Na siódmym niebie Burj Khalifa

4 stycznia 2010 r. W Dubaju odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia najwyższego budynku na Ziemi, 828-metrowego gigantycznego wieżowca Burj Khalifa, wcześniej znanego jako Burj Dubai.

Budowa tej bezprecedensowej konstrukcji rozpoczęła się w 2004 roku. Na 39 niższych piętrach budynku znajduje się pierwszy na świecie hotel pod marką Armani. 144 rezydencje firmowe z Giorgio Armani, zajmują od 9 do 16 piętra i są już zamieszkane. Powyżej - do 108 piętra włącznie znajduje się 900 luksusowych apartamentów. Wszystkie kolejne piętra - do 154 podane są dla biur i apartamentów korporacyjnych, które są mistrzami świata na dużych wysokościach. W 2014 roku wieżowiec otworzył nowy taras widokowy Na szczycie, Burj Khalifa SKY na wysokości 555 metrów nad ziemią. Stała się najwyżej położoną na świecie. Jednocześnie platforma At The Top na 124. piętrze nadal działa. Przy dobrej pogodzie zasięg widzenia z tarasu widokowego wynosi 80 km. Na 125. piętrze, najwyższa restauracja na świecie, Atmosphere. Wieża Burj Khalifa ma w sumie 160 pięter, a wystrój wnętrz Burj Khalifa wykorzystuje naturalne drewno, polerowany ciemny kamień, srebrny trawertyn na podłogi i wenecki stiuk na ściany, a także ręcznie robione dywany. Do dekoracji wnętrz w wieżowcu opublikowano ponad 1000 dzieł sztuki artystów lokalnych i zagranicznych.

CIEKAWE FAKTY

 • W godzinach szczytu system klimatyzacji Burj Khalifa zużywa 10 TYSIĄCY TONÓW schłodzonej wody na godzinę, co jest równoważne z temperaturą, jaką daje się, gdy 10 tysięcy ton lodu zostanie rozmrożonych w ciągu jednego dnia.
 • System zaopatrzenia w wodę Burj Khalifa dostarcza średnio 946 TYSIĄCY LITRÓW wody dziennie.
 • Szczytowe zużycie energii elektrycznej przez Burj Khalifa wynosi 36 MVA, co odpowiada 360 tysiącom 100-watowych żarówek, zawartych jednocześnie.
 • Podczas chłodzenia gorącego i wilgotnego powietrza zewnętrznego w systemie klimatyzacyjnym Burj Khalifa powstaje kondensacja, która służy do nawadniania terenów zielonych w okolicy. Pozwala nam to zaoszczędzić około 67,5 MILIONÓW LITRÓW wody rocznie, co odpowiada objętości około 20 basenów olimpijskich.
 • Dwupiętrowe windy do podnoszenia na platformę obserwacyjną Burj Khalifa, znajdujące się na 124. piętrze, są najszybsze na świecie; zapewniają 42 osobom jednocześnie na wysokości około 600 m średnią prędkość 10 M / S i maksymalną prędkość 18 m / s.
 • Przy obliczaniu bezpieczeństwa pożarowego Burdż Chalifa założono, że budynek może jednocześnie pomieścić do 35 TYSIĄCY LUDZI, których pełna ewakuacja nie powinna zająć więcej niż 32 MIN.
 • Do budowy Burj Khalifa wykorzystano około 230 TYSIĄCY M³ betonu (bez fundamentu), co odpowiada objętości monolitycznego sześcianu betonowego o wymiarach 61x61x61 M. Dla porównania „tylko” 40,5 TYSIĄCA M³ betonu wydano na budowę wieży CN .
 • Powierzchnia zewnętrzna Burj Khalifa, 75% szkła, ma powierzchnię około 111 500 m², co odpowiada 17 boiskom piłkarskim.
 • Do budowy Burdż Chalifa wykorzystano około 31,4 tys. Ton zbrojenia stalowego (bez fundamentu).
 • Jeśli ta armatura zostanie ułożona na długość, obejmie ponad jedną czwartą odległości na całym świecie. Dla porównania stworzenie słynnej Wieży Eiffla w Paryżu wymagało 7,3 tys. Ton stali.
 • Podczas normalnego użytkowania mycie wszystkich okien Burj Khalifa na zewnątrz zajmuje 3-4 MIESIĘCY.