Porsche: Podążając za snem

Tekst: Alena Semeshko

Nie każdy właściciel samochodu tak naprawdę wie, do czego zdolny jest jego samochód. Dziwnie byłoby przetestować swój samochód pod kątem siły, szczególnie na drogach miasta, gdzie takie rzeczy są nielegalne i zagrażają życiu, zarówno twojemu, jak i samochodowi! Tylko profesjonalni jeźdźcy mogą pochwalić się takim doświadczeniem w prowadzeniu samochodu ... i niektórzy szczęściarze z prasy, którzy często zapraszani są do przetestowania wszystkich funkcji samochodu i poinformowania o tym czytelnika i konsumenta, który raczej nie doświadczy go „nawet” po zdobyciu „stalowego konia”.

Kolejna jazda testowa, która odbyła się na wyspie Yas w Abu Zabi w ramach Porsche World Road Show 2011, została podzielona na cztery części, z których każda po raz kolejny podkreśliła pewne technologie wykorzystane do stworzenia „niemieckiej bestii” - samochodu Porsche.

Po przybyciu na miejsce pierwsze, co przykuło moją uwagę, to dziewięć wielokolorowych, a nawet inspirujących samochodów i bezwarunkowy szacunek, z niemieckimi numerami - te same, które musieliśmy przetestować pod kątem mocy, prędkości i trwałości!

Test drogowy

Tak więc pierwszym testem jest „test obsługi”. Te same samochody są teraz ustawione w kolejce - jeden po drugim.

Pierwszym z rzędu był biały Boxter S, prowadzony przez kierowcę z zespołu szybkiego Porsche, prowadzącego wypożyczalnię na torze wyścigowym. Dalej jest seria najlepszych produktów samochodowych Porsche: żółty Cayman, biały 911 Carrera, czerwony 911 Carrera 4S, ciemnozielony Panamera 4, a na koniec, obserwując wszystkie te „małe zwierzęta” z góry, zupełnie nowy czarny Cayenne Turbo.

Rozpocząłem jazdę próbną od trzeciego samochodu w składzie. Biały 911 Carrera: trochę przerażające jest wywieranie nacisku na gaz, gubisz się i, nie do końca rozumiejąc cały komfort i urok samochodu, spróbuj przyzwyczaić się do łatwości prowadzenia i umiejscowienia wszystkich elementów sterujących w kabinie. Samochód w dosłownym znaczeniu tego słowa wskoczył na tor, przyczepność napędu na wszystkie koła prawie całkowicie zapobiega poślizgowi i ślizganiu się po ostrych zakrętach toru wyścigowego. Ponieważ panika jazdy wciąż nie ustępowała, wydawało się, że jechałem znacznie szybciej niż w rzeczywistości.

Więcej to więcej: czerwony 911 Carrera 4S. Jestem mniej lub bardziej przyzwyczajony do toru i jestem gotów dodać adrenalinę. Porsche 911 Carrera 4S, model 385 koni mechanicznych 2011 - naprawdę bestia! Po wyskoczeniu na tor z agresją prawdziwego lwa samochód ten pozwolił mi poczuć pełną moc silnika - wystarczyło nacisnąć pedał gazu. Chcę wywierać większy nacisk na gaz i tylko gdzieś w oddali echo umysłu przypomina nam, że 150 km / h nie jest całkiem rozsądną prędkością dla zakrętów 60-90 stopni. Ale samochód tak łatwo do nich pasuje!

911 Carrera 4S daje się odczuć - jest głośny, stabilny, dokładny, ostry, z charakterystycznymi szybkimi szarpnięciami dwusprzęgłowej skrzyni biegów PDK, nie mówiąc już o dźwięku 6-cylindrowego silnika!

Ruszajmy dalej! Ciemnozielony model Panamera 4, 2011, moc 300 koni mechanicznych, wyposażony w silnik V6, napęd na cztery koła - i rzeczywiście sen! Przez chwilę czuję się jak w prawdziwym samochodzie wyścigowym, wyciskając z niego szaloną prędkość i ślizgając się po torze. Ale potem, patrząc na wnętrze, zapominam o torze wyścigowym i płynę do luksusu dekoracji wnętrza Panamery 4. Szybko przyspiesza, a dźwięki wydawane przez samochód są imponujące dla „bazy” V6! Nawiasem mówiąc, łatwo jest nadążyć za modelem 911, który wyprzedza, nawet przy ostrych zakrętach i zygzakach toru ... maksymalnie, z niewielką nutką piskliwych kół podczas hamowania.

I wreszcie nowy czarny Cayenne Turbo 2011 - 500 koni mechanicznych zaczyna się jak ogier wyścigowy. Z tą ciężką wagą musisz uważać na zakrętach! Tor płynie obok, jakby w zwolnionym tempie (gdyby to był jakiś inny SUV, przy tej prędkości najprawdopodobniej nie usiadłbym tutaj i nie podzieliłbym się z tobą swoimi wrażeniami). Wnętrze przypomina nieco kokpit, skomplikowane jedynie wieloma szczegółami. Pierwszą rzeczą, jaka przychodzi mi na myśl, jest to, jak szybko samochód przyspiesza i jak ironiczne jest to, że arabskie mumie w Dubaju będą jeździć tym szybkim, ale płynnym samochodem bardziej niż ktokolwiek inny.

Teraz w moich rękach jest żółty Kajman! Po przejechaniu Cayenne i Carerra 4S pomyślałem, że Cayman będzie trochę rozczarowujący.

Ale z mocą 320 koni mechanicznych Porsche Cayman S 2011 podążające za Boxsterem S z instruktorem za kierownicą okazało się być wrażeniem dnia! Świst świateł na zakrętach znanego już toru, wyjątkowa łatwość sterowania ... Nie sądzę, że można uzyskać większą przyjemność z jazdy! Podążając za samochodem instruktora miałem wrażenie, że wszystko jest zabawką komputerową i nie kontroluję kierownicy prawdziwego samochodu, ale zdalny joystick. Moim zdaniem odpowiedni fotel pasażera jest opcją. Co więcej, nie jest to najbardziej konieczne. W Cayman chcę prowadzić samolubną osobę, komunikującą się z samochodem jeden na jednego. I musi być bardzo dobry powód, aby postawić na właściwym miejscu satelity. Będzie rozpraszać!

Po tym biegu byłem pewien, że podróż do Abu Zabi była uzasadniona jazdą na Kajmanie. Ale tam było! Przede mną wciąż czekałem na „Test hamulca” (hamulce testowe) na Porsche 911 Turbo Cabriolet 2011 przy mocy 500 koni mechanicznych. Zadanie polega na wyciśnięciu maksymalnej prędkości z samochodu, a następnie gwałtownym skręcie w lewo lub w prawo, naciskając hamulce z całej siły ... Najlepszy sposób, aby pokazać, jak działa ABS. To zadziwiające, jak stabilny okazał się ten samochód podczas hamowania awaryjnego przy tej prędkości!

Następny „Slalom Test” (slalom) jest już na czarnym Porsche Boxster Spyder o mocy 320 koni mechanicznych. Pierwsze wrażenie to komfort i luksus wnętrza, trudno wyobrazić sobie samochód lepiej zaprojektowany dla wygody kierowcy! Więc pierwsza runda: obchodzę żetony, koncentruję się na obracaniu kierownicy; druga runda - wypróbowuję samochód pod kątem szybkości i zaradności i znowu, jak w grze komputerowej, jestem zdumiony tym, jak posłuszny jest ten samochód w każdym moim ruchu, gdziekolwiek go wysyłam.

Przyznaję, że na trzecim okrążeniu posunąłem się za szybko i zrzuciłem kilka żetonów. Cóż, za to jest jazdą próbną, na którą możesz sobie pozwolić więcej niż na drodze.

Uważaj na łosia!

Cóż, kurtyna, ostatni „test -„ test łosia ”(dosłownie„ test na łosia ”) w Porsche Panamera S o mocy 400 koni mechanicznych. Najważniejsze jest wyciśnięcie maksymalnej prędkości z samochodu i, osiągając czipsy, gwałtownie przejść na bok , tym razem nie dotykając hamulców, a następnie wracając na pas - omijając przeszkodę (to znaczy „łosia”, który niespodziewanie wskoczył na drogę). Pierwsze koło - kontrola stabilności została włączona, drugie - wyłączone, a trzecie - ponownie uwzględniona dla porównania, zauważalna jest różnica: większość z nas prawie „wpasowuje się” w ogrodzenie drugiego koła, zmuszając samochód kręcąc się wokół własnej osi i wydychając dym spod kół, a po ściśnięciu maksymalnej prędkości i gwałtownym obróceniu kierownicy na trzecim, poczuliśmy bezpieczeństwo i stabilność Porsche w sytuacji awaryjnej.

Ogólnie rzecz biorąc, cechy, które najbardziej zachwyciły i wyróżniły samochody Porshce z różnych linii w porównaniu do innych znanych samochodów, to posłuszeństwo, szybkość, bezpieczeństwo i komfort. A co z jazdą próbną? Nie sądzę, aby w innych warunkach można było dostać tyle adrenaliny podczas jazdy luksusowym Porsche i nie naruszając przepisów drogowych!

Obejrzyj wideo: Piękna jada KIA LOTOS RACE po Karowej podczas Rajdu Barbórka dla #oczymśniAnia (Styczeń 2020).