Silnik postępu

Ze względu na sukces sprzedaży czterech budynków projektu Jumeirah Business Centers (JBC), deweloper Al Fajer Properties uruchomił piąty budynek, JBC 5, który został w pełni sprzedany jak najszybciej. Dr Shahram Abdullah Zadeh, dyrektor generalny Al Fajer Properties, powiedział naszemu magazynowi o przyczynach popularności projektu Jumeirah Business Centers oraz o tym, co czyni go wyjątkowym dla inwestorów, w tym z krajów WNP.

Od czasu wprowadzenia pierwszych dwóch budynków JBC 1 i 2 Twoja firma szybko rozszerzyła swoje portfolio o dwa nowe - JBC 3 i 4, ostatnio dodając piąty - JBC 5. Czy były to Twoje początkowe plany, czy była to odpowiedź na duże zapotrzebowanie rynku?

Rynek wiele nas nauczył. Dzisiaj nie możemy zignorować faktu, że inwestorzy są lepiej poinformowani niż deweloperzy: dokładnie znają sytuację na rynku, mają szczegółowy obraz każdego projektu i doskonale rozumieją zalety i wady każdej oferty.

Zawsze uważnie słuchamy klientów, którzy dla al Fajer Properties są głównym źródłem informacji zwrotnej na rynku. Jest to część naszej polityki korporacyjnej. Decyzja o budowie JBC w Jumeirah Lake Towers (JlT) została podjęta na podstawie badań konsumenckich: według rynku Jumeirah Lake Towers jest najbardziej atrakcyjna dla inwestorów ze wszystkich projektów w Dubaju. Nie jest to zaskakujące, jeśli weźmie się pod uwagę, że JlT ma takie zalety, jak przemyślana infrastruktura, wygodny dostęp do najważniejszych szlaków transportowych, bliskość głównych centrów biznesowych i rekreacyjnych w Dubaju i innych. jednocześnie Nakheel i zarząd wolnej strefy ekonomicznej Dubai Multi Commodities Centre, pod którego patronatem rozwija się projekt, nie spoczywają na laurach i stale wprowadzają innowacyjne pomysły.

Pierwsze dwie wieże - JBC 1 i 2 - zostały sprzedane natychmiast po uruchomieniu. dlatego postanowiliśmy dalej rozwijać markę JBC i kupiliśmy trzy dodatkowe działki budowlane. Oczywiście zamierzaliśmy rozszerzyć projekt, ale szczerze mówiąc nikt nie spodziewał się, że wszystkie nasze projekty zostaną skoncentrowane w jednym kawałku. Po prostu zawsze spełniamy życzenia inwestorów.

Ostatnio rynek coraz bardziej koncentruje się na nieruchomościach komercyjnych. Czy doprowadzi to do przepełnienia powierzchni biurowej po zakończeniu wszystkich ogłoszonych projektów?

Rzeczywiście niedawno ogłoszono kilka projektów, ale głównym pytaniem jest, czy są tak atrakcyjne, jak wieże jeziora Jumeirah? Bardzo często w projektach infrastruktura nie była początkowo przemyślana, co prowadzi do opóźnień w uruchomieniu. Lokalizacja też może nie być najlepsza. Zdarza się, że budynki w projekcie są zbyt blisko siebie, co jest zawsze widoczne na planie ogólnym. Wszystkie te punkty są poważnymi wadami.

Z kolei zabudowa jeziora Jumeirah Lake Towers znajduje się na terenie największej nieruchomości w Dubaju, obejmującej najbardziej prestiżowe projekty mieszkaniowe warte miliardy dolarów: słynne „palmy”, Dubai Marina, rezydencję Jumeirah Beach, wzgórza Emirates, wyspy Jumeirah, Jumeirah Village, Jumeirah Park, Discovery Gardens. Obszar składa się z 90% nieruchomości mieszkalnych z prawami własności i tylko 10% nieruchomości komercyjnych zlokalizowanych w inwestycji Jumeirah Lake Towers. Logiczne jest, że ludzie mieszkający w tych obszarach nie będą chcieli spędzać czasu stojąc w korkach, aby dostać się do biura i z powrotem. Dlatego lokalizacja budynku gwarantuje ogromne zapotrzebowanie na powierzchnię biurową.

Jednocześnie Jumeirah Lake Towers jest wolną strefą ekonomiczną.

Ważne są również standardy budowlane i jesteśmy dumni, że kilka słynnych budynków zbudowanych przez naszą spółkę zależną działa z powodzeniem w Dubaju. Na przykład kompleks hotelowy Al Murooj Rotana.

Nasza firma przywiązuje również dużą wagę do zarządzania sprzedażą powierzchni. Moim zdaniem wielu kutrów jest niesprawiedliwych wobec mieszkańców swoich budynków, sprzedając każdemu powierzchnię handlową. W rezultacie istnieje niebezpieczeństwo, że wszystkie sklepy w budynku będą sprzedawać identyczne towary. Gwarantujemy, że w każdym z naszych budynków znajdą się różnorodne sklepy, restauracje i usługi.

Według najnowszych danych, dziś Dubaj potrzebuje 8 milionów metrów kwadratowych. ft powierzchni biurowej! Liczba ta rośnie z dnia na dzień.

Niepoprawne jest założenie, że wszystkie ostatnio ogłoszone projekty nieruchomości komercyjnych zostaną ukończone jednocześnie. Najciekawsze jest to, że na rynku budowlanym jest bardzo mało firm wykonawczych, a każdy projekt wymaga nie tylko ogłoszenia, ale i budowy. i nie ma nikogo do zbudowania ... Ale ten problem nam nie zagraża, al Fajer Properties i al ahmadiah Constructing Co są stałymi partnerami.

Podczas grudniowej wystawy Cityscape sprzedałeś 75% powierzchni piątego budynku JBC 5. Co czyni twoje projekty bardziej atrakcyjnymi niż projekty znajdujące się w pobliżu w tym samym budynku?

W rzeczywistości sprzedaliśmy 100% powierzchni, nie pozostał ani jeden pusty obiekt. Myślę, że głównymi czynnikami atrakcyjności naszego projektu w porównaniu z innymi znajdującymi się w pobliżu są szczegółowe badanie, szeroki zakres dodatkowych usług w budynkach, ekskluzywny projekt, gwarancja terminów dostaw i wyjątkowe możliwości finansowania. dodać do tego licencję spółki wolnej strefy ekonomicznej, którą może otrzymać każdy inwestor.

Gwarantujemy minimalny zwrot czynszu w wysokości 10% rocznie. jeśli inwestor chce sprzedać swoją nieruchomość, na pewno ją kupimy.

Jestem bardzo dumny, że większość naszych klientów, którzy kupili powierzchnię biurową w JBC, pozostawia je sobie: na rynku wtórnym praktycznie nie ma naszych nieruchomości. Potwierdza to zaufanie inwestorów do korzystnej współpracy z nami i uzyskiwania dobrych zysków w miarę upływu czasu. Od ogłoszenia pierwszego etapu projektu do dnia dzisiejszego koszt powierzchni wzrósł o 50–60%.

Na jakim etapie są obecnie Twoje centra biznesowe?

W najbliższych tygodniach zakończą się prace w cyklu zerowym przy budowie pierwszych dwóch wież - JBC 1 i 2. Wówczas ich pełne przygotowanie zajmie 20 miesięcy. Trzy kolejne budynki - JBC 3, 4 i 5 znajdują się na etapie zerowego etapu pracy; Rozpoczęcie wznoszenia bryły budynku planowane jest dokładnie cztery miesiące później.

W każdym przypadku, zgodnie z umową, jesteśmy odpowiedzialni za niedotrzymanie terminów dostawy przedmiotów, a jeśli tak się stanie, będziemy wypłacać inwestorom miesięczne odszkodowanie. dlatego w naszym interesie jest zrobienie wszystkiego na czas.

Jakie są plany Al Fajer Properties na przyszłość?

Dzisiaj nasza inwestycja w projekt Jumeirah Business Centers przekracza 2,6 miliarda dirhamów i już negocjujemy zakup czterech dodatkowych działek w projekcie Jumeirah Lake Towers.

Pracujemy również nad dwiema wieżami na autostradzie Sheikh Zayed, które nie dają pełnej własności obcokrajowcom. Jeden z nich stanie się pięciogwiazdkowym hotelem dla biznesmenów, drugi znajduje się obok gigantycznego Burj Dubai i jest przeznaczony na ekskluzywne biura.

Z dużym zainteresowaniem pracujemy nad nowymi propozycjami i projektami.

Opowiedz nam o programie finansowania opracowanym przez Twoją firmę specjalnie dla inwestorów rosyjskojęzycznych ...

Rosyjskojęzyczni inwestorzy zawsze byli i pozostaną ważnym i cennym segmentem dla naszej firmy. Wspólnie z inwestorami opracowaliśmy pakiet finansowania, więc nic dziwnego, że został entuzjastycznie przyjęty w krajach byłej Unii.

Proponuje się, aby inwestor zapłacił 30% wartości obiektu podczas jego budowy, 10% - po uruchomieniu. Może zwrócić nam 60% kosztów w ciągu 10 lat, równolegle korzystając ze swojego biura.

Taki program nazywa się „wynajmem z późniejszą własnością” i sprawdził się, ponieważ oferuje najbardziej opłacalny zwrot z inwestycji. Biorąc pod uwagę koszt wynajmu pomieszczeń w naszych budynkach, 60% to równowartość czynszu na trzy lata. Ta oferta jest bardzo ograniczona w czasie, więc powinieneś pospiesz się z myślami.

Obejrzyj wideo: Test Szybkiego Mini Silnika STIRLINGA z Chin! + KONKURS! (Luty 2020).