Wycieczki, podróże, rejsy

Dubaj

Każdy region tego emiratu ma swoją własną charakterystykę. Na przykład Jebel Ali to wolna strefa ekonomiczna z dobrze wyposażonym portem morskim. Wiele firm, w tym Rosjanie, otwiera tutaj swoje biura.

Jumeirah

Drogi obszar elitarnych rezydencji. Przytulny park plażowy Jumeirah z zadbanym ogrodem jest czynny od 8.00 do 22.30 (soboty i niedziele tylko dla dzieci i kobiet). Opłata za wstęp wynosi 5 drh za osobę i 20 drh z samochodu. W okolicy znajduje się meczet Jumeirah, unikalny park wodny Wild Wadi, klub jachtowy i okrążona wyspa Palm Jumeirah. Tutaj znajdują się najmodniejsze hotele w Emiratach - Jumeirah Beach, Mina A'Salam i Al Qasr. W edukacyjnej wiosce wiedzy o SSE znajdują się oddziały wielu międzynarodowych uniwersytetów. W zoo Jumeirah można zobaczyć rzadkie zwierzęta: wilka arabskiego, kota Thomsona i kormorany Bakotrid.

Jeśli jednak pobyt w Dubaju jest ograniczony do jednego lub dwóch dni, pierwszą rzeczą do zrobienia jest sprawdzenie starej części miasta, którą zatoka dzieli na dwie dzielnice - Deira i Bar Dubai.

Deira

Jedna z najstarszych dzielnic Deiry nazywa się Al-Dagaya. Oto stary Złoty Rynek (Złoty Suk), dworzec autobusowy, targ z owocami morza (Targ Rybny) i dwa tunele Shindaga - samochód i pieszy.

Jest mało prawdopodobne, abyś minął Baniyas Square (alias Nasser Square) - komercyjne serce Dubaju. To tutaj kupują głównie turyści z krajów WNP. Rigga Street to dwukilometrowy bulwar, który zaczyna się w pobliżu centrum handlowego Al Ghurair, biegnie równolegle do zatoki i kończy się meczetem niedaleko słynnej Wieży Zegarowej. Istnieje wiele modnych butików, kawiarni i restauracji, których stoły wystawiane są bezpośrednio na chodnik w chłodne dni. Tutaj możesz zapoznać się z dowolną kuchnią - arabską (Al Safadi), filipińską (Golden Fork), rosyjską („Fantasy”), libańską, amerykańską i wieloma innymi.

Ponadto w Rigdze znajduje się kilka sklepów sprzedających perskie słodycze, arabskie ubrania i perfumy. Zakłady te zamykają się dość późno, około północy. Deira kończy się na parku na półwyspie Mamzar. Z widokiem na wieżowce Emirate of Sharjah oferuje odwiedzającym huśtawki, zjeżdżalnie, przejażdżkę pociągiem, wypożyczalnię rowerów, kawiarnię (do 20:30), zatoki morskie, czyste plaże, wiele miejsc do grillowania, podgrzewany basen i domki. W piątki indyjskie i arabskie rodziny wychodzą na piknik z namiotami, fajkami wodnymi i instrumentami muzycznymi. Oprócz nich turyści i przedstawiciele rosyjskiej diaspory Dubaju „spotykają się”, umawiając się na stronie forum www.emirat.ru.

W parku znajduje się miasteczko dla dzieci, miejsca do grillowania, wędkowania i jazdy na rolkach, a także sieć restauracji Malik Burger. Wypożyczalnia rowerów jest dostępna. Kolejka linowa (czynna do 21.30) oferuje zapierające dech w piersiach widoki na zatokę i miasto. Najbliższe wejście do kolejki linowej znajduje się w pobliżu miasta Healthcare, w dzielnicy Ud Metha, słynnej z kościoła Świętej Trójcy, w którym odbywają się nabożeństwa prawosławne.

Jeśli przyjechałeś do Dubaju na zakupy, spójrz na Karama - kolorową indyjską dzielnicę, w której możesz tanio kupić „kopie” produktów Rolexa, Gucciego, Christiana Diora, Bulgari i Louisa Vuittona, które są prawie nie do odróżnienia od oryginałów. Jeśli jednak chcesz zobaczyć zabytki, twoja ścieżka leży na starym bazarze, przypominającym Złoty Rynek w Deira - i oczywiście w okolicy Shindag.

Tutaj, na niewielkim obszarze, koncentrują się najlepiej zachowane stare budynki. W ciągu zaledwie dwóch do trzech godzin możesz odkryć Pearl Catcher Village, Heritage Village, dom szejka Saeeda Al-Maktouma i wieżę strażniczą Shindag. Koniecznie odwiedź pobliską Divan (Urząd Władcy Dubaju), Wielki Meczet i Muzeum Dubaju. Podobnie jak dzielnica Bastakia, szczegółowy artykuł na ten temat można znaleźć w 13. numerze rosyjskich Emiratów.

Bastakia

Ten zabytkowy bar Dubai znajduje się między muzeum miejskim w forcie Al Fahidi, promenadą Bay i ulicą Musalla. Większość lokalnych budynków została zbudowana na przełomie XIX i XX wieku. Teraz cała dzielnica została uznana za zabytek. Aby wyobrazić sobie, jak wyglądało miasto w przeszłości, warto wędrować wąskimi uliczkami. Osiedlili się tu zamożni kupcy z Persji; sama nazwa pochodzi od perskiej prowincji Bastak. W tej prestiżowej dzielnicy wybudowano domy i przedstawicieli szlacheckich rodzin emiratu blisko władcy.

Obecnie Bastakia jest aktywnie odnawiana (zachowało się 57 domów), a wkrótce zamieni się w turystyczną Mekkę, w której będą znajdować się kawiarnie, restauracje, sklepy z pamiątkami i galerie sztuki.

Wielki Meczet

Jego najwyższy minaret w Dubaju (70 m) jest widoczny dla wszystkich, którzy popływają łodzią abra na Stary Rynek Bar-Dubaj. Meczet zdobi dziewięć dużych i czterdzieści pięć małych kopuł. 1200 osób może się w nim jednocześnie modlić. Nowoczesny budynek wzniesiono pod koniec XX wieku na miejscu starego, zbudowanego w 1900 roku. Ten meczet, z największymi witrażami z zatoki, jest ważnym centrum życia kulturalnego i religijnego Dubaju. Wejście do niego jest otwarte tylko dla muzułmanów.

Wioska nurkowa

Wioska rybaków i łowców pereł znajduje się w Bar Dubai, w dzielnicy Shindaga, w pobliżu wejścia do tunelu. Obecna wystawa opowiada o życiu pierwszych osadników plemion koczowniczych, o historii nawiązania stosunków handlowych drogą morską, rybołówstwem i wydobyciem pereł. W wiosce znajduje się klub nurkowy.

Otwarte codziennie od 8.00 w 22.00. W piątek działa od 8.00 do 11.00 i od 16.00 do 22.00. Tel do wiadomości (04) 393 7151.

Meczet Jumeirah

Ten meczet, przedstawiony na rachunku 500 dirhamów, jest jednym z najbardziej znanych, dużych i pięknych w Dubaju i jedynym otwartym dla turystów. Znajduje się przy wejściu z Bar Dubai do Jumeirah 1, w pobliżu Dubai Diving Center. Cogodzinne wycieczki organizowane są w czwartki i niedziele o 10 rano. Meczet opowie o tradycjach architektonicznych i cechach takich budynków, głównych kanonach islamu i historii arabskich kalifatów. Tel do wiadomości (04) 353 6666.

MUZEUM DUBAJU (Muzeum Dubaju)

Łatwo go znaleźć w Bar Dubai, między Bastakią a Wielkim Meczetem. Fort Al Fahidi, zbudowany w 1778 roku w celu ochrony przed atakami morskimi, mieści dwa muzea - ​​historyczny i wojskowy. Przed odbudową w 1971 r. W tym forcie znajdowały się koszary, pałac i więzienie. Ekspozycja muzeum przedstawia w podziemnych i podziemnych salach życie kalifatu arabskiego za czasów plemion Beduinów i systemu niewolników, artykuły gospodarstwa domowego, rzemieślników i rzadkie znaleziska wykonane z metalu i gliny, które mają 4000 lat.

Muzeum, znajdujące się za Wielkim Meczetem, między Bastakią a Starym Rynkiem Bar-Dubaj, jest otwarte od 8.30 do 20.30 (w piątki - od 15.00 do 21.00). Obejmuje dziedziniec starego fortu i podziemną wystawę, której postacie pozwolą zanurzyć się w atmosferze starego Dubaju z jego wszystkimi kolorami, zapachami i dźwiękami.

Telefon w celu uzyskania informacji (04) 353 1862.

NOWY ZŁOTY RYNEK (Nowy Złoty Suk)

Znajduje się na Al Mina Street (prowadzącej z BarDubai do Jumeirah) naprzeciwko portu zwanego po Szejku Rashid. Asortyment towarów charakteryzuje się pełną mieszanką stylów, trendów i kultur. W samym sklepie Fenoomen można znaleźć biżuterię wiodących europejskich firm w Austrii, Belgii, Holandii i Hiszpanii, w tym produkty Swarovsky. Wiele sklepów jest bogato prezentowanych z biżuterią z żółtego, czerwonego i białego złota, perłami, czarnymi i żółtymi diamentami.

Centrum zapewnia bezpłatny transfer z hotelu i dwupiętrowy parking. Dla pań są dwa salony piękności: Daksha z różnego rodzaju masażami, sauna i kąpiele mineralne oraz Top Ten, gdzie można przejść wszelkie zabiegi kosmetyczne, wykonać manicure i pedicure.

Wioska etnograficzna (wioska dziedzictwa)

Znajduje się na skarpie Shindag, w pobliżu domu Sheikha Saeeda i wioski Divers. Wieś to otoczona murem przestrzeń, w której próbki tradycyjnych domów są eksponowane na wolnym powietrzu. W szczególności znajduje się beduiński dom letni wykonany z pni i gałęzi palmy daktylowej. We wsi można kupić pamiątki, wypróbować tradycyjne płaskie ciasta, odwiedzić sklepy rzemieślników, nałożyć wzory na hennę na ręce i nogi, obejrzeć występ tradycyjnego tańca i robić zdjęcia w arabskich strojach. Jest też małe muzeum, w którym eksponowane są znaleziska archeologiczne; poza murami wioski znajduje się plac zabaw, na którym można jeździć na wielbłądzie.

WYCIECZKA DO HATTU

W emiracie Dubaju wioska Hatta jest oazą u podnóża góry. Od stolicy emiratu do 105 km. Ta droga autobusem nr 16 (odjazd co godzinę z dworca autobusowego Gold Souk) zajmie półtorej do dwóch godzin, w zależności od korków.

We ponad 200-letniej wiosce znajduje się stary fort i meczet Juma, zbudowany w 1780 r. Warto tu przyjechać, aby podziwiać niezwykły krajobraz „kolorowych” gór i spojrzeć na „wadi” - wysychające koryto górskich potoków. Na uwagę zasługuje Heritage Village - zrekonstruowany kompleks budynków z Adobe, który wznosi się na wzgórzu do zamkniętej wieży widokowej.

Droga prowadząca do Hatta wielokrotnie przekracza granicę między emiratami Dubaju i Ajmanu, a także między Zjednoczonych Emiratami Arabskimi a Sułtanatem Omanu. Na przełęczy jest rynek dywanów syntetycznych i ceramiki: dzbanki gliniane, świeczniki i kadzidełka. Możesz zatrzymać się w Hatta w czterogwiazdkowym hotelu Hatta Fort, gdzie możesz wybrać się na rodzinny spacer po górach, popływać w basenie, strzelać z łuku i pograć w golfa. Oprócz restauracji Jeema i baru Roumoul znajduje się również kawiarnia Gazebo, której przeszklony taras z pewnością zapewni nowe wrażenia miłośnikom wschodów i zachodów słońca. Telefon do informacji (04) 852 3211.

Główną rozrywką w Hutt jest przejażdżka jeepem w Wadi. 20 km od wioski znajdują się baseny Hatta - górskie baseny z czystą, zimną wodą o każdej porze roku. Aby się tu dostać, musisz opuścić Hatta, pozostawiając Heritage Village po lewej stronie, w kierunku miejscowości Jima i granicy z Omani. W porze deszczowej (jesienna zima) lepiej wybrać się na taką wycieczkę z doświadczoną eskortą.

 

SHARJA

Ten emirat jest uważany za kulturalną stolicę ZEA ze względu na dużą liczbę różnych muzeów.

Będziesz miał okazję zobaczyć największy meczet w Emiratach i fort Al Hosn, zbudowany w 1820 roku. Nie zapomnij odwiedzić muzeum wosku, a także rynków złota, rybnego i starego, bazaru z tkaninami i egzotycznego targu owoców i warzyw. Nowe centrum kultury i rekreacji znajduje się na skarpie kanału al-Qasba. Kanał ten przyciąga wieczorne spacery nie tylko mieszkańców okolicznych wieżowców, ale także gości z całego emiratu, a także turystów przebywających w Sharjah. Oto „Oko Emiratów” - największy diabelski młyn w regionie. Jego 42 kabiny mogą jednocześnie pomieścić ponad 300 osób. Bilet kosztuje 20 drh za osobę dorosłą i 10 drh za dziecko. Trasa Sharjah jest zwykle przeprowadzana w ciągu dnia i kończy się spacerem wzdłuż malowniczej laguny Khalid tradycyjną łodzią abra.

Pamiętaj, że w tym emiracie obowiązują surowe prawa. Na przykład napoje alkoholowe nie są tutaj sprzedawane nawet w hotelach, a pudełko piwa w bagażniku samochodu grozi bardzo dużymi problemami. Nie zaleca się noszenia odzieży odsłaniającej kolana i ramiona.

MUZEUM ISLAMSKIE

Zawiera rzadką kolekcję arabskich rękopisów i największą kolekcję monet świata muzułmańskiego, w tym srebrne dinary i dirham z czasów panowania Abassidów i Umajjadów. Instrumenty nawigacyjne starożytnych arabskich marynarzy i wyjątkowa „odwrócona” mapa świata sporządzona tysiąc lat temu przez arabskiego geografa Sharifa Al-Idrizi są szczególnie imponujące. Jest też kopia narzuty, która pokrywa budynek Kaaba w Mekce.

Położony w pobliżu Placu Kaligrafii. Działa od 9 do 13 i od 17 do 20 godzin (w piątki tylko po obiedzie). Wstęp jest bezpłatny. Tel do wiadomości (06) 568 3334.

MUZEUM SZTUKI (Muzeum Sztuki)

Prezentowane są tu obrazy, dokumenty i mapy XVIII wieku z osobistej kolekcji władcy Sharjah oraz abstrakcyjne obrazy współczesnych artystów. Wystawie stałej towarzyszy aktywna wymiana wystaw z zagranicznymi muzeami. Odbywa się tu także słynne Międzynarodowe Biennale. To ważne wydarzenie odbywa się wiosną każdego nieparzystego roku. W muzeum znajduje się kawiarnia-bar i podziemny parking.

Położony za rynkiem, niedaleko nadmorskiej części miasta, w pobliżu Bank Street. Działa od 9 do 13 i od 17 do 20 godzin. W środowe popołudnie jest otwarte tylko dla kobiet i dzieci, w piątek działa tylko po obiedzie. Wstęp jest bezpłatny. Tel w przypadku zapytań (06) 568 8222.

Rynek Centralny (niebieski suk)

Rynek ten, słusznie uważany za arcydzieło architektury, składa się z dwóch identycznych budynków, przypominających nieco gigantyczne lokomotywy parowe. Dolne piętro tej połowy, bliżej laguny, zajmują głównie sklepy sprzedające złoto, tkaniny, perfumy, aparaty fotograficzne i kamery wideo. W odległym budynku sprzedają gotową odzież i sprzęt elektroniczny. Zobacz drewniane meble z dywanów jaipurskich, perskich i pakistańskich, a także nepalską pashminę z wełny i jedwabiu.

W sumie istnieje około 600 sklepów, co czyni Blue Souk jednym z największych rynków hurtowych i detalicznych na Półwyspie Arabskim. Rynek jest w pełni klimatyzowany, dzięki czemu można go obejść nawet w środku lata. Obok jest Meczet Króla Faisala, największy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (mieści 3000 wiernych).

Budynki „pociągi” znajdują się przy promenadzie Corniche, w pobliżu laguny Al Khalid. Rynek trwa od 9 do 13 i od 16 do 23 godzin (w piątki przerwa na lunch zaczyna się godzinę wcześniej).

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

Poruszając się po korytarzach tego pięknego dużego budynku, możesz poznać całą historię istnienia ludzkości na Półwyspie Arabskim. Oto znaleziska dokonane w Sharjah, należące do epoki kamienia, żelaza i brązu. Wraz z nimi są modele domów pierwszych mieszkańców Emiratów. Poprzez ekrany dotykowe komputerów otwiera się dostęp do zdjęć z archiwum muzeum i gier edukacyjnych dla dzieci. Muzeum znajduje się w dzielnicy Halwan, za Placem Kultury. Działa od 9 do 20 godzin (przerwa od 13 do 17 godzin). Wstęp jest bezpłatny. Tel do wiadomości (06) 566 5466.

DESERT PARK I CENTRUM WILDERNESS ARABII

To nowoczesne centrum edukacyjne i badawcze hoduje zagrożone zwierzęta i rośliny. Słynie z zoo, wyposażonego w najnowsze technologie, muzeum historii naturalnej (tel. (06) 531 1411) i parku edukacyjnego dla dzieci. Dzikie zwierzęta czują się swobodnie: odtwarzane są tutaj prawdziwe warunki życia w naturze. Odwiedzający mogą podziwiać wiele ptaków żyjących w ogromnej zagrodzie.

Park znajduje się przy drodze na lotnisko Sharjah, w pobliżu skrzyżowania 9. Działa od 9 do 18 godzin, w czwartki otwiera się o godzinie 11, w piątki o godzinie 14. Telefon w celach informacyjnych (06) 531 1999.

MUZEUM DZIEDZICTWA NARODOWEGO

Budynki muzealne znajdują się na starym dziedzińcu posiadłości rodzinnej Al-Nabud. Są doskonałym przykładem tradycyjnej architektury arabskiej.

Muzeum eksponuje odzież narodową i przedmioty dziedzictwa kulturowego. Antyczne przedmioty i repliki antycznej biżuterii można kupić na pobliskim bazarze Al Ars.

Muzeum znajduje się między Al Hosn a promenadą. Otwarte od 9 do 20 godzin (lunch od 13 do 17), w piątki tylko po obiedzie. Wstęp jest bezpłatny. Tel w przypadku zapytań (06) 569 3999.

FORT AL HISN

Został zbudowany w 1820 roku przez sułtana Ibn Sakra, pierwszego szejka dynastii Kawashim, który planował uczynić Sharjah swoją stolicą. Fort od dawna jest politycznym centrum emiratu. W 1969 roku został prawie całkowicie zniszczony; w miejscu twierdzy pojawiły się nowe nowoczesne budynki. W 1996 roku fort został odrestaurowany według starych rysunków, ale z budynków z XIX wieku zachowały się tylko dwie ściany i 12-metrowa wieża.Teraz jest tu muzeum, wśród którego eksponatów znajdują się broń, monety, biżuteria i akcesoria do chwytania pereł.

To muzeum przy Al Hisn Street jest otwarte od 9 do 13 i od 17 do 20 godzin. W środowe popołudnie dozwolone są tylko kobiety z dziećmi. Otwarte w piątki po obiedzie. Wstęp jest bezpłatny. Tel w przypadku zapytań (06) 512 9999.

MUZEUM KALIGRAFII ARABSKIEJ

W jego galeriach znajdują się dzieła artystów arabskich, perskich i tureckich. Zimą można zobaczyć studentów pracujących w warsztatach ceramicznych i kaligraficznych.

Muzeum znajduje się przy wyjściu z Al Hosn Street, na północ od Placu Kaligrafii. Otwarte od 9 do 20 godzin (obiad od 13 do 17 godzin), w piątki tylko po obiedzie. Wstęp jest bezpłatny. Tel w przypadku zapytań (06) 568 3334

 

Abu Dhabi

Twoja wizyta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie może być uznana za pełnoprawną, jeśli nie zapoznałeś się z AbuDhabi, stolicą kraju. Abu Zabi to jedno z najpiękniejszych miast w świecie arabskim, nie tak dawno będące wioską z małymi chatami. W Abu Zabi można zwiedzić „wystawę ropy”, podziwiać rezydencję pierwszego prezydenta ZEA Szejka Zayeda, pospacerować wzdłuż malowniczej promenady, wioski etnograficznej i rynku starego miasta.

Koszt wycieczki zwykle obejmuje lunch lub kolację w arabskiej restauracji, palenie fajki wodnej (sziszy) i fotografowanie w arabskim stroju.

Bez wychodzenia z samochodu (autobusu) możesz podziwiać pałac, w którym mieszka teraz szejk i jego rodzina, a także cud nowoczesnej architektury - nowy hotel Emirates Palace. Inną opcją jest niezależna podróż autobusem z Dubaju do Abu Zabi, co pół godziny odjeżdżająca z dworca autobusowego Al-Gubayba.

OBSZAR AL ITTIHAD

Główną atrakcją tego miejsca jest sześć rzeźbiarskich symboli świata arabskiego wykutych ze śnieżnobiałego kamienia (armata, wieża strażnicza, pokrywa do zakrycia jedzenia, dzbanek do kawy, naczynie na wodę różaną i kadzidełka do palenia). Cokoły niektórych rzeźb są otoczone fontannami, a sam plac jest strefą dla pieszych. Rodziny z dziećmi lubią tutaj chodzić.

W Abu Zabi można zwiedzić „wystawę ropy”, podziwiać rezydencję pierwszego prezydenta ZEA Szejka Zayeda, pospacerować wzdłuż malowniczej promenady, wioski etnograficznej i rynku starego miasta. Koszt wycieczki zwykle obejmuje lunch lub kolację w arabskiej restauracji, palenie fajki wodnej (sziszy) i fotografowanie w arabskim stroju.

Bez wychodzenia z samochodu (autobusu) możesz podziwiać pałac, w którym mieszka teraz szejk i jego rodzina, a także cud nowoczesnej architektury - nowy hotel Emirates Palace. Inną opcją jest niezależna podróż autobusem z Dubaju do Abu Zabi, co pół godziny odjeżdżająca z dworca autobusowego Al-Gubayba.

Wioska etnograficzna

Pod wieloma względami podobny do tego w Dubaju. Zobaczysz, jak rymarz, cieśla, szklarz i tkacz pracują z prymitywnymi narzędziami. Zobaczysz ogromny wół z dużym obciążeniem, zapoznasz się z pustynnym systemem nawadniającym i odwiedzisz muzeum historyczne, w którym znajdziesz starożytną broń, narzędzia, łapacze, sortowniki i sprzedawców pereł, starożytne folio rękopisów Koranu, artykuły gospodarstwa domowego i pierwsze zdjęcia miasta.

Wioska znajduje się przy ulicy Mussafa za centrum wystawowym w Abu Zabi. Otwarte jest codziennie od 8.30 do 17.00 Wstęp jest bezpłatny. Najlepszy dzień na wizytę to piątek: w tej chwili odbywa się targ pamiątek i słodyczy oraz występy muzyków.

Biały Fort (Pałac AL-HOSN)

Zbudowany w XVIII wieku dla rezydencji władców Abu Zabi. Teraz jest otwarty dla wszystkich; odbywają się tutaj wystawy sztuki. Goście fortu czekają na przedstawienia teatralne, występy amatorskich grup dramatycznych i tournee grup baletowych. Oto biblioteka narodowa i archiwum, studia teatralne i warsztaty plastyczne, które chronią tajemnice dawnego rzemiosła. W forcie można zobaczyć ciekawe ekspozycje historyczne. Znajduje się na rogu Al Nasr i Khalid bin Al Walid. Działa od 8 do 14 i od 17 do 21.30. Tel do wiadomości (02) 619 5223.

Parki

Położone w centrum miasta Capital Gardens zadziwia różnorodnością zadbanych trawników starannie ułożonych wokół centralnego stawu. Nowy Park Corniche to raj dla śpiewających ptaków i wędkarzy. W ciepłe zimowe wieczory można organizować pikniki w specjalnych miejscach. W ogrodzie Khalidiya nie ma kawiarni, ale istnieje wiele automatów do sprzedaży napojów i przekąsek, a trawniki ze szmaragdową zielenią przypominają stoły bilardowe.

PLAŻE I WYSPY

Większość hoteli pięciogwiazdkowych za dodatkową opłatą otwiera wybrzeże dla tych, którzy nie są gośćmi hotelowymi. Ponadto istnieją publiczne plaże, na które można wjechać samochodem. Darmowa plaża Al Raha (w pobliżu placu Umm al-Nar) ma ogrodzony teren dla kobiet. Mała kawiarnia pozwala ugasić pragnienie i przekąskę.

Jeśli lubisz przygody, pamiętaj, że wzdłuż wybrzeża emiratu znajduje się ponad 200 wysp dowolnej wielkości i o różnym stopniu zamieszkiwania. Możesz wypożyczyć łódź w klubie plażowym dowolnego nadmorskiego hotelu (bezpieczniej jest powierzyć przejście przez płycizny miejscowemu kapitanowi). Zwróć uwagę na sztuczną wyspę Lulu, zbudowaną naprzeciwko centralnej promenady. Ma zostać przekształcony w park rozrywki lub kompleks rozrywkowy połączony z miastem mostami i tunelami.

Niedaleko znajduje się wyspa Sadiyat, popularne miejsce na spędzenie wakacji z noclegiem i weekendami. Wyspa ma przystanie, domki i centrum rozrywki. Zwykle odbywają się tutaj różne zawody, takie jak jazda na nartach wodnych i nartach wodnych.

5 km na południe od Abu Zabi znajduje się mała wyspa Futaysi. Jest zamieszkane, ale jest własnością prywatną szejka Hamada bin Hamdana Al-Nahyana. W wielu starych kamieniołomach wydobywano materiały do ​​budowy fortów w Abu Zabi. Teraz wyspa jest ośrodkiem turystycznym i rezerwatem przyrody. Tutaj możesz wynająć domek i jeździć konno. Na zachód od Abu Zabi znajduje się wyspa Sir Bani Yas z rezerwatem przyrody stworzonym przez człowieka. Morze wokół jest usiane dużą liczbą małych wysp, wśród których turyści preferują Bahrajn, Kot i Horshue.

WYCIECZKA DO AL AIN

To miasto, wchodzące w skład emiratu Abu Zabi, jest „najbardziej zielone” na Półwyspie Arabskim. Możesz niezależnie dojechać tutaj z Dubaju autobusem, co godzinę odjeżdżając z dworca autobusowego AlGubayba (cena biletu to 20 drx). Za półtorej do dwóch godzin zobaczysz zacienione ogrody kwitnące przez cały rok, rozciągające się na wiele kilometrów.

Miasto słynie również z zabytków oraz centrów kulturalnych i rozrywkowych. Należą do nich Muzeum Historii Naturalnej (tel. (03) 761 2277) i Muzeum Al Ain (tel. (03) 764 1595). Jest to stary fort, zbudowany 175 lat temu przez rodzinę Al Nahyan, której członkowie zostali później władcami kraju, uniwersytet miejski i park rozrywki Fun City. Ponadto istnieje duża farma wielbłądów.

ZOO IN AL AIN - Największa menażeria nie tylko w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale na całym Bliskim Wschodzie. Tutaj gromadzone są egzotyczne zwierzęta nie tylko w Arabii (w tym gemsboks), ale także w pozostałej części świata. Zwierzęta można oglądać w naturalnych zagrodach, a ryby w ogromnym akwarium. Telefon (03) 782 8188.

Zimą w mieście odbywają się wystawy i festiwale kwiatowe. Ciekawe wrażenia pozostają po spacerze ścieżkami gaju palmowego (Palm Plantation), położonego w samym centrum miasta i widocznego zarówno z dworca autobusowego, jak i placów AlSalma i Al-Muraba.

Ci, którzy preferują komfortowy pobyt, mogą zatrzymać się w hotelu InterContinental (tel. (03) 768 6686) i Rotana (tel. (03) 754 5111). Fani tanich hoteli mogą je znaleźć, przenosząc się z centrum Al Ain na północ wzdłuż Abu Baker Al Siddik Street do stacji benzynowej OmanOil.

EAST FORT

Miejsce urodzenia Szejka Zayeda stało się obecnie jednym z najlepszych muzeów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wystawa starych fotografii pokaże, jak zmienił się AlAin od lat 60. XX wieku. Jest też wystawa wykopalisk archeologicznych i kolekcja starożytnej broni. Możesz dowiedzieć się wiele o świecie zwierząt i roślin w oazie, a także o tradycyjnym stylu życia Beduinów.

FORT AL HANDAK

Uważany jest być może za najstarszy w ZEA - ma około 400 lat. Wstęp jest bezpłatny. Otwarte od 8.00 do 18.00 (w czwartki i piątki z przerwą 13.00-16.00).

RYNEK BURIMAI

Sprzedają mięso, owoce i artykuły gospodarstwa domowego, ale na tym rynku jest kilka sklepów, w których można znaleźć biżuterię ze srebra Omani, a także tradycyjne sztylety (hanjar) z pracy Omani.

OGRODY GILI

Ten park w północnej części miasta pozwoli ci schronić się w cieniu i cieszyć się spokojem licznych fontann. Powstał wokół kopii starożytnego grobowca - owalnej konstrukcji wykonanej z wapienia.

HILY FAN CITY

Jest to park rozrywki z krytym lodowiskiem, pociągiem turystycznym i wieloma innymi atrakcjami dla rodziców i dzieci.

MOUNT JEBEL HAFIT

Jest to najwyższy punkt w ZEA (1163 m). Na jej szczyt prowadzi serpentyna szerokiej drogi asfaltowej. Stamtąd otwiera się zapierający dech w piersiach widok na pustynię i oazę. Tuż pod tarasem widokowym znajduje się pałac prezydenta ZEA Szejka Khalifa bin Zayeda.

Rynek wielbłądów

Jeśli nie boisz się niezbyt przyjemnych zapachów, koniecznie zadzwoń tutaj (to tylko 5 km od centrum Al Ain). Zobaczysz znikającego ducha starej Arabii: wielbłądy, delikatnie liżące nowonarodzone dzieci, surowych męskich ojców i desperacko targujących się kupujących i sprzedających. Ceny wielbłądów zaczynają się od 500 dirhamów, a cena dorosłego (nie rasy) wielbłąda jest mierzona w dziesiątkach tysięcy. Rynek trwa od świtu do zmierzchu z przerwą na upalną porę dnia.

 

AJMAN

Chociaż miasto to jest teraz odległą prowincją na wschodnich obrzeżach Emiratów, szczyci się bogatą historią wojenną plemion Kawashim i AlAbu-Khurayban z Brytyjczykami i ze sobą. Świadkiem tej epoki jest XVIII-wieczny fort położony przy ulicy Aziz w pobliżu skrzyżowania Al Hosn.

Jego ekspozycja przedstawia przerażające i zadziwiające wyobrażenia o procedurach medycznych i obrzędach religijnych, pozwalając na ciekawą, choć nieco ponurą wycieczkę do życia Beduinów na wybrzeżu sto lat temu. Na jednym z końców fortu znajduje się działająca wieża wiatrowa. Aby uzyskać informacje, zadzwoń: (06) 742 3824. Możesz zatrzymać się w Ajman w czterogwiazdkowym hotelu Safir Dana Resort (tel. (06) 742 9999). Najdroższym hotelem w emiracie jest pięciogwiazdkowy Ajman Kempinski (tel. (06) 745 1555). W hotelu znajdują się doskonałe restauracje: włoska Sabella's Trattoria & Pizzeria oraz Bukhara, która serwuje dania kuchni północnoindyjskiej. Odkryta kawiarnia Kranzler znajduje się zaledwie kilka metrów od morza. W chińskiej restauracji Hai Tao można spróbować tańszych potraw w patriarchalnej atmosferze starej willi.

Autobusy z Dubaju do Ajman (i innych północnych emiratów) odjeżdżają z dworca autobusowego na placu Al Ittihad, gdy się zapełniają. W samym Ajman nie ma dworca autobusowego, nie ma rozkładów lotów, więc najłatwiej jest wrócić stamtąd taksówką.

Umm Al Quwain

Ten spokojny emirat wiejski z namorzynami i piaszczystymi brzegami jest stolicą sportów ekstremalnych. Jeśli lubisz prowadzić samochód, strzelać lub spadochron, znajdziesz tutaj komplet ekstremalnych wrażeń. (Aby uzyskać więcej informacji, spójrz nieco dalej, w sekcji „Zabawne wycieczki”).

Miłośnikom bardziej relaksujących wakacji można odwiedzić park wodny Dreamland. W starym forcie znajdziesz bogaty wybór biżuterii i kolekcję starożytnej broni, a także wystawę znalezisk archeologów.

Fort znajduje się w starej części miasta przy ulicy Al Lubna. Otwarte od 8 do 13 i od 17 do 20 godzin (w poniedziałki tylko przed lunchem). Tel na zapytania (06) 765 0888.

Możesz zatrzymać się w ośrodku Flamingo Beach Resort, położonym nad brzegiem zatoki, w pobliżu starego suku Old Souq, poczty i szpitala w Kuwejcie. Inne atrakcje to nocne polowanie na kraby na pobliskiej wyspie Al Siniya.

Tel w przypadku zapytań (06) 765 0000.

RAS AL KHEIMA

Będąc w najbardziej wysuniętym na północ emiracie ZEA, znajdziesz się twarzą w twarz z surowym i na swój sposób pięknym krajobrazem, w którym dominują pustynie, pasma górskie, równiny bez wody i morze. Na charakter miejscowych miały wpływ trudne warunki środowiskowe: są niegrzeczni i powściągliwi na swój sposób, nie jest łatwo znaleźć z nimi wspólny język.

Wycieczki tutaj zwykle obejmują zarówno stare, jak i nowe części miasta. Możesz również odwiedzić muzeum fortecy i legendarny port Julfar, który do XVII wieku był centrum handlu perłami w Arabii. Ci, którzy chcą, mają wyjątkową okazję do kąpieli w źródle termalnym z wodą mineralną, u podnóża gór Hajar. Cena firmy turystycznej często obejmuje kolację w Bedouin Village Café Museum. Hilton Beach Club ma dobrą zabawę dla całej rodziny. Al Muntasir Street w okolicy targu warzywnego można uznać za centrum miasta. Oto hotele Al Nakheel i Hilton, a także supermarket Carrefour.

 

FUJEIRA

Droga tutaj prowadzi przez pustynny krajobraz, który zastępują imponujące pasma górskie. Następnie autostrada zjeżdża na wybrzeże Oceanu Indyjskiego, uderzając swoim nieskazitelnym i nieskazitelnym pięknem.

Tutaj możesz również zobaczyć wioski rybackie na szerokich piaszczystych plażach i obserwować, jak miejscowi wyciągają sieci z oceanu lub rozładowują połów z boków łodzi. W stolicy emiratu największe zainteresowanie budzi „stare miasto” ze starożytnym cmentarzem i fortem 300 lat temu. Z Dubaju do Fujairah można wsiąść do autobusu odjeżdżającego z dworca autobusowego na placu AlIttihad (w pobliżu centrum handlowego Al Ghurair). Aby wrócić, poszukaj Plaza Cinema w Fujairah i postoju taksówek obok. Przejazd na nim kosztuje tyle samo, co bilet autobusowy.

Na północnej granicy wybrzeża z Omanem znajduje się starożytna osada Dibba. To w jego pobliżu, według annałów, była ostatnia bitwa żołnierzy Khalifa Abu Bakra o triumf islamu w Arabii w 633 roku. Mieszkańcy wioski uważają, że prochy tych 10 tysięcy śmiałków spoczywają na jednym z lokalnych cmentarzy. Za niewielką opłatą przetransportują cię łodzią do omańskiej części Dibba, na północ od której rozpoczynają się szaleństwa na półwyspie Musandam. (Na wszelki wypadek jednak należy umieścić pieczątki paszportowe przy wjeździe do Sułtanatu i wstępnym wyjeździe z ZEA).

Kurort Khorfakkan między Fujairah i Dibba wyraźnie ożywa w weekendy i święta muzułmańskie. Jest to szczególnie ważne w przypadku przytulnej promenady (Cornish Street), rozciągającej się od hotelu Oceanic, słynącego z centrum nurkowego, aż po targ rybny. Przed przyjazdem przekonasz się, że skorupy wszystkich kształtów i rozmiarów chrzęszczą pod twoimi stopami - tutaj rybacy czyszczą sieci. Na promenadzie znajduje się futurystyczna restauracja Caffe Vergnano 1882 i klasyczna restauracja Golden Fork. Zaraz za Oceanem znajduje się zmyta góra, a za nią zaciszna piaszczysta plaża. To ulubione miejsce dla tych, którzy wolą odpocząć w namiocie z dala od cywilizacji. Z Horfakkan można wybrać się na wycieczkę w góry, nad jezioro Wuraya (jezioro Wuraya) lub popływać na wyspę Shark (wyspa Shark). Miasto Khor Kalba na południowej granicy wybrzeża z Omanem znane jest z chronionej zatoki, w której mieszają się sól i słodka woda. Zimozielone drzewa namorzynowe o nadziemnych korzeniach rosną w wodzie świecącej w nocy. Unikalny mikroklimat przyciąga wiele ptaków i rzadkie gatunki żółwi. Należy pamiętać, że pod względem administracyjnym Khorfakkan i Kalba należą do Sharjah, gdzie konieczne jest przestrzeganie islamskich przepisów dotyczących odzieży, w tym kąpieli i napojów alkoholowych.

 

KATAR I OMAN

Krótkie odległości i dobre drogi umożliwiają podróż z Emiratów do krajów sąsiednich, takich jak Katar i Oman. Dla mieszkańców ZEA system przekraczania granicy jest tak prosty, jak to możliwe; reszta musi uzyskać wizę nie tylko w celu wjazdu do tych krajów, ale także ich opuszczenia.

Katar

Ta absolutna monarchia znajduje się na tytułowym półwyspie wielkości Przesmyku Karelskiego. Mieszka tu około 700 tysięcy ludzi; ponad jedna trzecia populacji koncentruje się w stolicy Doha.Arabowie stanowią tylko dwie piąte liczby obywateli, reszta to tubylcy Pakistanu, Iranu i Indii. Podstawą lokalnej gospodarki jest wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego wysyłanych na eksport. Dzisiaj Katar jest jak Dubaj pięć do siedmiu lat temu. Ten kierunek turystyki rozwija się bardzo dynamicznie; ale ponieważ ma mniejszą popularność niż Emirates, ceny tutaj, o podobnej jakości usług, są zaskakujące pod względem dostępności. (Nawiasem mówiąc, lokalny rial jest równy dirhamowi ZEA, co znacznie ułatwia porównania i obliczenia).

Rosyjscy turyści są traktowani z wielką życzliwością. Kraj jest absolutnie bezpieczny; późnym wieczorem można spokojnie spacerować ulicami. Najlepszy czas na relaks w Katarze to od września do maja. Znajdziesz piaszczyste plaże i piękne hotele renomowanych międzynarodowych sieci, w tym Sheraton, Ritz-Carlton, Marriot, InterContinental i Movenpick. Zatoka Perska jest uważana za doskonałe miejsce do nurkowania. Jedna z najpopularniejszych rozrywek.