub w „kieszeni” na parkowanie).

Istnieją również taksówki działające poza miastem (duże odległości). Możesz podróżować w nich sam, ale potem musisz zapłacić za wszystkie miejsca - lub możesz udać się do towarzystwa innych podróżników, dzieląc koszty dla każdego z nich. Taksówki dalekobieżne odjeżdżają z dworca autobusowego Al Ghubaiba w Bar Dubai oraz z dworca autobusowego na placu Al Ittihad w Deira. Tak więc możesz dostać się z Dubaju do Hatta lub AlAin za 150 drh, do Fujairah za 100 drh i do Sharjah za 25 drh.

Należy pamiętać, że nie wszystkie taksówki są wyposażone w liczniki w Sharjah, a podczas podróży z Abu Zabi poza miasto cenę należy omówić z kierowcą z wyprzedzeniem.

Autobus

Dla tych, którzy lubią oszczędzać na wszystkim, jest taki rodzaj transportu, jak regularne autobusy, które kursują co pół godziny na różnych trasach. Podróż do Dubaju (w towarzystwie obywateli Indii i Pakistanu) kosztuje 2 drh, około 0,5 USD.

Dwa główne dworce autobusowe to Al Ghubaiba w BarDubai i Gold Souk w Deira. Z nich możesz pojechać nie tylko na plażę Jumeirah, ale także do innych emiratów. Na przykład z Bar Dubai autobusy odjeżdżają do Abu Zabi (15 drx), Al Ain i Sharjah. Autobusy do Fudżajry (25 godz.) I wschodnich emiratów odjeżdżają z dworca autobusowego na placu Al Ittihad w Deira.

Jeśli w tym drugim przypadku bilet można kupić bezpośrednio u kierowcy, w innych miejscach system zakupu biletów może być inny - powiedzmy, podróżując do Abu Zabi, najpierw należy usiąść w kabinie, a następnie udać się do kasy biletowej.

Wiele autobusów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest wyposażonych w przezroczyste przegrody, które oddzielają siedzenia dla kobiet od siedzeń dla mężczyzn. Ale nawet tam, gdzie te przegrody nie istnieją, dama ma prawo zażądać, aby nie sąsiadował z nią męski sąsiad.

Aby uzyskać więcej informacji na temat autobusów w Dubaju, odwiedź główne punktyKoszulki wyposażone w karty i rozkłady jazdy. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź Departament Transportu Publicznego w Dubaju na www.dubaipublictransport.ae. Mapa zamieszczona na stronie pozwoli ci na wirtualny spacer po mieście. Strona jest dwujęzyczna - w języku arabskim i angielskim.

Taksówka wodna

Istnieje również tak egzotyczny środek transportu, jak lekka 20-osobowa łódź abra, której linie łączą wały Deira i Bar Dubai. Liczba stacji stale rośnie, więc być może wkrótce będą one zlokalizowane nie tylko w pobliżu centrum handlowego Twin Towers, Al Sabha Street, Spice Market (Deira) i Old Bazaar (Bar Dubai).

Metro

Pierwsze metro w regionie Zatoki Perskiej, oficjalnie otwarte 9 września 2009 roku, kursuje codziennie od 06.00 do 23.00 od soboty do czwartku oraz od 14.00 do północy w piątek. Na każdej stacji pociągi zatrzymują się na 20-30 sekund. Średnia prędkość pociągu (z wyłączeniem czasów postoju) wynosi 110 km / h. Do tej pory tylko 10 z 29 stacji czerwonej linii jest dostępnych dla pasażerów metra w Dubaju: Al Rashidiya, Terminal 3 międzynarodowego lotniska w Dubaju, Deira City Center, Al Rigga, Union Square, Khalid Bin Al Waleed (BurJuman), Al Jafiliya, Financial Center , Mall of the Emirates oraz Nakheel Harbour and Tower. Wszystkie pozostałe stacje metra „czerwonej linii” zostaną otwarte do lutego przyszłego roku. Do lipca 2010 r. Zostanie uruchomiona 19-kilometrowa zielona gałąź.

Metro w Dubaju jest podzielone na pięć stref. Koszt jednorazowego przejazdu metrem wynosi od 80 fils (20 centów) do 6,50 dirhamów (1,80 USD), w zależności od strefy, która jest tańsza niż bilet na metro w Paryżu za 1,60 euro (około 8 dirhamów). Bilety na wiele wycieczek w ciągu dnia są sprzedawane po 14 dirhamów (3,90 USD), co jest znacznie tańsze niż bilety do metra w Londynie, które są sprzedawane za 4 funty (około 24 dirhamów).

Metro w Dubaju jest wyposażone we wszystkie niezbędne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, w tym w urządzenia audiowizualne i specjalne ekrany informacyjne przeznaczone dla osób z upośledzeniem słuchu i wzroku, zainstalowane są także specjalne windy, schody ruchome i bankomaty, a także samochody dla osób niepełnosprawnych fotele z pasami bezpieczeństwa.

W metrze w Dubaju palenie jest zabronione, zarówno na dworcach, jak i na przejściach i przystankach autobusowych. Jedzenie i picie napojów bezalkoholowych w metrze będzie dozwolone tylko w specjalnie wyznaczonych miejscach, w tym w kawiarni na dworcach. Przewożenie napojów alkoholowych w metrze jest uważane za naruszenie administracyjne, które pociąga za sobą odpowiednie surowe sankcje. Osoby, które popełniły akty wandalizmu w wagonach lub na stacjach metra, będą podlegały postępowaniu administracyjnemu. Pasażerowie, którzy zachowują się nieprawidłowo, plują na podłogę i śmieci, zostaną ukarani grzywną.

„Czerwona” linia metra w Dubaju obsługiwana jest przez 500 wygodnych autobusów, które zapewniają transport pasażerów między stacjami metra i okolicami. Maksymalna odległość między stacją metra a obsługującą ją trasą autobusową wynosi 500 m, co jest w pełni zgodne z międzynarodowymi standardami. Te autobusy są oznaczone literą F (z magistrali podającej).

Pasażerowie metra w Dubaju będą mogli przez jakiś czas zaparkować swoje samochody na bezpłatnych parkingach, podczas gdy podróżują po mieście pociągami metra. Bezpłatny parking będzie dostępny w kompleksach parkingowych trzech głównych stacji metra w Dubaju - Rashidiya, Al Qusais i Jumeirah Islands. Prawo do korzystania z bezpłatnego parkingu będzie musiało zostać potwierdzone biletami metra.

Czy mogę wypożyczyć samochód?

Praktyka pokazuje, że rosyjskie (Kazachstan, ukraińskie itp.) Prawo jazdy o międzynarodowym standardzie jest traktowane normalnie. Jedynym warunkiem jest wypożyczenie samochodu za pośrednictwem wypożyczalni samochodów (wypożyczalnia samochodów). Nie masz prawa prowadzić samochodu, który nie jest odbierany od oficjalnej wypożyczalni samochodów.

Zasadniczo zasady ruchu drogowego w ZEA nie różnią się od zasad obowiązujących w krajach WNP. Jeśli masz doświadczenie w prowadzeniu samochodu w dużym mieście, dołączenie do ruchu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie będzie trudne. Ruch w ZEA odbywa się po prawej stronie. Drogi tutaj mają doskonałą nawierzchnię, bez dziur i dołów. Istnieją pewne pozytywne różnice w organizacji ruchu (w porównaniu z Rosją). Na przykład na prawie każdym dużym skrzyżowaniu znajdują się rozgałęzienia dróg, które pozwalają skręcić w prawo, omijając sygnalizację świetlną, co bardzo pomaga w godzinach szczytu. Intensywny rytm ruchu doprowadził do pojawienia się kolejnej zasady - wszystkie bez wyjątku ronda w Zjednoczonych Emiratach Arabskich są zorganizowane zgodnie z zasadą: ruch wzdłuż pierścienia - ruch wzdłuż głównej drogi.

Kolejny pozytywny punkt: z pewnością 95% można argumentować, że jeśli nie popełniłeś poważnego naruszenia (wypadek, jazda na czerwonym świetle), inspektor ruchu nigdy cię nie zatrzyma. W przypadku drobnych naruszeń (odpięty pas bezpieczeństwa, rozmowa przez telefon komórkowy podczas jazdy podczas jazdy, niewielkie przekroczenie prędkości) nie zostaniesz zatrzymany. Po prostu wpisują numer samochodu do komputerowej bazy danych, a będziesz musiał zapłacić grzywnę za zwrot wypożyczonego samochodu. Co więcej, władze nawet nie zadają sobie trudu, aby wysłać pokwitowania karne. Większość osób naruszających prawo dowiaduje się o grzywienach wydanych tylko podczas corocznej kontroli technicznej.

Nieprzyjemne cechy. Po pierwsze, lokalizacja znaków drogowych informacyjnych: nie są instalowane 100-150 metrów przed skrzyżowaniem, ale bezpośrednio na samym skrzyżowaniu. Jeśli droga nie jest do końca znana, a kierowca kieruje się znakami drogowymi, praktycznie nie ma czasu na podjęcie decyzji (a tym bardziej na manewr). Po drugie, systemy kontroli prędkości. Jest ich po prostu ogromna liczba. Oprócz stacjonarnych automatycznych radarów wykorzystywane są również przenośne (mobilne), które działają również w trybie automatycznym. Aby zwiększyć zastraszanie na uboczu, możesz zobaczyć znaki ostrzegawcze o dużych rozmiarach: „Ostrzeżenie! Droga monitorowana przez radar!”. Po trzecie, bezmyślne (nie można inaczej nazwać) zachowanie niektórych kierowców na drogach. Pomimo ustalonych ograniczeń dopuszczalnej prędkości ruchu w mieście (głównie 60, w niektórych miejscach 80-100 km / h), są one przenoszone z prędkością do 110-120 km / h i wyższymi. Ale to nie jest takie złe. Co gorsza - odległość między samochodami rzadko przekracza 4-5 metrów. Oczywiście kierowcy mają nadzieję, że nic nie stanie się z samochodem z przodu. A na drodze jest wszystko. Dlatego zdjęcie 3-4 (a czasem więcej) zderzających się samochodów nie jest tak rzadkie.

Zachowanie na drodze. Nie ma specjalnych wymagań innych niż te przyjęte w innych krajach. Wszystko, jak wszędzie indziej: nigdy nie prowadź pojazdu pod wpływem alkoholu, zapnij pasy bezpieczeństwa, nie rozmawiaj podczas jazdy telefonem komórkowym. Jeśli nagle zatrzyma Cię policjant (zwykle dzieje się tak tylko w przypadku wyraźnego naruszenia) - nie kłóć się i w żadnym wypadku nie oferuj łapówki! Pamiętaj, że po każdym wypadku wszystko jest ustalane na miejscu. Decyzja policjanta podjęta w pierwszych minutach „przesłuchania” jest ostateczna w 98% przypadków i praktycznie nie podlega zaskarżeniu. Policja w razie wypadku zadzwoń pod numer 999. Aby uniknąć dużego zatoru, zabrania się wchodzenia na skrzyżowanie (nawet na zielone światło sygnalizacji świetlnej), jeśli za nim powstał korek. Dowodem na to jest specjalne oznakowanie drogi - żółty kontur wokół obwodu skrzyżowania.

BARDZO WAŻNE: Jeśli doszło do wypadku, a samochód zakłóca ruch uliczny, należy go usunąć z jezdni. Jeśli tego nie zrobiłeś, policja ma prawo nałożyć grzywnę za utworzenie korka, a wysokość grzywny może być bardzo wysoka.

Prędkość Kieruj się znakami. W mieście dozwolona jest prędkość 40, 60, 80 lub 100 km / h, w zależności od znaczenia ulicy.

Obejrzyj wideo: JAK MI SIĘ TRANSPORT OPŁACA? - KRADZIEŻ PALIWA - NASIEROWSKI (Luty 2020).