Jazzowa wiosna w Dubaju

Tekst: Anastasia Lelyukh

EMIRATES AIRLINE DUBAI JAZZ FESTIVAL® ROCZNY JAZZ FESTIWAL JEST JEDNYM Z NAJWIĘKSZYCH IMPREZ MUZYKI WIOSENNEJ. W tym roku zgromadził wielu światowej sławy artystów.

Zainteresowanie muzyką jazzową rośnie w Dubaju każdego roku. Swobodny styl życia, ekspresja bez ograniczeń, talent i profesjonalizm to cechy, które wyróżniają ten gatunek i sprawiają, że jest on szczególnie atrakcyjny zarówno dla „zaawansowanej” młodzieży miejskiej, jak i starszego pokolenia, które wciąż pamięta „tłustą muzykę”. To na tej fali festiwal jazzowy sponsorowany przez linie lotnicze Emirates już po raz 11 odbywa się w emiracie.

Fani spędzania wolnego czasu przy dźwiękach saksofonów, puzonów i perkusji czekali na ciekawe występy gwiazd jazzu i bluesa. Otwarcie miało miejsce 12 lutego dla hitów zespołu Earth, Wind & Fire i gitarzysty Al Mackay. 14 lutego, dając wszystkim kochankom wspaniały nastrój i wspaniały wieczór, The Wanted i Olli Merce przemówili. Festiwal sztuki jazzowej kontynuowali amerykańska piosenkarka pop Malibu Coleby Caley oraz brytyjska piosenkarka pop i jazz Jamie Callum. Chociaż Jamie był przede wszystkim wokalistą i pianistą, towarzyszył także innym instrumentom, w tym gitarze i perkusji.

Dodatkowe miejsce Emirates Airline Dubai Jazz Festival® o nazwie Jazz Garden, jak zwykle, zgromadziło ogromną liczbę fanów i turystów. W tym roku w Jazz Garden, który jest dogodnie usytuowany w pobliżu głównej sceny, wirtuoz perkusista El Foster, trębacz Ullas Rooney, piosenkarz Larry Carlton, pianista jazzowy Kirk Lightsey, saksofonista Tony Lakatos i wielu innych koncertowali wieczorem. Sylvia Droste zachwyciła gości swoim niesamowitym głosem.

Kulminacją festiwalu był bez wątpienia recital legendarnego gitarzysty wirtuoza Carlosa Santany. Słynny muzyk wystąpił w ostatnim dniu, wykonując tylko najlepsze piosenki

EMIRATES AIRLINE DUBAI JAZZ FESTIVAL® 2014

  • Festiwal z małej imprezy, która odbyła się w 2003 roku, stał się jednym z głównych wydarzeń w życiu kulturalnym Dubaju.
  • W pierwszym roku festiwalu odwiedziło ogółem 8 tysięcy osób. W 2014 roku - ponad 55 tysięcy!
  • Początkowo było to trzydniowe wydarzenie, ale z czasem było tak wielu uczestników i gości festiwalu, że organizatorzy wydłużyli ten okres do trzech tygodni.
  • Teraz festiwal spotyka dziesiątki grup grających jazz, soul, rock, reggae, a także R&B i inną współczesną muzykę w licznych salach koncertowych.

WYGLĄD JAZZA

  • Jego pojawienie się wiąże się z bluesem, który powstał pod koniec XIX wieku jako połączenie rytmów afrykańskich i europejskich.
  • Ale każdy zaawansowany miłośnik muzyki sprzeciwi się temu, że jazz jest raczej sposobem na życie, szczególnym stanem umysłu, a nie tylko muzyką.
  • Początkowo jazz przybył do Ameryki w powijakach z ziem afrykańskich, ale pod wpływem kultury zachodniej ukształtował się w nowym, jasnym stylu.
  • Chociaż nawet dziś palety jazzowej nie można nazwać kompletną.

Obejrzyj wideo: Jazz Band Młynarski - Masecki - Abduł Bey (Grudzień 2019).