Festiwal kulinarny w Kazachstanie - w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich

27 marca 2011 r. W stolicy emiratu Ambasada Republiki Kazachstanu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, przy wsparciu Ministerstwa Turystyki i Sportu Republiki Kazachstanu oraz krajowej linii lotniczej Air Astana, zorganizowała i zorganizowała wydarzenia poświęcone otwarciu Kazachstanu Festiwal Żywności w Abu Zabi (Kazachstan Food Festival w Abu Zabi).

Delegacja Ministerstwa Turystyki i Sportu pod przewodnictwem Sekretarza Wykonawczego Koblandy Musina przybyła do Abu Zabi specjalnie w celu organizowania i prowadzenia wydarzeń.

Otwarcie tego interesującego i wyjątkowego Festiwalu zbiegło się w czasie z 20. rocznicą Niepodległości Republiki Kazachstanu, a także z wiosennym świętem Nauryzmeirama (w wielu innych krajach Wschodu świętuje się także wiosenną równonoc i nazywają ją „Navruz”).

Gościem honorowym Emiratu na inauguracji Festiwalu Kuchni Kazachstanu był szejk Sultan bin Tahnun Al Nahyan, przewodniczący Biura Rozwoju Turystyki Emiratu Abu Zabi (ADTA). Oficjalnym przedstawicielem ze strony Kazachstanu był Sekretarz Wykonawczy MTS Republiki Kazachstanu, Koblandy Musin.

W dużej sali pięciogwiazdkowego kompleksu hotelowego „Park Rotana Hotel” ambasador Republiki Kazachstanu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Askar Musinov wygłosił powitalne przemówienie do zgromadzonych gości. W szczególności zauważył, jak ważne jest zachowanie tradycji i zwyczajów ludowych, nawet będąc daleko poza granicami jego ojczyzny, i aby poznać z nimi ludzi w innych krajach świata.

Podczas imprezy ponad 600 zwiedzających mogło zapoznać się z tradycjami i zwyczajami narodu kazachskiego. Jak zauważyli goście przyjęcia, festiwalowy tydzień kuchni kazachskiej pozwolił im poszerzyć wiedzę na temat kultury i filozofii Kazachstanu, a także dowiedzieć się więcej o historii festiwalu równonocy wiosennej.

Należy zauważyć, że wszystkie potrawy kuchni narodowej zostały przygotowane przez profesjonalnych szefów kuchni zaproszonych z Kazachstanu za pośrednictwem Ministerstwa Turystyki i Sportu Republiki Kazachstanu. Ogromne kotły z pachnącym gorącym pilawem pokazano na otwartym dziedzińcu sali bankietowej, gdzie można było skosztować manti, lagmana i innych dań narodowych Kazachstanu. Na deser goście otrzymali słodki miodowy czucak, liczne ciasta i wypieki oraz świeżą, mocno parzoną herbatę.

Ponadto słynny kazachski pianista, Artysta Ludowy Republiki Kazachstanu, laureat międzynarodowych konkursów, rektor Narodowego Konserwatorium Kazachstanu im. Kurmangazy Zhaniya Aubakirova i jej zespół muzyczny zostali specjalnie zaproszeni do wzięcia udziału w otwarciu imprezy. Artyści grupy tanecznej Altyn Bobe, a także profesjonalni gracze dombra z Kazachstanu zadowolili swoich gości swoją kreatywnością.

Szczególnym zainteresowaniem i uwagą poświęcono obecnym kazachstańskiemu narodowemu obrzędowi „Tusau kesu”. Również do publicznego oglądania zainstalowano piękną jurę filcową w holu - tradycyjne mieszkanie koczownika, ze wszystkimi odpowiednimi atrybutami i sprzętem gospodarstwa domowego.

W holu hotelu przygotowano specjalną wystawę fotograficzną poświęconą stosunkom kazachstańsko-emirackim, a także współczesnemu życiu Kazachstanu. Jasne i kolorowe fotografie ukazały stolicę Kazachstanu - Astanę i malowniczą przyrodę tego kraju.

Wszyscy goście uroczystej recepcji z okazji otwarcia Narodowego Festiwalu Kuchni Kazachstanu, po imponującej kolacji, wrócili do domu z niezapomnianymi prezentami - książkami o Kazachstanie, kalendarzami ściennymi, pamiętnikami i kolekcjami przepisów na najlepsze dania kuchni ludowej. Według ambasady Republiki Kazachstanu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.