Meczet Szejka Zayeda w Abu Zabi - wielka świątynia ku pamięci wielkiego człowieka

Moja podróż po świętych miejscach kraju, które podbiły serce i duszę, trwa nadal. Po wspaniałym meczecie Jumeirah w Dubaju czekał na mnie Meczet Szejka Zayeda w Abu Zabi, w niczym go nie gorszy.

Gdy tylko postawiłem stopę na terytorium oszałamiającego, uderzającego w jego skali i wystroju dziedzińca, zdałem sobie sprawę: oto jest - miejsce spotkań nowoczesności i tradycji, luksusu i duchowości, skromności i niesamowitego zasięgu. Jednym słowem, tkwi tajemnica, którą Zjednoczone Emiraty Arabskie ukrywają za wszelką cenę. Rozwiążecie go, a tajemnica tego bajecznego kraju zostanie wam odkryta. Ale nie takie proste! Aby choć trochę zbliżyć się do prawdy, pozostanie w Wielkim Meczecie, jak również nazywa się to dzieło sztuki architektonicznej, będzie musiało trwać ponad godzinę.

Jak już wspomniano, zacząłem zapoznawać się ze świątynią z dziedzińca, z niezliczonymi kolumnami zdobiącymi ją. Na nich z ręki najlepszych mistrzów stosowane są dziwaczne obrazy kwiatów. Dziedziniec wyłożony jest błyszczącym marmurem. Polecam zwracanie uwagi na ten skład wszystkim odwiedzającym bez wyjątku. Czasami w codziennym zgiełku nie zauważamy czegoś pięknego, co jest przed nami. W tym przypadku cud pod naszymi stopami jest największą marmurową mozaiką na świecie. Wystarczy przyjrzeć się bliżej, a zaczniesz rozumieć, z jakimi luksusami i wymagającymi szczegółami musisz się zmierzyć.

Ogólnie rzecz biorąc, w meczecie Szejka Zayeda nie ma rywali pod względem wspaniałości. Zapytaj dlaczego Wystarczy spojrzeć na zdjęcia okazałej świątyni, jej czterech minaretów i lśniących dekoracji wnętrz, aby zrozumieć, dlaczego zasługuje na osobny wpis na blogu. Spróbuję opisać moje wrażenia z wizyty w „Świętym Świętych”.

Chcę od razu zastrzec, że byłem niesamowicie zafascynowany wielkością, monumentalnością, duchowością i historią Wielkiego Meczetu, dlatego jestem wyjątkowo stronniczy w stosunku do tego pomnika kultury islamu. Będąc tutaj, w sercu Abu Zabi, chcę po prostu podziwiać olbrzymi zakres pomysłu i wykonania wspaniałej konstrukcji oraz bajecznego kunsztu wszystkich, którzy nad nią pracowali. Było ich całkiem sporo, ale o tym później.

Na początek chcę trochę zanurzyć się w historię, do samego początku budowy Wielkiego Meczetu. Jedną z najważniejszych atrakcji architektonicznych w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie bez powodu jest dumnie nazwany na cześć szejka Zayeda bin Sultana Al Nahyana, ojca założyciela Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ten oszałamiający człowiek dużo stworzył i ciężko pracował jako pierwszy prezydent kraju, ciągle łącząc tradycje z nowoczesnością w młodym państwie. Meczet Szejka Zayeda był ucieleśnieniem jego panowania, kolejnego fajnego snu, który został wymyślony i zrealizowany od podstaw.

Pamiętając zmarłego prezydenta, szejka Mohammeda bin Rashida Al Maktouma, władcę Dubaju, powiedział: „Imię szejka Zayeda stało się synonimem szlachty i filantropii nie tylko w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale na całym świecie nie lubił jednak mówić o swojej działalności charytatywnej”.

Tak, najwyraźniej wolał działać niż rozmawiać. Dalekowidzący przywódca mocno wierzył, że nic nie jest niemożliwe. Chciał, aby meczet był widoczny z dowolnego miejsca w mieście. Tak właśnie się stało. Gdy tylko znalazłem się w centrum Abu Zabi, przed moimi oczami zabłysnął oszałamiający biały budynek, górujący nad fundamentem wiary jednej osoby w niemożliwe. Te minarety naprawdę przesłaniają wszystko!

Pierwsze pomysły na budowę meczetu zaczęły dojrzewać pod koniec lat osiemdziesiątych, ale prace rozpoczęły się dopiero w 1996 roku. W miesiącu Ramadan 2007 meczet po raz pierwszy otworzył swoje podwoje dla publiczności. Pierwsza modlitwa odbyła się w obecności Jego Wysokości Szejka Khalifa bin Zayeda Al Nahyana, Prezydenta ZEA. Sam ojciec-założyciel, któremu świat zawdzięcza pojawienie się Wielkiego Meczetu, niestety nie dożył tego dnia. Ale jego ciało jest tu pochowane, a los świątyni przez wieki jest nierozerwalnie związany z imieniem prezydenta.

Wróćmy jednak do wspaniałej konstrukcji. Z pewnością słyszeliście już, że jest to największy meczet w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i jeden z największych na świecie. Jest w stanie pomieścić do 40 tysięcy osób. Mówi się, że jego budowa kosztowała prawie 550 milionów dolarów, więc czy to jest, czy nie, rozmiar i koszt pracy nie są najbardziej imponującymi faktami na temat wspaniałego Meczetu Szejka Zayeda.

To naprawdę święte miejsce dla całego świata islamskiego, ale podobnie jak meczet Jumeirah w Dubaju, który miałem szczęście odwiedzić, ta świątynia Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest otwarta dla niemuzułmanów. Co jest ciekawą muzułmańską atrakcją dla turystów? Och, jestem gotowy rozmawiać o tym przez wiele godzin ...

Duży meczet zawiera nieopisaną ilość stylów, elementów kulturowych i biżuterii. Nie będę kłamał, jeśli powiem, że się nie liczą! Dlatego radziłbym poświęcić jej więcej czasu.

W meczecie znajdują się odniesienia do architektury arabskiej, perskiej, mongolskiej i mauretańskiej. Wyobraź sobie - w budowie wzięło udział ponad 3,5 tys. Pracowników 38 firm. Mieszkańcy Włoch, Niemiec, Maroka, Pakistanu, Indii, Turcji, Malezji, Iranu, Chin, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii i Grecji wzięli udział w tworzeniu atrakcji. Tutaj, w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jak marzył szejk Zayed, cały świat spotkał się, aby pracować nad domem świętym dla wszystkich muzułmanów.

W konstrukcji użyto trwałych, naturalnych materiałów: marmuru, złota, kryształów, kamieni szlachetnych ... Chociaż w tym momencie przestałbym opisywać cały luksus z potulnością właściwą ZEA. Kamienie, kamienie, kamienie - są tutaj wszędzie. Widząc ten blask mieniący się w świetle, natychmiast zdałem sobie sprawę, że przyciąga tysiące turystów do tego meczetu. W żadnym innym pomieszczeniu, nawet tym, które powinno promieniować bogactwo, nigdy nie widziałem takiej obfitości kamieni szlachetnych. Obawiam się, że przekazanie wdzięku wnętrza to nie tylko słowa, ale także zdjęcia.

W tym luksusowym wnętrzu jest kilka osobnych elementów, które dosłownie doprowadzą Cię do szaleństwa. Po pierwsze słynny dywan w głównej sali modlitwy. Pomyślcie, ponad tysiąc mistrzów uczestniczyło w jego tworzeniu. Uszyli go z 35 ton wełny nowozelandzkiej i irańskiej i 12 ton bawełny. Rezultat jest niesamowity! Obejmuje podłogę jak zielona łąka i, szczerze mówiąc, nie można od razu przyzwyczaić się do idei, że ten dywan jest owocem ludzkiej pracy, a nie cudem natury, wokół którego wzniesiono meczet.

Odwiedzający z pewnością zapamiętają zespół 82 kopuł z główną, która jest uważana za największą kopułę w meczetach. Ma 85 metrów wysokości i ponad 32 metry średnicy. Ale przede mną stoi mur, na którym przedstawiono 99 imion Allaha.

Jedną z najbardziej uderzających cech tego świętego miejsca jest cudowna mozaika, która zdobi budynek zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Ponadto rzemieślnicy używali greckiego i włoskiego białego marmuru, jednego z najczystszych na świecie, w swojej pracy.

W salach i salach zawieszonych jest siedem kryształowych żyrandoli. Spróbuj sobie wyobrazić - składają się z milionów kryształów Swarovskiego. Korona tej dekoracji jest największym żyrandolem wśród tych, które oświetlają meczety i, jak się wydaje, we wszystkich budynkach na świecie. To nie tylko oprawa oświetleniowa, ale prawdziwe dzieło sztuki, które waży około 12 ton!

Kiedy poruszałem się po sali, zdumiony cudami tego meczetu, wyprzedziła mnie kolejna magia. Ten, który hollywoodzki aktor Morgan Freeman nazwał najlepszymi dźwiękami na świecie, jest jednym z najdłuższych, pełnych i urzekających wezwań do modlitwy, jakie kiedykolwiek słyszałem. Melodyjny azan z ujścia muezina przenika do każdego pomieszczenia meczetu, rozpuszczając się w powietrzu nad przestronnym dziedzińcem, informując muzułmanów o zbliżaniu się do modlitwy, a turystów - o przerwie w zapoznaniu się z wewnętrznymi salami Wielkiego Meczetu.

Kiedy meczet nie jest używany do modlitwy, jest otwarty dla publiczności. Każdego dnia, z wyjątkiem piątku, można zobaczyć na żywo to niewyobrażalne piękno. Ale ważne jest, aby pamiętać o dość surowym ubioru. Mówiłem o tym wcześniej, ale przypominam: kobiety muszą upewnić się, że ciało jest całkowicie zamknięte. Dotyczy to długich rękawów na nadgarstku i spodni lub długiej spódnicy do kostek, a także szalika lub szalika zakrywającego głowę.

I jeszcze jedno: jeden z najlepszych widoków na Wielki Meczet otwiera się o zmierzchu. Magia, z jaką białe minarety migoczą na ciemnym niebie, a miękkie światło zachodu słońca jest nie do opisania.

Ten post został przygotowany i opublikowany przy wsparciu firmy. YZER Motors, Jachty Yzer i Właściwość Yzer.

Obejrzyj wideo: Wielki meczet w Abu Dhabi (Kwiecień 2020).