Hyundai rozpoczyna ofensywę

Tym razem w segmencie premium. Głównym zadaniem jest ściskanie japońskich i niemieckich konkurentów. Nowy Hyundai Centennial 2018-2019 - flagowy produkt grupy w kategorii luksus - jest już w sprzedaży i przygotowuje się do decydującej bitwy, która powinna zapewnić marce Hyundai miejsce na rynku luksusowym. Przez długi czas samochody Hyundai były postrzegane przez wielu jako proste, niezawodne i niedrogie - przyciągały klientów przyzwoitym zestawem opcji i dobrym designem za rozsądne pieniądze. Jednak marka nigdy nie brzmiała tak dobrze, jak gracze z „dużej ligi” - BMW, Mercedes, Lexus.
Wraz z przyjęciem nowej strategii marki, która teraz brzmi jak Modern Premium - wiele się musi zmienić, a twórcy Centennial pokładają największą nadzieję w tym modelu. Wygląd jest prawie niezmieniony odziedziczony po swoich poprzednikach, podczas gdy wnętrze przeszło poważną aktualizację: wygląd deski rozdzielczej całkowicie się zmienił, ulepszone siedzenia stały się bardziej wygodne, wzrosła izolacja akustyczna wnętrza. Spośród wyposażenia premium należy zwrócić uwagę na wyjątkowy system Head-Up Display - rzutuje on osiągi samochodu bezpośrednio na przednią szybę, co pozwala kierowcy nie odwracać uwagi od drogi. System wykrywania martwego pola ma za zadanie skanować „martwe strefy” wokół samochodu i odpowiednio wcześnie sygnalizować kierowcy wygląd innych obiektów.

Po raz pierwszy samochody z tej serii są wyposażone w sprawdzone już silniki Gdi: ośmiocylindrową TAU o objętości 5 litrów, co ułatwia wyciśnięcie do 240 km / h, a także bardziej umiarkowaną Lambdę V6 o pojemności 3,8 litra - oba są połączone z ośmiobiegową automatyczną skrzynią biegów.

W krajach GCC i we wschodniej części Morza Śródziemnego (Liban, Jordania itp.) Samochód natychmiast stał się popularny, sprzedaż Centennial w tych regionach wzrosła o 147% w 2012 r. Luksusowy okręt flagowy Hyundai stopniowo umacnia swoją pozycję w innych regionach. Na przykład na rynku północnoamerykańskim, według renomowanej firmy badawczej ALG, wiele osób ocenia ten samochód wyżej niż jego bezpośredni konkurenci: BMW serii 7, Mercedes Benz S-Class i Audi A8.

Obejrzyj wideo: Hyundai KONA prezentuje: EMOCJA (Luty 2020).