JAGUAR XJ. Najlepszy, luksusowy, szybki

WIĘCEJ W PRYSZNICU SAMOCHODOWYM NATYCHMIAST ZWRÓCIŁ WRAŻENIE DLA MNIE - PIĘKNY SILHOUETTE, ZAWIERAŁ KOLOR Z ZIMNYMI PŁASZCZAMI, POPRZEDNI ŚWIECI ... WSZYSTKO MÓWI O SWOJEJ PEWNOŚCI, WYTRZYMAŁOŚCI I DYNAMIKI. Wydaje mi się, że upadłem w miłości. TEN SAMOCHÓD MOŻE BYĆ NIE TYLKO ŚRODKAMI RUCHU, ALE PRAWDZIWYM PARTNEREM.

To jest drapieżnik, a nie cipka

Lekki aluminiowy korpus zapewnia Jaguarowi doskonałą zwrotność i wydajność, a jednocześnie jest niezwykle silny - sztywność nowego modelu wzrosła o 60%, co w naturalny sposób wpłynęło na bezpieczeństwo i trwałość maszyny. Mocne silniki pozwalają na przyspieszenie do 100 km / hw 4,9-6,4 sekundy, w zależności od typu: podstawa XJ jest wyposażona w trzylitrowy turbodiesel o najniższym zużyciu paliwa w swojej klasie - 6,8 litra na 100 km; 5-litrowy atmosferyczny silnik benzynowy o mocy 385 KM; oraz silniki z doładowaniem o pojemności 470 litrów. z i 510 litrów. z

Każdy z silników jest połączony z sześciobiegową „automatyczną”, która jest przyjemnością z jazdy - płynnym ruchem „kota”, dzięki niskiemu lądowaniu, niezwykle posłusznemu, ale bez ostrej reakcji na polecenia. Przekładnia ZF zapewnia błyskawiczne zmiany biegów, pomagając zoptymalizować osiągi silnika i zużycie paliwa, dostosowując tryby zmiany biegów do Twojego stylu jazdy, od ekonomicznego po sportowy. Możesz niezależnie zwiększyć sztywność jazdy, naciskając przycisk z flagą w szachownicę, aktywując sportowe ustawienia zawieszenia, kierowania i pedału przyspieszenia. Ale nawet przy stosunkowo dużym przyspieszeniu, na ile pozwalają na to radary na lokalnych trasach, nie ma nawet śladu „drżenia” w „ciele”, a dudnienie silnika pozostaje tak miękkie i spokojne.

Jeździć czy odpoczywać?

Wnętrze również nie zawiodło - wykończenie wnętrza drogimi odmianami drewna i skóry, panoramiczny szklany dach na całej długości i 12,3-calowy ekran dotykowy, stylowa podkładka zmiany biegów, fosforyzujące niebieskawe oświetlenie tworzą niepowtarzalne wrażenie, że jesteś na pokładzie luksusowego jachtu. Wszystko mówi o samochodzie należącym do tej klasy nabywców, który z założenia nie powinien już siedzieć za kierownicą.

Co robić - podnieść „ster” lub delektować się napojami z tyłu? Biorąc pod uwagę, że opcjonalny pakiet komfortowych siedzeń tylnych XJ (pakiet komfortu dla pasażerów z tyłu) obejmuje tylne siedzenia z regulowanym oparciem i podparciem lędźwiowym, system masażu oraz zagłówki z regulowanymi częściami bocznymi. Pasażerowie XJ na tylnych siedzeniach mogą nie tylko słuchać radia lub muzyki z odtwarzacza MP3 lub wewnętrznego dysku twardego, ale także oglądać programy telewizyjne i DVD na 8-calowych monitorach LCD wbudowanych w zagłówki z przodu. System rozrywki obejmuje pilot zdalnego sterowania z ekranem dotykowym oraz maksymalnie trzy zestawy cyfrowych bezprzewodowych słuchawek, każde z osobnymi elementami sterującymi.

Pasażer na tylnym siedzeniu może zwolnić więcej miejsca na nogi, popychając przednie siedzenie pasażera do przodu za naciśnięciem jednego przycisku - wszystko dla przełożonych .... Nie zapominajmy jednak, że Jaguar XJ, pomimo całego swojego komfortu, nadal jest „drapieżnikiem”, który swoją wyjątkowością całkowicie zmienia opinię o luksusowym samochodzie. Może być sterowany głosem - interaktywny system sterowania głosem jest aktywowany poprzez naciśnięcie przycisku na kierownicy. Po prostu wypowiedz żądane polecenie, wybierając je z listy wyświetlanej na desce rozdzielczej, a XJ natychmiast zareaguje na to.

Serce Jaguara (silnik benzynowy AJ-V6, silnik wysokoprężny AJ-V6D trzeciej generacji lub silnik benzynowy AJ-V8) to najbardziej zaawansowany Jaguar, jaki kiedykolwiek wyprodukowano. Łącząc ogromną moc i równowagę z wyjątkową wydajnością, gwarantuje, że nowy XJ nie pozostawi obojętnym nawet najbardziej wymagającego właściciela. Aby poczuć się jak prawdziwy właściciel „drapieżnika”, musisz sam kontrolować jego „instynkt”…

Obejrzyj wideo: MOJE SAMOCHODY - AUDI A8, BMW X5, JAGUAR XJ - PASJA (Styczeń 2020).