Transport

Taxi

Najbardziej preferowanym środkiem transportu jest taksówka, którą można zatrzymać na ulicy. Będzie to kosztować nieco mniej niż parking w pobliżu hotelu. W Dubaju, Abu Zabi i Sharjah taksówki są wyposażone w liczniki. Opłata w Dubaju wynosi 1,25 drx za kilometr plus 3 drx (po 22.00 - 3.5 drx) za lądowanie. Koszt lądowania w specjalnej „kobiecej” taksówce z różowym dachem wynosi 6 drh. Średnio krótka wycieczka po mieście kosztuje 15-25 drx (4-7 USD). Pamiętaj, że cena taksówki zależy nie tylko od odległości na mapie, ale także od liczby korków.

Możesz zadzwonić do taksówki w Dubaju, dzwoniąc pod numer (04) 208 - 0808. W takim przypadku koszt wejścia na taksówkę wyniesie również 6 drx w ciągu dnia, a nie 3 drx, jak wskazano wcześniej. Zazwyczaj taksówki są na służbie w hotelach lub są wywoływane przez konsjerża. Możesz zatrzymać taksówkę w mieście uniesioną ręką, ale powinieneś to zrobić tam, gdzie jest możliwe zaparkowanie samochodu, aby nie zakłócał ruchu ulicznego (na przykład na przystanku autobusowym lub w „kieszeni” na parkowanie).

Istnieją również taksówki działające poza miastem (duże odległości). Możesz podróżować w nich sam, ale potem musisz zapłacić za wszystkie miejsca - lub możesz udać się do towarzystwa innych podróżników, dzieląc koszty dla każdego z nich. Taksówki dalekobieżne odjeżdżają z dworca autobusowego Al Ghubaiba w Bar Dubai oraz z dworca autobusowego na placu Al Ittihad w Deira. Tak więc możesz dostać się z Dubaju do Hatta lub AlAin za 150 drh, do Fujairah za 100 drh i do Sharjah za 25 drh.

Należy pamiętać, że nie wszystkie taksówki są wyposażone w liczniki w Sharjah, a podczas podróży z Abu Zabi poza miasto cenę należy omówić z kierowcą z wyprzedzeniem.

Autobus

Dla tych, którzy lubią oszczędzać na wszystkim, jest taki rodzaj transportu, jak regularne autobusy, które kursują co pół godziny na różnych trasach. Podróż do Dubaju (w towarzystwie obywateli Indii i Pakistanu) kosztuje 2 drh, około 0,5 USD.

Dwa główne dworce autobusowe to Al Ghubaiba w Bar Dubai i Złoty Suk w Deira. Z nich możesz pojechać nie tylko na plażę Jumeirah, ale także do innych emiratów. Na przykład z Bar Dubai autobusy odjeżdżają do Abu Zabi (15 drx), Al Ain i Sharjah. Autobusy do Fudżajry (25 godz.) I wschodnich emiratów odjeżdżają z dworca autobusowego na placu Al Ittihad w Deira.

Jeśli w tym drugim przypadku bilet można kupić bezpośrednio u kierowcy, w innych miejscach system zakupu biletów może być inny - powiedzmy, podróżując do Abu Zabi, najpierw należy usiąść w kabinie, a następnie udać się do kasy biletowej.

Wiele autobusów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest wyposażonych w przezroczyste przegrody oddzielające fotele dla kobiet od siedzeń dla mężczyzn. Ale nawet tam, gdzie te przegrody nie istnieją, dama ma prawo zażądać, aby nie sąsiadował z nią męski sąsiad.

Szczegółowe informacje na temat autobusów w Dubaju można uzyskać na głównych przystankach wyposażonych w mapy i rozkłady jazdy. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź Departament Transportu Publicznego w Dubaju na www.dubaipublictransport.ae. Mapa zamieszczona na stronie pozwoli ci na wirtualny spacer po mieście. Strona jest dwujęzyczna - w języku arabskim i angielskim.

Taksówka wodna

Istnieje również taka egzotyczna forma transportu, jak lekka 20-osobowa łódź abra, której linie łączą wały Deira i Bar Dubai. Liczba stacji stale rośnie, więc być może wkrótce będą one zlokalizowane nie tylko w pobliżu centrum handlowego Twin Towers, Al Sabha Street, Spice Market (Deira) i Old Bazaar (Bar Dubai).

Pytanie Czy mogę wypożyczyć samochód?

Odpowiedź Praktyka pokazuje, że rosyjskie (Kazachstan, ukraińskie itp.) Prawo jazdy o międzynarodowym standardzie jest traktowane normalnie. Jedynym warunkiem jest wypożyczenie samochodu za pośrednictwem wypożyczalni samochodów (wypożyczalnia samochodów). Nie masz prawa prowadzić samochodu, który nie jest odbierany od oficjalnej wypożyczalni samochodów.

Zasadniczo zasady ruchu drogowego w ZEA nie różnią się od zasad obowiązujących w krajach WNP. Jeśli masz doświadczenie w prowadzeniu samochodu w dużym mieście, dołączenie do ruchu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie będzie trudne. Ruch w ZEA odbywa się po prawej stronie. Drogi tutaj mają doskonałą nawierzchnię, bez dziur i dołów. Istnieją pewne pozytywne różnice w organizacji ruchu (w porównaniu z Rosją). Na przykład na prawie każdym dużym skrzyżowaniu znajdują się rozgałęzienia dróg, które pozwalają skręcić w prawo, omijając sygnalizację świetlną, co bardzo pomaga w godzinach szczytu. Intensywny rytm ruchu doprowadził do pojawienia się kolejnej zasady - wszystkie bez wyjątku ronda w Zjednoczonych Emiratach Arabskich są zorganizowane zgodnie z zasadą: ruch wzdłuż pierścienia - ruch wzdłuż głównej drogi.

Kolejny pozytywny punkt: z pewnością 95% można argumentować, że jeśli nie popełniłeś poważnego naruszenia (wypadek, jazda na czerwonym świetle), inspektor ruchu nigdy cię nie zatrzyma. W przypadku drobnych naruszeń (odpięty pas bezpieczeństwa, rozmowa przez telefon komórkowy podczas jazdy podczas jazdy, niewielkie przekroczenie prędkości) nie zostaniesz zatrzymany. Po prostu wpisują numer samochodu do komputerowej bazy danych, a będziesz musiał zapłacić grzywnę za zwrot wypożyczonego samochodu.

WAŻNE Jeśli dostałeś wypadek, a Twój samochód zakłóca ruch uliczny, musisz go usunąć z jezdni. Jeśli tego nie zrobiłeś, policja ma prawo nałożyć grzywnę za utworzenie korka, a wysokość grzywny może być bardzo wysoka.

Prędkość Kieruj się znakami. W mieście dozwolona jest prędkość 40, 60, 80 lub 100 km / h, w zależności od znaczenia ulicy.

Zachowanie na drodze. Nie ma specjalnych wymagań innych niż te przyjęte w innych krajach.

Wszystko, jak wszędzie indziej: nigdy nie prowadź pojazdu pod wpływem alkoholu, zapnij pasy bezpieczeństwa, nie rozmawiaj podczas jazdy telefonem komórkowym. Jeśli nagle zatrzyma Cię policjant (zwykle dzieje się tak tylko w przypadku wyraźnego naruszenia) - nie kłóć się i w żadnym wypadku nie oferuj łapówki! Pamiętaj, że po każdym wypadku wszystko jest ustalane na miejscu. Decyzja policjanta podjęta w pierwszych minutach „przesłuchania” jest ostateczna w 98% przypadków i praktycznie nie podlega zaskarżeniu. Policja w razie wypadku zadzwoń pod numer 999.

Aby uniknąć dużego zatoru, nie wolno jechać na skrzyżowanie (nawet przy zielonym świetle sygnalizacji świetlnej), jeśli za nim znajduje się korek. Dowodem na to jest specjalne oznakowanie drogi - żółty kontur wokół obwodu skrzyżowania.

Metro

Pierwsza „czerwona” linia pierwszego metra w regionie krajów Rady Współpracy Państw Arabskich Zatoki Perskiej została oficjalnie otwarta w Dubaju 9 września 2009 r. Metro kursuje codziennie od 06.00 do 00.00 od soboty do środy (i do 01.00 - w czwartek i piątek), a także od 10.00 - w piątek.

Druga zielona linia metra została uruchomiona 9 września 2011 r.

Metro jest wyposażone we wszystkie niezbędne urządzenia dla osób niepełnosprawnych, w tym urządzenia audiowizualne i specjalne ekrany informacyjne przeznaczone dla osób z upośledzeniem słuchu i wzroku, a także specjalne windy, schody ruchome i bankomaty. W wagonach metra są oddzielne siedzenia dla wózków inwalidzkich z paskami bezpieczeństwa.

Palenie jest zabronione zarówno na stacjach metra w Dubaju, jak i na przejściach i na przystankach autobusowych. Jedzenie i picie napojów bezalkoholowych w metrze jest dozwolone tylko w specjalnie wyznaczonych miejscach, w tym w kawiarniach na dworcach.

Napoje alkoholowe w metrze są uważane za naruszenie administracyjne, które pociąga za sobą odpowiednie surowe sankcje.

Osoby, które popełniają akty wandalizmu w wagonach lub na stacjach metra, podlegają również postępowaniu administracyjnemu. Pasażerowie, którzy zachowują się nieprawidłowo, plują na podłogę i śmieci, nakładane są grzywny.

„Czerwona” linia metra w Dubaju obsługiwana jest przez 500 autobusów, które zapewniają transport pasażerów między stacjami metra i okolicami. Maksymalna odległość między stacją metra a obsługującą ją trasą autobusową wynosi 500 m. Autobusy te oznaczone są literą F (od „Bus Feeder”).

Pasażerowie metra w Dubaju mogą na chwilę parkować samochody na bezpłatnych parkingach, podczas gdy podróżują po mieście pociągami metra. Możesz parkować samochody za darmo w kompleksach parkingowych trzech głównych stacji metra w Dubaju - Rashidiya, Al Qusais i Jumeirah Islands. Prawo do korzystania z bezpłatnego parkingu musi być potwierdzone biletami metra.

Tramwaj

Oficjalna ceremonia uruchomienia pierwszej linii tramwajowej w Dubaju odbyła się 11 listopada. W dni powszednie, od soboty do czwartku, tramwaj w Dubaju przewozi pasażerów od 6:30 do 13:30, aw piątek zaczyna kursować od 9 rano.

Pierwsza linia tramwajowa w Dubaju ma długość 11,6 km, na której znajduje się 11 stacji. Częstotliwość pociągów tramwajowych wynosi 10 minut w godzinach szczytu i 12 minut w innych godzinach. Podobnie metro w pociągu tramwajowym obejmuje samochody ogólnego przeznaczenia dla kobiet i dzieci oraz wagon klasy złotej. Przystanki tramwajowe znajdują się: w okolicy JBR (2 stacje), stacji metra JLT, Dubai Marina Mall, stacji metra Dubai Marina, w budynkach Marina Towers, w Mina Seyahi, przy wejściu do Dubai Media City, przy wejściu do The Palm Jumeirah, obok Wioska wiedzy FEZ i stacja końcowa znajdują się na ulicy Al Sufuh obok Akademii Policyjnej.

Obejrzyj wideo: JAK MI SIĘ TRANSPORT OPŁACA? - KRADZIEŻ PALIWA - NASIEROWSKI (Luty 2020).