Firmy z ZEA i Rosji będą pracować nad wspólnym projektem w Holandii

Abu Dhabi National Energy Co (TAQA), spółka holdingowa z siedzibą w Abu Zabi, potwierdziło, że podpisało umowę o współpracy nad nowym magazynem gazu w Holandii z Gazpromem, największym producentem gazu w Rosji i firmą zajmującą się dystrybucją gazu.

Umowa została podpisana w następstwie protokołu ustaleń, który został przyjęty w grudniu ubiegłego roku. Zgodnie z umową Gazprom dostarczy gaz buforowy dla projektu, który jest niezbędny do wytworzenia optymalnego ciśnienia w magazynie przed jego rozpoczęciem. W zamian Gazprom otrzyma określoną pojemność magazynową i udział w kapitale projektu. „Umowa jest uwarunkowana do momentu podjęcia ostatecznej decyzji dotyczącej inwestycji w projekt, która zostanie podjęta w ciągu najbliższych kilku miesięcy”, powiedział oficjalne oświadczenie TAQA.

TAQA pracuje obecnie nad projektem Bergermeer z takimi firmami jak Dyas, Energie Beheer Nederland i Petro-Canada. Celem projektu jest wykorzystanie pustego zbiornika gazu znajdującego się na północy Amsterdamu o objętości roboczej 4 miliardów metrów sześciennych i posiadającej 4,6 miliarda metrów sześciennych gazu buforowego przeznaczonego do kontroli ciśnienia. Budowa nowego magazynu gazu powinna rozpocząć się w 2010 r., A zakończy się w 2013 r.