Pierwszy satelita ZEA wystrzelił w kosmos

 29 lipca 2009 r. Z kosmodromu Bajkonur (Kazachstan) z powodzeniem wystartował pierwszy państwowy satelita teledetekcji DubaiSat-1 („DubaiSat-1”) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Satelita Emirate wystartował na pokładzie rosyjsko-ukraińskiego pojazdu startowego Dniepr o godzinie 10:46 czasu ZEA. Satelita został umieszczony na dziobie pojazdu startowego wraz z pięcioma innymi statkami kosmicznymi: Deimos-1 i NanoSat-1V z Hiszpanii, UK DMS-2 z Wielkiej Brytanii, ApraizeSat-3 i ApraizeSat-4 z USA. DubaiSat-1 będzie się obracał na orbicie Ziemi o długości 680 km z prędkością 27 tysięcy km / h.

Przypomnijmy, że Emirates Institute for Advanced Science & Technology (EIAST) zamierza wykorzystać swojego pierwszego satelitę do prowadzenia badań w czterech obszarach: monitorowanie pogody, prognozowanie występowania mgły i burz piaskowych oraz obserwowanie jakości wody w Zatoce Perskiej. Obrazy uzyskane z satelity DubaiSat-1 są planowane do wykorzystania w projektach rozwoju obszarów miejskich, w badaniach naukowych, transporcie i telekomunikacji, inżynierii lądowej, badaniach kartograficznych oraz podczas pracy z graficznym systemem informacyjnym.