Obywatel ZEA jest pierwszą Arabką, która podbiła Biegun Północny

Elham Al Qasimi, obywatel Zjednoczonych Emiratów Arabskich, planuje wyprawę na Biegun Północny w kwietniu tego roku. Jeśli dziewczyna spełni swój plan, stanie się pierwszą Arabką, której stopa postawi stopę na lodzie geograficznego centrum basenu arktycznego.

27-letnia dziewczynka, należąca do jednej z najbardziej szanowanych i wpływowych rodzin w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, przygotowuje się do przejazdu narciarskiego na Biegunie Północnym, który jest zaplanowany na kwiecień, już od sześciu miesięcy.

Wyprawa na 100 mil morskich powinna trwać od 10 do 14 dni. Towarzyszyć jej będą dwaj specjalnie przeszkoleni przewodnicy, z którymi obecnie trenuje w amerykańskim stanie Minnesota. Program treningowy obejmuje nie tylko zajęcia z wychowania fizycznego w celu rozwijania siły i wytrzymałości, ale także ćwiczenia symulujące różne sytuacje, które mogą się zdarzyć na wyprawie. Na przykład Elham pomyślnie ukończyła kurs szkoleniowy, podczas którego została wrzucona do lodowej dziury zamarzniętego jeziora i przeszkolona do pływania z lodowatej wody.

Według Elham, która w ostatnich latach pracowała jako doradca inwestycyjny w Londynie, od dawna pragnęła podbić biegun północny. „Zastanawiałem się, jaki rodzaj testu mógłbym sobie zorganizować, aby stać się silniejszym psychicznie i fizycznie. Wyprawa na Biegun Północny zawsze wydawała mi się właśnie taką próbą i po otrzymaniu zgody rodziców rozpoczęły się przygotowania”.

Dziewczyna postanowiła zbiec się z wyprawą na cele charytatywne: każdego dnia Elham będzie powiadamiać wszystkich o swojej podróży przez portal społecznościowy Twitter (nazywa się @PolarBent) i opowiadać o organizacji charytatywnej PEAS (Promowanie równości w szkołach afrykańskich), która buduje szkoły samowystarczalne w Afryka