2010 Honda Accord Crosstour - hatchback, sedan czy crossover?

Pod koniec czerwca Honda Accord Crosstour z 2010 roku przybyła do salonów sprzedaży w krajach Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC).

Biuro Bliskiego Wschodu Honda Motor Co. ogłosił 20 czerwca 2010 r. rozpoczęcie sprzedaży nowego modelu Hondy Accord Crosstour 2010 w krajach GCC.

Honda Accord Crosstour 2010 to całkowicie przeprojektowany samochód z pięcioosobowym wnętrzem, innowacyjną przestrzenią bagażową, standardowym 3,5-litrowym silnikiem i-VTEC V-6 i napędem na cztery koła. Wygląd zewnętrzny samochodu ma wszystkie cechy Crossover Utility Vehicle (CUV). Zewnętrzna Honda Accord Crosstour 2010 ma gładki i równomierny aerodynamiczny kształt nadwozia, który łączy sport, powściągliwe kontury i wszechstronność całego spektrum funkcjonalności. Według ekspertów Hondy Motor Co., koncepcja tego samochodu zapewnia opływowy, bardzo wydajny, aerodynamiczny kształt, podobnie jak samochód sportowy, oraz wielofunkcyjność modeli crossover.

Honda Accord Crosstour została zaprojektowana w oparciu o Accord Sedan, ale ma najlepsze właściwości jezdne, potencjał na każdą pogodę, pomimo faktu, że została zmieniona w miejscu zabudowy. Sam projekt Crosstour ma cechy sedana Accord.

Koncepcja Accord Crosstour jest całkowicie uzasadniona. Ten wysoki hatchback jest znacznie bardziej odpowiedni do transportu dzieci niż sedan Accord, ale nie osiąga wielkości pełnoprawnego ciężkiego SUV-a, takiego jak Honda Pilot lub minivan Honda Odyssey. Jednocześnie Crosstour oferuje pasażerom znacznie więcej miejsca niż Honda CR-V i jest wygodniejszy na autostradzie.

Należy zauważyć, że Honda Accord Crosstour różni się od innych modeli tej samej klasy mocniejszą przednią kratką, tylnymi słupkami w kształcie klina i nieco agresywną, a nawet odważną konstrukcją samego nadwozia. I to bez wątpienia jeszcze bardziej przyciąga potencjalnych nabywców. Dzięki tej konstrukcji można stworzyć iluzję, że gdy samochód jest sprawdzany na zewnątrz, prawdziwa objętość ładunku Accord Crosstour jest ukryta, co, nawiasem mówiąc, jest znacznie zwiększone w porównaniu z Accordem.

Jeśli chodzi o bagażnik samochodu, wbudowany jest w niego ukryty wymienny pojemnik na narzędzia (ukryty, serwisowy, wyjmowany schowek) z pokrywą i głębokością ośmiu cali.

Celem stworzenia nowego projektu Hondy Crosstour 2010 było zmaksymalizowanie przestrzeni dla miejsc pasażerskich w kabinie, co z kolei stworzy wygodne środowisko dla pasażerów, aby docenić nowy samochód.

Honda Accord Crosstour jest wyposażona w 3,5-litrowy silnik i-VTEC V6 o mocy 271 KM. przy 6200 obr / min i 344 Nm przy 5000 obr / min. Przyspieszenie do 96 km / h (7,5 s) i ćwierć mili (15,5 sekundy, prędkość na linii mety 150 km / h) nowego Crosstour są całkiem przyzwoitymi wskaźnikami dla tej klasy i nie są tak dalekie od wyników sedana (7,0 s od 0 do 96 km / h; ćwierć mili w 15,3 s, prędkość na mecie 153,5 km / h). Paliwo Crosstour „zjada” 13,84 litra na 100 km w mieście i 9,4 litra na autostradzie.

Intuicyjne i zgrupowane elementy sterowania systemem audio, klimatyzacją i systemem nawigacji zostały zaprojektowane w celu poprawy dokładności i wydajności. Honda Accord Crosstour oferuje w standardzie dwustrefową klimatyzację i mocniejszy 340-watowy system audio, uzupełniony elektryczną regulacją fotela kierowcy, szyberdachem i 17-calowymi felgami aluminiowymi. Nowość oferuje wysokiej jakości wykończenie wnętrza i orzecha, ale poza tym wnętrze nie różni się niczym od innych Accordów.

Poziom hałasu drogowego w kabinie jest znacznie niższy na każdym rodzaju nawierzchni, a do tego stopnia, że ​​kierowcy bardziej przeszkadza gwizdek z lusterek bocznych niż z opon 100H Michelin Latitude Tour HP o rozmiarze 225/60 R18.

Jakość jazdy jest na ogół nieco bardziej zrelaksowana (ale nie mniej spokojna) niż w przypadku innych członków rodziny Hondy. Granice prowadzenia tego samochodu są dość skromne, ale całkiem możliwe do osiągnięcia. Na slalomie Honda Accord Crosstour może rozwinąć 103,6 km / h, co jest bardzo zbliżone do wyniku sedana, który wynosi 105,6 km / h.

Podsumowując wszystkie powyższe, zauważamy, że nowy Crosstour to przyjemny samochód. Jest znacznie cichszy i bardziej komfortowy niż inne Hondy i bez wątpienia bardziej praktyczny niż sedan Accord, jeśli musisz przewozić średnie zwierzęta lub wózek.

W salonach samochodowych Hondy nowy Accord Crosstour jest dostępny w siedmiu podstawowych kolorach: White Diamond Pearl, New Red Pearl, Crystal Black Pearl, Opal Sage Metallic, Bluish Silver Metallic, Alabaster Silver Metallic i Polished Metal Metallic.

Powodzenia w drodze!

Obejrzyj wideo: First Ever! - 2010 Honda Accord Crosstour (Styczeń 2020).