Czarne róże Mauricio Clavero

W rzeczywistości pełne imię i nazwisko tej młodej utalentowanej osoby to Maurisio Klawer-Kozłowski. NA MOJE ZASKOCZONE WYKLUCZENIE: „TO JEST MIESZANKA!”, UŚMIECH ODPOWIADA, ŻE W SWOJEJ RODZINIE BRAKUJE HISZPAŃSKI, CHILEJSKI, POLSKI I WIĘCEJ BOGA WIEDZĄ O KRWI.

Może dlatego Mauricio ma tak niesamowite talenty (myślę o tym już podczas naszej rozmowy)? Jest artystą i rzeźbiarzem, projektantem i producentem mebli. Głównym powodem naszego spotkania z Mauricio w Dubaju było to, że ostatnio jest nowym dyrektorem kreatywnym francuskiego domu Daum, znanego z arcydzieł kolorowych kryształów ...

Mauricio, jak trafiłeś do Daum?

Urodziłem się i wychowałem w Chile, a od dziesięciu lat mieszkam i pracuję w Paryżu. W tym czasie udało mi się współpracować z wieloma wybitnymi luksusowymi markami, ponieważ lubię odważne pomysły i eksperymenty. Stworzyłem więc zapalniczki dla S. T. Duponta, a ostatnio wymyśliłem serię obiektów artystycznych na Letnie Igrzyska Olimpijskie 2012 w Londynie, inkrustowanych kryształami Swarovskiego w postaci londyńskiego obwodu podziemnego lub kolekcji flag krajów uczestniczących w ruchu olimpijskim.

Daum zawsze przyciągało mnie swoim niezrównanym podejściem do produkcji kolorowego szkła i kryształu. Myślę, że ona nie ma sobie równych. Dlatego przyjąłem propozycję, którą otrzymałem z radością i entuzjazmem, ponieważ przede mną otworzyły się ogromne perspektywy pracy z tak wyjątkowym materiałem.

Ale produkty Daum są dobrze znane i na pewno liderzy firmy nie chcieli drastycznych zmian w swoim stylu i wizerunku. Co zaoferowałeś, kiedy objąłeś funkcję dyrektora artystycznego grupy odpowiedzialnej za trzy marki Haviland, Daum i Cristallerie Royale de Champagne?

Ale nie poszedłem w kierunku drastycznych zmian. Właśnie zasugerowałem świeże spojrzenie na tradycyjne kształty i kolory. Powiedzmy, że wszyscy znają wazony Daum w postaci dużego bukietu róż, którego schematy kolorów są zbliżone do rzeczywistości - liście i łodygi w kolorze zielonym, odpowiednio kwiatostany różu. Postanowiłem uczynić te wazony całkowicie białymi i tylko jeden kwiat z całego „bukietu” pomalowany na szkarłat lub czerń. Okazało się świetnie! Znakomicie i bardzo interesująco!

Postanowiono wcielić tę samą ideę monokoloru w produkcji kieliszków do szampana, gdzie samo szkło jest przezroczyste, a noga jest czerwona; ozdobne rzeźby, takie jak Amour w szkarłatnych, czarnych, białych lub niebieskich odcieniach lub Bursztynowy Księżyc w bursztynie lub indygo. Nawet nasze słynne pantery zaoferowałyśmy, że pozostaną srebrnoszare i stały się jak rzadkie lamparty śnieżne. Wydaje mi się, że nowoczesne wnętrza wymagają nowej kolorystyki. Więc eksperymentuję.

Powiedz mi, czy Daum kontynuuje współpracę z międzynarodowymi projektantami?

Oczywiście jest to jeden z głównych elementów sukcesu. Ponadto odtwarzamy w krysztale słynne dzieła sztuki współczesnej - obrazy i rysunki z różnych lat.

Tak więc napis Amour został wykonany przez francuskiego artystę Bena Vautiera, który w latach 80. ukuł termin „swobodna figuratywność”, wierząc, że spontaniczność sztuki nie wymaga specjalnego szkolenia i jest fenomenem współczesnej kultury masowej. To jego inskrypcja słowa „miłość” stanowiła podstawę oryginalnych rzeźb.

I jest wiele takich przykładów współpracy. Jesteśmy zainteresowani współpracą z nowymi autorami; są zainteresowani odtworzeniem ich prac w witrażu Daum.

Co przyciąga artystów do Daum, jest zrozumiałe, ale co przyciąga kupujących do butików firmy na całym świecie?

Estetyka, piękno, kunszt. Uświadomienie sobie, że zdobywają arcydzieło stworzone w jednym egzemplarzu. Rozumiesz, że dwie wazony odlane według tego samego szkicu będą się różnić między sobą odcieniami, innymi niuansami. Wszystkie nasze prace wykonywane są ręcznie i przez dość długi czas, przechodząc przez wiele etapów technologicznych. Ale nawet artysta nie do końca wie, co mu się uda tym razem. Dla mnie wydajność każdego produktu, każda nowa kolekcja jest zawsze cudem. Prawdopodobnie nasi klienci udają się do Daum po kolejny cud.

Jakie inne cuda nie zmęczyły się zaskoczeniem?

Dobra kuchnia, oryginalna architektura, zjawiska naturalne i muzyka. Wszystko to sprawia, że ​​jestem szczęśliwy, zaskakujący i inspirujący.

Dziękuję Mauricio. Życzę wam nowych cudów, nowych emocji i nowych dzieł.

Och! Jest tego wiele w Daum! Obiecuję, że nasi stali fani znajdą w najbliższej przyszłości wiele nowych rzeczy. Do zobaczenia wkrótce

P. S.Pozostaje dodać, że arcydzieła kryształu Daum w Zjednoczonych Emiratach Arabskich można kupić w sklepach sieci Tanagra i butikach firmowych.