Oklaski, brawa ...

Pod koniec corocznego festiwalu w Abu Zabi w 2011 r

8th intMiędzynarodowy festiwal muzyczny w stolicy Emiratu po raz kolejny odbył się w dniach 19 marca - 4 kwietnia 2011 r. Pod patronatem księcia z Abu Zabi, a jego głównym tematem było hasło: „Harmonia dla ludzkości”. Program festiwalu zaskoczył swoim bogactwem nawet najbardziej zepsutych krytyków i wielbicieli sztuki klasycznej: w całym kraju odbywały się koncerty na dużą skalę i solo, spektakle teatralne, wystawy, seminaria, dyskusje i liczne publiczne programy edukacyjne. Głównymi obiektami były jednak scena stolicy Emirates Palace Hotel i pawilonu Zaha Hadid.

Przypomnijmy, że tradycyjnie organizatorem tego wielkiego wydarzenia kulturalnego jest Fundacja Muzyki i Sztuki w Abu Zabi (ADMAF). Fundusz ten został utworzony w 2004 r. Pod patronatem Jego Wysokości Szejka Abdullaha bin Zayeda Al Nahyana, Ministra Informacji i Kultury. W 2007 roku Festiwal przeszedł pod patronatem Jego Wysokości generała szejka Mohammeda bin Zayeda Al Nahyana, księcia Abu Zabi i zastępcy najwyższego dowódcy sił zbrojnych ZEA. Trzeba przyznać organizatorom, że światowej sławy muzycy i artyści z całego świata wzięli udział w tym festiwalu, ponadto w jego ramach zaprezentowano różnorodne trendy kulturowe, w tym muzykę, taniec, jazz, balet i sztukę plastyczną.

Miłośnicy muzyki klasycznej mieli okazję podziwiać największe arcydzieła w wykonaniu Belgijskiej Królewskiej Orkiestry Kameralnej Orchestre Royal de Chambre de Wallonie, Rosyjskiej Narodowej Orkiestry pod kierunkiem dyrygenta Valery Ovsyannikova, światowej sławy pianistów z Libanu, Ukrainy i Rosji. USA, a także ukraińscy skrzypkowie i skrzypkowie.

„Punktem kulminacyjnym” finałowego koncertu galowego, który opuścił festiwalową kurtynę 4 kwietnia, było wykonanie wybitnego rosyjskiego barytonu Dmitrija Hvorostowskiego i sopranistki Ekateriny Syuriny, która wraz z Rosyjską Orkiestrą Narodową wykonała program złożony z dzieł Rossiniego, Mozarta, Verdiego i Pucciniego. Hall oklaskiwał! Na galowym koncercie baletowym „Max i Irina reprezentują gwiazdy Bolszoj i Maryjski” zabłysły gwiazdy rosyjskiej sceny baletowej - Irina Dworowenko i Maxim Belotserkovsky. Muzyczny akompaniament wieczoru galowego rosyjskiego baletu wykonali artyści Rosyjskiej Orkiestry Narodowej pod kierunkiem dyrygenta Walerego Owijaannikowa.

Na kilka godzin przed koncertem baletowym nasz korespondent zdołał porozmawiać z Walerem Ovsyannikovem, młodym, ale już znanym dyrygentem,Twoje na różnych platformach światowych - od Turynu i Madrytu po Stambuł i Tokio. Oto jak Valery Ovsyannikov skomentował swój udział w festiwalu w Abu Zabi 2011: „Leciałem do Abu Zabi prawie przed występem, ale mam nadzieję, że wszystko, co zaplanowali organizatorzy tego wydarzenia kulturalnego, idzie zgodnie z planem. Zaraz po koncercie odlecę ponownie i jestem bardzo Przykro mi, że nie będę w stanie wysłuchać występów wielu uczestników festiwalu ”.

Na pytanie, co kieruje nim w poszukiwaniu nowych pomysłów i wrażeń oraz co jest kluczem do sukcesu dyrygenta, Valery odpowiedział: „Mam za sobą wspaniałą szkołę Konserwatorium Leningradzkiego. Podczas szkolenia wciąż znajdowałem tych wspaniałych nauczycieli, którzy położyli dla mnie fundament, który mogę dziś zrealizować z pomocą utalentowanych muzyków. Moim zdaniem kluczem do sukcesu jest uczciwość w moim zawodzie i wielka ciężka praca, i prawdopodobnie w zakresie talentu, który dał nam Pan Bóg. Nie do mnie należy osądzanie tego. jedli rozmawiają o tym, co robimy. Dyrygent, podobnie jak kapitan statku, jest odpowiedzialny za orkiestrę i wszystkie sytuacje, które mogą się zdarzyć. W mojej pamięci były okoliczności siły wyższej: baleriny spadły podczas występów, a orkiestra źle funkcjonowała.

W takich momentach włączają się niektóre rezerwy wewnętrzne. Najważniejsze jest, aby zachować spokój. W końcu dyrygent - on jest tym dyrygentem, aby połączyć muzykę z tańcem na scenie. To mój zawód, w którym mam ponad dwadzieścia lat. Ponieważ służę w teatrze, musiałem pracować z prawie całą elitą baletową - to Uliana Łopatkina, Leonid Sarafanow i wiele innych gwiazd. Nasi artyści są mile widziani wszędzie i serdecznie witani na całym świecie. Mam nadzieję, że w tym roku w Abu Zabi nasz balet w wykonaniu Iriny Dvorovenko i Maxima Belotserkovsky'ego jak zwykle zrobi plusk. I mam nadzieję, że będziemy brać udział w tym festiwalu co roku. ”

Tak zakończyła się kolejna podróż do świata muzyki klasycznej i sztuki współczesnej. Festiwal w Abu Zabi 2011 się skończył. Nie denerwuj się, jeśli coś przeoczyłeś. Przed nami nowe festiwale i nowe gwiazdy! Co najmniej na festiwalu w Abu Zabi w 2012 roku, a może w ramach innych projektów. W międzyczasie - oklaski, kurtyna!

Obejrzyj wideo: dźwięk Oklaski (Luty 2020).