Zegarki dla intelektualistów

JAKI MOŻE BYĆ GENERAL WIELKIEJ POETY, LEGENDARNEGO KIEROWCY WYŚCIGU I NIEZALEŻNA MARKA SWISS HOUR OSTATNIO OZNACZONA 125. ROCZNICA? NOWY CHERONOGRAF EBERHARD & CO. EXTRA-FORT „ARDISCO NON ORDISCO”, WYDAWANY PRZEZ OGRANICZONĄ LIMITOWANĄ SERIĘ POET, PISARZA I FILOZOFII GABRIELE D'ANNANNZIO.

Poeta i żółw

Zegarki wydane na cześć pisarza są rzadkością samą w sobie. Co więcej, mechaniczny chronograf od marki historycznie związany ze światem wyścigowym. Ale dla Eberhard & Co. model ten doskonale wpisuje się w filozofię House i opiera się na prawdziwym dziedzictwie firmy. W 1887 roku 22-letni Georg-Emile Eberhard założył niewielki atelier do produkcji zegarków kieszonkowych. Ale świat szybko się zmieniał i po zaledwie kilku dekadach Eberhard był zmuszony odpowiedzieć na potrzeby nowej ery: zwrócił uwagę na wyścigi samochodowe, a firma skoncentrowała się na tworzeniu precyzyjnych chronografów. Pierwszy chronograf na rękę firmy Eberhard & Co. został wydany w 1919 roku. A rok później los przyniósł nowicjuszowi mierzącemu czas mierząc czas do nowatorskiej gwiazdy wyścigów samochodowych - 28-letniego Tazio Nuvolari, który brał udział w swoim pierwszym oficjalnym wyścigu w Cremonie. Wkrótce Nuvolari został zawodowym kierowcą wyścigowym. Karierę rozpoczął w Enzo Ferrari i stał się prawdziwym faworytem Włoch. Później Nuvolari Ferdinand Porsche nazwał go „największym kierowcą przeszłości, teraźniejszości i przyszłości”.

A w 1931 roku, po wygraniu Grand Prix Monako, Francji i Włoch, Tazio Nuvolari spotkał swojego starego idola, który nieoczekiwanie dla jeźdźca okazał się także wielkim fanem sportów motorowych - pisarzem, poetą i myślicielką Gabriele d'Annunzio. Nie tylko pisarz, ale także bohater pierwszej wojny światowej, ten człowiek zawsze podziwiał ludzką odwagę, umiejętność działania do granic możliwości - i to cechy, które widział u pierwszych jeźdźców. To nie przypadek, że słynne motto d'Annunzio brzmiało jak „Ardisco non ordisco” - „Podejmuj ryzyko, nie dostosowuj się”. Nawiasem mówiąc, nie były to puste słowa. Sam pisarz zawsze kierował się swoim mottem, na przykład nie bał się w wieku 52 lat, aby po raz pierwszy usiąść za sterami samolotu!

Ze swoim charakterystycznym poczuciem humoru d'Annunzio podarował Nuvolari pamiątkę - złoty żółw z dedykacją: „Najwolniejsze zwierzę - najszybszej osobie na ziemi” jako pamiątkę. Sto lat na torze Niestety sam Georg Emil Eberhard przeszedł już na emeryturę na początku lat 30. XX wieku i nie mógł uczestniczyć w historycznym spotkaniu swojego przyjaciela Tazio Nuvolari z Gabriele d'Annunzio - jednak jego firma nadal aktywnie uczestniczyła w sportowym pomiarze czasu, na przykład , to w latach 30. XX wieku wprowadzono pierwszy podzielony chronograf Eberhard & Co. A historia literacka chrono-wyścigów znalazła interesującą kontynuację w naszych czasach.

Jak wiadomo, sama firma Eberhard & Co., która pozostaje niezależna i zarządza rodziną (w latach 60. rodzina Monti kupiła ją od spadkobierców Eberharda), nigdy nie zapomniała o swojej „specjalizacji” wyścigowej. Jej najbardziej rozpoznawalnym nowoczesnym modelem jest Chrono 4, chronograf z 4 licznikami ułożonymi w jednej linii, jak na desce rozdzielczej samochodu. Ale w 1992 roku, w setną rocznicę urodzin Tazio Nuvolari, po raz pierwszy wydano limitowaną serię chronografów poświęconą legendarnemu sportowcowi. Od tego czasu różne wersje Tazio Nuvolari pojawiają się prawie co roku. W szczególności tematy nie są powtarzane. Na przykład w 2012 r. Był to nowoczesny chronograf pokryty czarnym węglem, w 2013 r. - elegancki retro Tazio Nuvolari Vanderbilt Cup, poświęcony zwycięstwu Nuvolari na Vander New York Cup w 1936 r., Aw 2014 r. - model z modnym włóknem węglowym, ale teraz klasyczne wykonanie, bez chronografu. Wspierając rajd Gran Premio Nuvolari, który odbywa się corocznie w ojczyźnie pilota w Mantui, marka szanuje również wspaniałego sportowca.

Ardisco non ordisco

W 2014 r., Na cześć 150. urodzin Gabriele d'Annunzio, inżynierowie i projektanci Eberhard & Co. postanowił wyrazić silny charakter wybitnej osobowości w ograniczonej serii zegarków. W grę wchodziło 22 lata doświadczenia z kolekcją Tazio Nuvolari, a jako model podstawowy wybrano słynną serię Extra-fort, która pojawiła się w 1950 roku. Ten klasyczny chronograf z cyframi arabskimi jest teraz używany przez Eberhard & Co. tylko w przypadku najbardziej znaczących edycji kolekcji - w 2007 r. na cześć 120. rocznicy marki, aw 2012 r. na cześć 125. rocznicy.

W wersji poświęconej Gabrieli d'Annunzio czarna tarcza jest otoczona skalą tachymetru - na pamiątkę jego pasji do wyścigów. Zamiast niepotrzebnego licznika godzin chronografu projektanci umieścili autograf poety i napis: „150 lat”. Nawiasem mówiąc, limit wydania tego eleganckiego klasycznego chronografu jest ograniczony do zaledwie 150 sztuk. A około 30-minutowego licznika można przeczytać słynne motto d'Annunzio: „Podejmuj ryzyko, nie dostosowuj się!”