Jest martwy, Shishla, Charles ... Część II. Dywany indyjskie

Całe nasze życie jest wzorem dywanu i jednym
kto to wynalazł, wynalazł wszystko
co się z nami stanie ...

Część II Dywany indyjskie
(od numeru 9 „Rosyjskich Emiratów”)

Mówią, że w Indiach sztukę tkania dywanów przynieśli ze sobą Persowie, którzy uciekli z kraju. Dynastia Mogołów szczególnie przyczyniła się do popularyzacji dywanów na subkontynencie. Charakterystyczną cechą indyjskich dywanów jest obfitość zieleni, która prawie nigdy nie występuje w dywanach orientalnych, chociaż jest uważana za święty kolor islamu. Mieszkańcy górzystych regionów Indii zaczęli wyplatać dywany na długo przed przybyciem muzułmanów na subkontynent, dlatego zielony, często stosowany w indyjskich dywanach, ma szczególne znaczenie.

Najbardziej znane dywany w Indiach pochodzą z górzystego kraju Kaszmir, która od wielu lat uparcie walczy o niepodległość zarówno od Indii, jak i Pakistanu, ale oficjalnie jest państwem indyjskim. To Mogołowie, dla których obfitość dywanów w domach była obowiązkowa, wybrali stolicę Kaszmiru, miasta Srinagar, jako swoją letnią rezydencję, rozbijając różowe ogrody marmurowymi pawilonami o niesamowitym pięknie. Nauczyli dumnych Kaszmirczyków, jak kręcić dywany w perskim stylu.

Inna, nie mniej chwalebna wersja mówi, że historia dywanów Kaszmiru rozpoczęła się od syna króla Skiandara Shah-ha-Khana, który po powrocie z niewoli w Samarkandzie przyniósł ze sobą miłość do pięknych dywanów Wschodu. Założył szkółkę hodowlaną jedwabników i dołożył wszelkich starań, aby zdobyć najlepszych perskich rzemieślników, którzy zaczęli uczyć Kaszmiru mądrości wiązania. Za swoje usługi otrzymał przydomek „Agbar z Kaszmiru” („The Great Kashmiri”).

Tak czy inaczej, dywany w Kaszmirze splotają się doskonale: harmonijnie, kwiatowo i niezwykle przyjemnie dla oka i serca. Często są sprzedawane pod nazwą „śrinagarana cześć stolicy dumnego Kaszmiru.

Mistrzowie Kaszmiru mają niesamowite wyczucie koloru i mieszają dziesiątki odcieni w swoich dywanach. W ornamentach szeroko stosowane są wizerunki zwierząt i ptaków, które sprawiają, że dywany „mówią”, symbolizują wolność duszy, myśli i słów. Te dywany nazywane są „symboliczny„Często Kaszmirczycy wplatają się we wzór i słynne„ tureckie ogórki ”, czasem osiągając gigantyczne rozmiary.

Każdy dywan figurki ma głębokie znaczenie. Na przykład ptak symbolizuje ludzką duszę wznoszącą się do nieba; biegnący jeleń to ludzka wolność, a drapieżnik to siła, dyscyplina i porządek. Kompozycja jako całość jest pełna filozofii - dusza ludzka, wzmocniona mocą porządku, podporządkowująca wewnętrzną swobodę dyscypliny, ostatecznie osiąga niebiańską wiedzę.

W Kaszmirze produkują dywany z kamieni półszlachetnych i szlachetnych. Tkane są tylko na zamówienie, a taki dywan jest wart fortunę. Czasami na „półszlachetnym” dywanie umieszcza się kamienie o łącznej wartości kilku tysięcy dolarów. Oczywiście nie chodzą po takich dywanach, ale ostrożnie przykryj nimi stoły, półki i komody.

Jeśli chodzi o same Indie, wciąż jest wiele zarezerwowanych miejsc, w których pracują producenci dywanów.

W Mirzapur produkowane są unikalne dywany: ich motyw „world-bot„przedstawia płomień. Takie dywany są utkane z sekt wyznawców ognia, które nadal istnieją w Indiach.

Powód, który pojawił się w Indiach ”Indo Keshan", "indo kirmans", "Indo-Isfahans"i inne dywany perskie, stara droga karawanowa, przez którą towary z Teheranu przez Persję i Pakistan zostały dostarczone do Indii. Lokalni producenci dywanów pożyczyli motywy projektowe od Persów i zaczęli produkować dywany, które nie różniły się niczym od perskich odpowiedników, ale były znacznie gorszej jakości .

Produkcja pięknych dywanów o delikatnych kwiatowych wzorach, znana na świecie jako „amerykański saruk”, został wprowadzony na rynek na początku XX wieku. Następnie Europejczycy pospiesznie zakładali manufaktury w Indiach, aby z jednej strony„ nasycić ”rynek amerykański i pomóc Persom poradzić sobie z mnóstwem zamówień. W głównych centrach produkcyjnych - Amristar i Agra „Wciąż jest kilka wytwórni dywanów. Nawiasem mówiąc, Agra była niegdyś stolicą królestwa perskiego, ale tkanie dywanów tutaj zostało prawie utracone po upadku dynastii Mogołów”.

Dywany indyjskie są najczęściej eksportowane: na początku XXI wieku wielkość sprzedaży hurtowej dywanów za granicą przekroczyła 500 milionów dolarów amerykańskich.

Ciąg dalszy nastąpi.

Anastasia Zorina

Obejrzyj wideo: Dywany Orientalne Domoteka Warszawa (Marzec 2020).