Cesarski odpoczynek z widokiem na Kreml

Tekst: Elena Olkhovskaya

Powoli opuścił molo i wsiadł do zimnej, wiosennej wody rzeki Moskwy. Od czasu do czasu natrafiał na nie stopione kawałki luźnego szarego lodu, który kruszył się z tępym pęknięciem na rufie i bokach. Ale dumny Ferdynand kontynuował wędrówkę promenadą, która nie była zatłoczona w połowie marca, omijając złote kopuły Kremlowskiego Placu Katedralnego, „pigułkę” Stadionu Łużniki i majestatyczną sylwetkę Katedry Chrystusa Zbawiciela. Nie ośmielamy się nazywać tego statku „tramwajem rzecznym”, jednak nasz Ferdinand jest jednym z pięciu przedstawicieli tej nowoczesnej rodziny wygodnych restauracji jachtowych oferujących połączenie spaceru po rzece z dobrym lunchem lub kolacją i rejsami wzdłuż głównej drogi wodnej stolicy Rosji pod flagą Radisson Royal Hotel ....

Cześć cześć Pa pa pa

Oczywiście spacer po rzece był ostatnim akordem mojej wizyty „w stolicy naszego kraju, porcie pięciu mórz, moskiewskim mieście-bohaterze”. Głównym celem tej podróży była wizyta w praktycznie nowonarodzonym hotelu Radisson Royal Moscow, który znajduje się w jednym ze słynnych stalinowskich drapaczy chmur lub, jak nazywają je mieszkańcy stolicy, moskiewskiej „Siedmiu Sióstr”. To z nim zaczęła się ta cała historia.

Hotel Radisson Royal Moscow został zainaugurowany 28 kwietnia 2010 r., A tego kwietnia będzie obchodzić pierwszą rocznicę (a raczej, zanim problem zostanie opublikowany, będzie już świętować). Będąc w tym budynku, jednym z siedmiu, który uchwycił całą epokę swojej architektury, hotel Ukraine został otwarty 25 maja 1957 r. Następnie został uznany za największy hotel w Europie i zaoferował swoim gościom ponad 1000 pokoi, zachwycając ich wspaniałością wnętrz, zasięgiem i serdecznością. Przypomnę, że lista legendarnych „Siedmiu sióstr”, oprócz hotelu Radisson Royal Moscow (dawniej „Ukraina”), obejmuje główny budynek Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego, budynek Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej, dom na placu Kudrinskaya, budynek administracyjno-mieszkalny w pobliżu stacji metra Krasny Bramy ”, hotel Hilton Leningradskaya i dom na nabrzeżu Kotelnicheskaya. W dużej mierze determinują wygląd stolicy, podkreślając jednocześnie malowniczy krajobraz miejski. Ale wracając na Ukrainę.

W pewnym momencie nad jej wyglądem pracowała grupa wybitnych architektów pod przewodnictwem prezydenta Akademii Architektury ZSRR A. G. Mordvinova i inżyniera projektu P. A. Krasilnikowa. Współautorem projektu są V. G. Kalish i Dr. of Architecture V. K. Oltarzhevsky. Stworzyli budynek o łącznej powierzchni ponad 88 tysięcy metrów kwadratowych i wysokości 206 metrów, w tym 73-metrową iglicę. W tym czasie ludzie wciąż nie wiedzieli, że po nieco ponad pół wieku pojawi się najwyższy na świecie hotel w Dubaju „żegluje” Burj Al Arab i najwyższy wieżowiec na świecie - Burj Khalifa. Ale tak przy okazji ...

„Ukraina” jest słusznie dumna z tego, że światowej sławy gwiazdy zatrzymały się w jej murach przez ponad pół wieku historii. Autorem książki Honorowych Gości Ukrainy są Marcello Mastroiani, Robert de Niro, Marlene Dietrich, Michaił Gorbaczow, Michel Legrand, Patricia Kaas, Cesaria Evora i wiele innych celebrytów.

Nowy hotel, aby stać się obecnym Radisson Royal Moscow, przeszedł proces rekonstrukcji na dużą skalę, który rozpoczął się w marcu 2007 roku i został zaprojektowany nie tylko w celu przywrócenia pierwotnego wyglądu na zewnątrz, ale również w celu modernizacji przestarzałych systemów inżynieryjnych, uwzględnienia najnowszych osiągnięć technologicznych w wyposażeniu hotelu, a także przywrócenia i uzupełnienie unikalnej kolekcji artefaktów z okresu sowieckiego - obrazów, rzeźb, małych form architektonicznych. Dziś Radisson Royal Moscow, podobnie jak ponad pół wieku temu, dumnie wznosi się w zakolu rzeki Moskwy, u zbiegu Kutuzowskiego Prospektu i Nowego Arbata, w pobliżu historycznego centrum stolicy, patrząc na Dom Rządowy Federacji Rosyjskiej.

Blue Blood Radisson

Jeśli słowo „luksus” jest już dla ciebie obolałe i jesteś pewien, że wiesz, co to jest, pośpieszę cię rozczarować. Nie wiesz i nie wiesz, dopóki nie znajdziesz się w murach hotelu Radisson Royal Moscow i nie poczujesz, na czym polega najlepsza gościnność.

Co przede wszystkim interesuje każdego podróżnika? Jak się wyspać i zjeść trochę. To jest skromne. Nie bez powodu pierwsze hotele nazywano karczmami, w których podróżni zamieniono konie, dano im nocleg na noc i proste, ale satysfakcjonujące jedzenie. W Europie te małe, rodzinne pensjonaty lub pensjonaty są dziś bardzo popularne. Ponieważ „skromność upiększa” ... I wielu popiera to stwierdzenie. Ale w moskiewskim „królewskim” Radissonie oba te pojęcia zostały wyniesione do kultu.

To znaczy, jeśli spędzasz tam noc, tylko na najlepszych łóżkach z najbardziej prestiżową pościelą na świecie niemieckiej firmy Muhldorfer - poduszki i koce nadziewane 100% gęsim puchem. Jeśli weźmiesz kąpiel lub prysznic z efektem „tropikalnego deszczu” (nawiasem mówiąc, cała hydraulika jest tutaj z Valleroy & Boch), to bez wątpienia z kolekcją perfum z produktów do kąpieli z londyńskiego Penhaligon's - dostawcy angielskiego dworu królewskiego. A po zabiegach owinąć się w super miękkie szlafroki i ręczniki włoskiej marki Frette, znanej z jakości od 1860 roku i dostarczającej tekstylia do hoteli Ritz w Paryżu, Savoy w Londynie, Grand Hotel w Rzymie, a także słynnego Orient Express i najbardziej bogate domy Europy. Wszystko to, stojąc na ciepłej podłodze z ogrzewaniem podłogowym i podziwiając swoje odbicie w lustrze, które jest również ogrzewane od tyłu, aby uniknąć zamglenia. A jeśli dodasz, że toaletka w pobliżu lustra w łazience jest ozdobiona mydelniczkami, uchwytami na serwetki, pudełkami i innymi akcesoriami włoskiej firmy ETRO, a na półce znajduje się żywa orchidea, staje się jasne, że jeśli nie wyjdziesz z łazienki od razu, nawet większy niż sypialnia, będziesz chciał w niej pozostać przez długi czas, czując wszystkimi włóknami swoją przynależność do światowej arystokracji, to znaczy tych, w których żyłach płynie „niebieska” krew. I wtedy nie będzie absolutnie czasu na zapoznanie się z wszystkimi innymi przyjemnościami Radisson. I uwierz mi, jest ich wiele.

Drugą „częścią baletu marlesońskiego”, jak wcześniej ogłoszono, jest „śniadanie” lub, mówiąc prościej, jedzenie, na które Radisson Royal Moscow przywiązuje nie mniejszą uwagę niż najwyższy komfort pokoi urządzonych i wyposażonych w meble europejskie i europejskie. Amerykańskie firmy Baker, Provasi, Florence Art, Citterio, Etro zdobyły światową sławę. Przepraszam, znowu się rozproszyłem.

Ale, zgódźmy się, na pewno wrócę do liczb i ich projektu więcej niż raz. Tutaj dokonam tylko rezerwacji, że po gruntownym remoncie hotel oferuje swoim gościom 505 pokoi i apartamentów w 9 różnych kategoriach (przypominam, że na Ukrainie było ich ponad 1000) oraz 38 apartamentów apart-hotelu, zaprojektowanych na długi pobyt i wyposażonych w nowoczesny sprzęt kuchenny . Podobnie jak 50 lat temu wnętrza wszystkich pokoi zdobią autentyczne płótna rosyjskich malarzy z okresu sowieckiego z kolekcji hotelu. A teraz, od pokarmu duchowego, do pokarmu ziemskiego.

Z werandy - pod dachem

Jak miło rozpocząć dzień od filiżanki świeżej aromatycznej kawy! Zwłaszcza, gdy okno jest szare, wilgotne i zamiatające, niezrozumiałe jest zarówno deszcz, jak i śnieg. W Radisson Royal Moscow kawa będzie chętnie podana w każdej kawiarni, barze lub restauracji. Jeśli chcesz podziwiać historyczną dioramę Moskwy, która zajmuje powierzchnię ponad 40 metrów kwadratowych i daje wyobrażenie o tym, jak wyglądała stolica Rosji w 1977 roku, odwiedź Bar Diorama. Znajduje się tuż nad nim, a podczas gdy twoje zamówienie jest dostarczane do ciebie, możesz z przyjemnością spędzić czas słuchając audiowizualnej opowieści o dioramie „Moskwa jest stolicą ZSRR” stworzonej przez grupę mistrzów pod przewodnictwem Jefima Deshalyta na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych na wystawę narodową w Ameryce. Diorama niezawodnie imituje zmianę pory dnia i można obserwować świt, życie miasta podczas dziennych i wieczornych widoków historycznego centrum Moskwy - od nabrzeża Sofiyskaya po Łużnskaja.

Nie chcesz wycieczek rano? Następnie zapraszamy do baru w holu lub lepiej do biblioteki, w której można nie tylko sprawdzić pocztę e-mail, ponieważ każdy stół jest wyposażony w komputer z dostępem do Internetu, ale także w ciszy czytać czasopismo lub ciekawą książkę z kolekcji hotelowej.

Jeśli cisza również Cię oburzy, musisz udać się do restauracji Veranda na parterze, gdzie codziennie serwowane jest śniadanie dla 300 osób. Asortyment śniadania w formie bufetu obejmuje ponad 170 dań kuchni śródziemnomorskiej i rosyjskiej. Po prostu nie można ominąć „rosyjskiego kąta” - oto naleśniki, naleśniki, kwaśna śmietana, czerwony kawior i wszelkiego rodzaju ciasta z różnymi nadzieniami i tradycyjnymi piklami, a nawet miodem w plastrach miodu. Prawdziwa mąka owsiana na wodzie daje prawdziwą przyjemność (dbamy o zdrowy tryb życia, prawda?), Ponieważ możesz ją uzupełnić świeżymi jagodami leśnymi i ogrodowymi: malinami, truskawkami, wiśniami, jeżynami i czerwonymi porzeczkami. Nawiasem mówiąc, tutaj rano serwowany jest szampan dla tych, którzy chcą.

Goście zatrzymujący się na piętrze klubowym nie muszą jeść śniadania z resztą. Mają własną restaurację, w której przez cały dzień serwują przekąski dla smakoszy, a także ciepłe i zimne napoje. Jednak najciekawsze czekają na gości hotelowych na wyższych piętrach hotelu.

Miłośników kuchni orientalnej spotka wyrafinowana irańska restauracja Farsi, w której nawet najbardziej wyrafinowani smakosze znajdą coś dla siebie. Skoro hotel Radisson Royal Moscow jest kwintesencją prawdziwego luksusu, dlaczego nie jest to najbardziej prestiżowy i modny lokal tutaj? Dlatego znakomity „Klub Tatler” z widokiem na rzekę Moskwę i letni taras słynnego restauratora Arkadego Nowikowa każdego wieczoru przyciąga elitarną publiczność.

Odkrycia gastronomiczne czekają na włoską restaurację „Bono”, z której okien można podziwiać najlepsze panoramiczne widoki miasta z lotu ptaka. Przytulna atmosfera prawdziwej włoskiej trattorii, różnorodność świeżych kwiatów na podłodze i parapetach, wykwintna kuchnia i napoje „w tonie”, przyciągają romantyków i miłośników do Bono. Jeszcze wyżej - restauracja japońskiej kuchni „Takasa” z 60 miejscami siedzącymi była praktycznie osłonięta w wieży budynku, a ci, którzy nagle chcą śpiewać, powinni spojrzeć na bar karaoke „Troubadour”.

Cóż, dla najbardziej zdesperowanych romantyków, tuż pod wieżą budynku znajduje się niesamowita sala z ofertą małżeństwa, która może pomieścić tylko parę kochanków.

Królewskie piękno i zdrowie

Miłość, więc królowa! Ach, jak ważne jest to hasło prawdziwych macho dla każdej dziewczyny. Jakie sztuczki tylko piękności nie oglądają w 100%. W końcu nigdy nie wiadomo, z jakiego powodu pojawi się sam książę „na białym koniu”. Aby zachować pożądany kształt i zachować piękno, hotel prowadzi Royal Wellness Club. Tutaj, w „królewskim” salonie piękności i spa, goście otrzymają wyjątkowe programy pielęgnacji twarzy i ciała, usługi kosmetologów i stylistów, a także sesję masażu lub kosmetologii sprzętowej. Mięśnie można tonować na siłowni wyposażonej w inteligentne maszyny Technogym. W barze fitness można wypić szklankę świeżo wyciśniętego soku lub filiżankę herbaty ziołowej. Ale największą dumą centrum jest 50-metrowy basen olimpijski z 6 torami. Możesz zrelaksować swoje ciało i duszę w kurtynie, w prawdziwej rosyjskiej łaźni, w tureckiej łaźni tureckiej lub w saunie fińskiej.

Realizm socjalistyczny w każdej linii

Wszystko w hotelu Radisson Royal Moscow zachwyca swoją skalą, groteską i mocą. Unikalna kolekcja dzieł sztuki, licząca ponad tysiąc dwieście oryginalnych obrazów, zamienia ją również w galerię sztuki. Oto płótna znanych i rozpoznawalnych autorów, klasyki epoki realizmu socjalistycznego - Aleksandra Daineki, Aleksandra Lentulowa, Dmitrija Nalbandyana, Nikołaja Romadina, Michaiła Suzdaltseva, Kukryniksy i wielu innych. Perłą kolekcji jest dzieło Wasilija Polenowa: szkice stworzone przez artystę podczas jego pobytu na Krymie, pochodzą z lat 1910-1012 i mają wartość muzealną.

Podczas renowacji hotelu od marca 2007 r. Do kwietnia 2010 r. Kolekcja zabytków kultury została nie tylko starannie odrestaurowana, ale także uzupełniona nowymi nabytkami - dioramą w Moskwie i 57 rzeźbami czasów radzieckich. I oczywiście należy wspomnieć o głównej dekoracji holu - kolorowym suficie przedstawiającym szczęśliwe życie narodu radzieckiego. Wszystkie te obrazy epoki socrealizmu - podkreślane ideologicznie i ludowo, alegorycznie i portretowo, wyrażone w marmurze, brązie, gipsie lub porcelanie - wypełniają przestrzenie hotelowe życiem i niezwykłym nastrojem. Dla niektórych nawet nostalgia ...

Najlepsze miasto na ziemi

Mów co chcesz, ale Moskwa to niesamowite miasto. Na świecie nie ma czegoś takiego. Głośno, próżno, nigdy nie śpię, ale taka własna stolica .... Wystarczy spojrzeć na to z okien swojego pokoju (nawiasem mówiąc, miałem apartament Ambassador Suite - dwupokojowy apartament z niesamowitą dekoracją w kolorach niebieskim i złotym) lub spacer po pobliskich ulicach prowadzących na Kreml i Plac Czerwony, ulicach idealnego centrum lub głównych dzielnic biznesowych i nowoczesne zabytki, takie jak kompleks „Miasto Moskwy” i centralny kompleks wystawienniczy „Expocenter”.

Wiadomo jednak, że „królem gra orszak”, a Radisson Royal Moscow ze wszystkimi jego udogodnieniami, komfortem, luksusem i możliwością organizowania bankietów, konferencji, negocjacji i innych uroczystości (w końcu jest to hotel biznesowy), galerie drogich butików gdyby nie jego zespół, kierowany przez dyrektora generalnego Wolfganga Nitskego, który kiedyś otworzył w Dubaju słynny na całym świecie hotel „sail” Burj Al Arab.

Jakoś dziwne, wszystko jest połączone w tym życiu. A teraz rozmawiamy z Wolfgangiem o Dubaju, który jest w samym centrum Rosji, a kiedy przyjedzie do Emiratów na wakacje lub w interesach, z pewnością spotkamy się ponownie, aby poświęcić kilka godzin przy filiżance kawy na rozmowę o odległej i ukochanej Moskwie. Tymczasem z wdzięcznością przyjmuję jako prezent książkę „Kolekcja”, która zawiera reprodukcje wszystkich dzieł sztuki z kolekcji Radisson Royal Moscow. To prawdziwa relikwia, ponieważ książka została opublikowana w limitowanym wydaniu. Po powrocie do Dubaju będzie coś do przeczytania.

W międzyczasie jest jeszcze mało czasu na spacer wzdłuż Kutuzowskiego Prospektu, zejście na Plac Czerwony i zwiedzenie kremlowskich kościołów, zbrojownię i dziąsło, kupienie w pamięci prawdziwego Matrioszki Semenowa i piernika Tula. I czekaj na kolejne spotkania z tym najlepszym miastem na ziemi i najbardziej luksusowym hotelem położonym w jego historycznym centrum ...

Autor dziękuje Radisson Hotel Group za zorganizowanie wycieczki.

Obejrzyj wideo: KALENDARZ HISTORYCZNY 15,.XI WOLNE MIASTO GDAŃSK - KRÓTKA HISTORIA (Styczeń 2020).