Czarny na czarnym

Tekst: Dariga Masenova

W listopadzie niektóre modele z ostatniej kolekcji rejsów pojawią się w butikach marki Chanel. KAŻDY Z nich JEST WYNIKIEM POMOCNICZEJ RĘCZNEJ WIELU ZNANYCH ATELERÓW FRANCUSKICH.

Uznany geniusz świata mody Karl Lagerfeld nieustannie poszukuje inspiracji, które czerpie z różnorodnych kultur naszej planety. Kolekcja rejsów Chanel 2015-2016 została przeniesiona do centrum Seulu, największego neofuturystycznego budynku stworzonego przez Zaha Hadid, Dongdaemun Design Plaza. A projekt modeli nowej kolekcji jest jego własną interpretacją hanboka - narodowego stroju narodu koreańskiego.

Jednym z najbardziej uderzających modeli tej kolekcji rejsowej, pokazanym na pokazie, jest hanbokowa sukienka wykonana z czarnego jedwabiu i organzy, haftowana cekinami z masy perłowej, rombami i ozdobiona trzema broszkami - markowe kamelie stworzone dla Chanel przez mistrzów studia Montex. Sukienka ma pelerynę z lekkiej czarnej organzy, którą można zdjąć.

Karl Lagerfeld jest znany z tego, że jest szybki i profesjonalny. Chanel House całkowicie ufa mu swoim stylem, więc każdy obraz, który stworzy, przeniesiony na papier w formie szkicu, w jakiś sposób zostanie wcielony w formę fizyczną, czy to sukienkę, torebkę czy akcesorium. Gdy tylko studio, w którym pracuje projektant, zatwierdzi sylwetkę, dalsze instrukcje są przekazywane mistrzom atelier Lesage. Zaczynają pracować nad projektem modelu na kalce technicznej zgodnie ze wzorem dostarczonym im przez główne studio Chanel.

Wzory w kształcie rombów haftowane są na jedwabiu techniką Luneville: rzemieślnicy pracują z wnętrzem tkaniny, trzymając jedną ręką haczyk, a drugą przesuwając materiał pod obręczą. Wzór w kształcie rombu zawiera ponad 3000 cekinów i kwiatów pośrodku każdego rombu, składający się z masy perłowej, cząstek szkła, szklanych koralików i dużych kryształów. Ten etap pracy nad sukienką zajmuje około 762 godzin.

Po zakończeniu pracy warsztatu Lesage haftowany materiał jest wysyłany do studia Chanel, dzięki czemu szwaczki mogą zakończyć pracę nad sylwetką. Dosłownie „montują” sukienkę w kawałki, a następnie szyją dla niej opaskę, która jest częścią oryginalnego projektu.

Sukienkę wypróbowuje się na drewnianym manekinie, aby ocenić dokładność sylwetki i sprawdzić, czy wszystkie proporcje są wykonane zgodnie z wymogami Karla Lagerfelda. Następnie zakończono pracę trzech pracowni, jednej kreatywnej głowy i dziesiątek złotych dłoni.

Obejrzyj wideo: Nocny Kochanek - Czarna Czerń Oficjalny Teledysk (Październik 2019).