Konsekwencje kryzysu jako okazja do optymizmu


Wywiad: Elena Olkhovskaya

Prezes dubajskiej firmy turystycznej Royal Park Tourism Services, pan M. Chaco Mani, zdaje sobie sprawę z tego, co dzieje się na rynku turystycznym z pierwszej ręki. Jego firma od dawna i z powodzeniem rozwija relacje turystyczne między Rosją, krajami WNP i ZEA. To nie pierwszy raz, kiedy zdecydowaliśmy się spotkać, porozmawiać i usłyszeć punkt widzenia pana Mani, wiodącego eksperta, na temat wpływu globalnego kryzysu finansowego na sytuację w segmencie turystyki i hotelarstwa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, aby dowiedzieć się o perspektywach i planach na przyszłość.

Panie Mani, wielu ekspertów w dziedzinie ekonomii już publicznie ogłasza, że ​​globalny kryzys finansowy się skończył. Jaki miał wpływ na turystykę i gościnność, jakie konsekwencje kryzysu czuł Pan jako szef jednego z największych biur podróży współpracujących z turystami z Rosji i WNP?

Jeśli mówimy o rosyjskim segmencie rynku turystycznego, najbardziej zaskakujące były dla nas bardzo, bardzo dobre wyniki. Powiedziałbym nawet, że wszystkie wskaźniki były fantastyczne i że kryzys już się skończył. Jest to odczuwalne nie tylko przez nas, ale ogólnie przez wszystkie firmy zajmujące się handlem i usługami. Jeśli się nie mylę, wzrost na tych obszarach wyniósł ponad 130%. Możesz w to uwierzyć Wiem to doskonale na przykładzie mojej firmy i, szczerze mówiąc, było to dla nas bardzo nieoczekiwane.

Nie wyobrażaliśmy sobie nawet, że rynek zacznie rosnąć tak szybko i tak mocno. To dobra wiadomość. Po drugie, pojawili się nowi gracze. Mówię o dużych rosyjskich biurach podróży, które nie były szczególnie aktywne w sytuacji sprzed kryzysu i nie promowały Dubaju jako miejsca turystycznego, a teraz robią to z wielką chęcią i korzyściami dla siebie i turystów.

Jakie są według Pana główne przyczyny takich zmian?

Głównymi przyczynami są dostępność pokoi hotelowych i przystępne ceny. Ponieważ Dubaj skorygował koszt zakwaterowania w hotelu, rynek natychmiast zareagował na to, a ci organizatorzy wycieczek, którzy nie mogli uzyskać potwierdzenia w hotelach przed wysłaniem największej liczby turystów do Emiratów. Wykonali świetną robotę wysokiej jakości. Dlatego uważam, że przeżyliśmy bardzo ciekawy okres, w którym konkurencja między firmami turystycznymi w Rosji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich stała się bardziej zdrowa. Wszystko to doprowadziło do stabilizacji cen i wyższych standardów usług. To bardzo ważne.

Dzisiejsi turyści zwracają uwagę nie tylko na ceny, ale także na standardy i jakość usług. Dlatego biura podróży muszą oferować turystom produkt, w którym zapewniona zostanie wyraźna równowaga „jakości do ceny”. Przed kryzysem biura podróży niestety patrzyły tylko na ceny i próbowały sprzedawać paczki z największą korzyścią dla siebie, ale jaki rodzaj usług był - nie martwili się. Dzisiaj sami są przede wszystkim zainteresowani dostarczaniem wysokiej jakości produktów turystycznych, dlatego też stawiają odpowiednie wymagania swoim zagranicznym partnerom, ustalając, ile osób pracuje w firmie, jaka jest jej flota transportowa, jakie programy wycieczek są oferowane, jakie są opłaty wizowe i tak dalej.

Ta sama historia dotyczy hoteli, które nagle zdały sobie sprawę, że rosyjski rynek jest dziś jednym z najpotężniejszych i najbardziej opłacalnych dla nich, i dlatego zaczęły okazywać szacunek i uwagę wymaganiom rosyjskich turystów. Wiele nowych hoteli plażowych zaczęło oferować specjalne atrakcyjne pakiety zakwaterowania na rynku rosyjskim.

Wszystko to razem doprowadziło do wzrostu dynamiki rynku. W końcu jest oczywiste, że jeśli turyści polubią wszystko tutaj - od cen po usługi i zaplecze rekreacyjne, będą wracać raz po raz. Hotele były obsługiwane przez wielu przewoźników lotniczych, co zwiększyło liczbę lotów do największych miast Rosji i WNP, a także znacznie obniżyło ceny biletów lotniczych. I, oczywiście, ważną rolę odegrała aktywna praca Departamentu Turystyki i Marketingu Handlowego Rządu Dubaju i jego moskiewskiego biura, kierowanego przez Siergieja Kanajewa, mającego na celu promocję Dubaju jako całorocznej miejscowości turystycznej. Dlatego jestem bardzo zadowolony z obecnej sytuacji rynkowej i zmian, które zostały osiągnięte dzięki kryzysowi, kiedy wszyscy musieli myśleć o tym, jak zmienić rzeczy na lepsze. A jeśli spojrzeć na liczby, to w szczycie sezonu turystycznego, który przypada w święta Nowego Roku, tylko nasza firma otrzymała trzy razy więcej turystów niż w tym samym okresie ubiegłego roku. To już coś mówi.

Czy możesz wskazać te regiony Rosji, z których odnotowano największy przepływ turystów do Emiratów?

Oczywiście pierwszym miejscem jest Moskwa, przez którą lotniska turyści przylatują nie tylko ze stolicy i regionu stołecznego, ale z wielu innych regionów Rosji. Wynika to z działalności największych rosyjskich touroperatorów, którzy konsolidują przepływy turystów, sprzedając swoje paczki w ZEA lotami z Moskwy, ponieważ większość linii lotniczych obsługuje regularne loty do i ze stolicy Rosji. Są też oczywiście takie duże miasta, w których regularnie odbywają się bezpośrednie połączenia lotnicze z Emiratów - Jekaterynburg, Samara, Nowosybirsk.

Co przyciąga turystów do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, z wyjątkiem doskonałej pogody i morza?

Każdego roku, tylko w jednym Dubaju, liczba atrakcji turystycznych rośnie. Co możemy powiedzieć o całym kraju, w którym budowane są gigantyczne parki rozrywki, wodne przejażdżki dla całej rodziny, platformy widokowe na najwyższym wieżowcu na świecie i tak dalej. Jedną z najbardziej aktywnych grup podróżników są dziś studenci, którzy są zainteresowani dosłownie wszystkim - od prostej inspekcji starych i nowych miast podczas wycieczek po ekstremalne formy rekreacji. Druga grupa to emeryci, którzy są również zainteresowani wycieczkami edukacyjnymi i programami turystyki medycznej. Wszystko to jest dziś oferowane w Emiratach. Dlatego mówimy, że Dubaj i Zjednoczone Emiraty Arabskie to idealne miejsce na wakacje nie tylko dla bogatych i sławnych, ale także dla wszystkich tych, którzy chcą po prostu pójść do wielu sklepów i rynków, położyć się na plaży, spędzić czas w profesjonalnym spa lub zostać uczestnikami wielki karnawał lub festiwal. To jest piękno i atrakcyjność Emiratów jako miejsca docelowego. Uważam, że rynek turystyczny jest dobrze rozwinięty i osiągnął już swoją dojrzałość.

Zawsze mówimy o turystach z Rosji, ale co z innymi krajami WNP?

Oczywiście, podobnie jak rosyjski, przepływ turystów z Ukrainy i Kazachstanu ostatnio znacznie wzrósł. Powiedziałbym, że dziś te trzy rynki dostarczają największą liczbę turystów do Dubaju w porównaniu do innych krajów WNP.

Proszę powiedzieć, jak wydarzenia mające miejsce w Egipcie, Tunezji i innych krajach sąsiadujących z ZEA wpłynęły na pracę touroperatorów z Dubaju?

Powiedziałbym, że od 25 stycznia turyści, którzy zwykle woleli spędzać ferie zimowe w kurortach Egiptu, wyjechali masowo do Emiratów, ale osiedlili się głównie w hotelach w Dubaju, ponieważ ceny są podobne do tych oferowanych w Hurghadzie lub Sharm el Sheikh. Nadmorskie hotele w Dubaju są tradycyjnie droższe od egipskich, więc nie stać ich na ten segment turystów. Dzisiaj jesteśmy świadkami sytuacji, gdy nagle nie ma już wolnych pokoi w 2-3-gwiazdkowych hotelach miejskich w Dubaju, to samo dzieje się w hotelach Sharjah. Popyt na zakwaterowanie w niedrogich hotelach pozostaje stabilnie wysoki.

Panie Mani, co myślisz o przeniesieniu „środka ciężkości” elitarnej turystyki plażowej z nadmorskich hoteli na luksusowe apartamenty, na przykład na Palm Island, które można wynająć na okres od dwóch do trzech tygodni?

Wierzę, że zamożni turyści w przeważającej części nadal będą preferować hotele pięciogwiazdkowe, ponieważ oprócz życia nad morzem potrzebują również wysokiej jakości usług. Wynajmując apartamenty dla siebie i swojej rodziny, będą płacić te same 250-300 dolarów dziennie, ale będą musieli sami sobie poradzić. Nie sądzę, że w najbliższej przyszłości ci, którzy wolą spędzać wakacje na wakacjach, będą oszukiwać siebie i przestaną przebywać w elitarnych i znanych hotelach. W końcu liczą się nawet sąsiedzi. Oczywiście niektórzy wolą mieszkać w mieszkaniach, po przybyciu na zaproszenie swoich przyjaciół, ale nie stanie się to zjawiskiem masowym, takim jak elitarna turystyka plażowa.

Tradycyjnie zatrzymajmy się na międzynarodowej wystawie turystyki i turystyki MITT-2011 w Moskwie, która odbędzie się w dniach 16-20 marca. Z jakimi planami, pytaniami i projektami trafią tam usługi turystyczne Royal Park?

Najważniejszą rzeczą dla mnie na tej wystawie będzie wyraz wdzięczności dla wszystkich naszych partnerów, którzy dają nam możliwość aktywnej i owocnej pracy. Po drugie, zawsze proszę moich partnerów o przesyłanie nam swoich opinii, komentarzy, sugestii i komentarzy dotyczących Dubaju, poziomu usług, programów podróży itd., Które pozwalają nam dostosować naszą pracę i zapewnić najlepszą jakość usług dla turystów z Rosji i krajów WNP. W końcu, co jest najważniejsze w joint venture? Zapewnienie wszystkiego, co pozwala uczynić go wygodnym i najszybszym dla obu partnerów. W ramach wystawy omówimy z partnerami przygotowania do sezonu letniego i organizację tradycyjnych podróży studyjnych dla przedstawicieli rosyjskich firm turystycznych, które rozpoczną się w sierpniu, a także wszelkie pomysły, które my i rosyjscy organizatorzy wycieczek mogą mieć na temat przyszłych wspólnych prac.

Czy spodziewasz się wzrostu napływu turystów w miesiącach letnich w porównaniu do lat poprzednich, biorąc pod uwagę, że Ramadan również przypada na lato?

Zazwyczaj Ramadan nie wpływa szczególnie na wahania w przepływie turystów z Rosji i krajów WNP. A latem jest tradycyjnie mniej turystów niż zimą. Jednak w ciągu ostatnich dwóch lat odnotowaliśmy niewielki wzrost, o 10-20%, liczby turystów z tych rynków. Uważam, że ze względu na ostatnie wydarzenia w innych popularnych ośrodkach turystycznych na Bliskim Wschodzie, takich jak Egipt i Tunezja, możemy spodziewać się nieznacznego wzrostu liczby rosyjskich turystów w Dubaju tego lata.

Czego możesz życzyć wszystkim swoim partnerom i przedstawicielom mediów w przeddzień letniego sezonu turystycznego?

Powodzenia dla partnerów i dziennikarzy, aby nadal informować o nowościach z Dubaju i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aby zarówno turyści, jak i organizatorzy wycieczek mieli pojęcie o wszystkich atrakcjach turystycznych dla różnych kategorii podróżników - od nowożeńców i rodzin z dziećmi po seniorów. Drugim życzeniem prasy jest zwiększenie jej obecności w Internecie za pośrednictwem licznych forów i sieci społecznościowych w celu przyciągnięcia większej liczby gości do Emiratów. I wreszcie trzecią, większą uwagę należy poświęcić marketingowi komercyjnemu kierunku i atrakcyjności turystyki biznesowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jest to bardzo ważna rola, jaką media odgrywają w życiu wszystkich sektorów gospodarki, zwłaszcza turystyki i hotelarstwa, za które jesteśmy bardzo wdzięczni. Profesjonalnie i skutecznie wykonujesz swoją pracę, pomagając nam.

Dzięki za rozmowę, panie Mani. I dopóki nie spotkamy się ponownie na wystawach turystycznych i seminariach.

Usługi turystyczne Royal Park

Fakty i liczby

  • Międzynarodowy certyfikat jakości ISO 9001: 2008. Biuro podróży turystyki przyjazdowej w Dubaju.
  • W ciągu ostatnich 19 lat pracy zawodowej jako założyciel rozwoju rynków turystycznych w Rosji, na Ukrainie, w Kazachstanie i innych krajach WNP, Europie Zachodniej i na Dalekim Wschodzie obsłużono ponad 500 000 osób.
  • Usługi turystyczne zapewnia ponad 48 profesjonalnych pracowników, w tym sześciu rosyjskojęzycznych specjalistów i 15 licencjonowanych przewodników.
  • Firma oferuje szeroki zakres usług zaprojektowanych w celu zaspokojenia potrzeb każdego turysty, w tym wsparcie wizowe, rezerwacje hoteli, spotkania i spotkania na lotnisku, transfery, wynajem samochodów, usługi przewodników, programy zwiedzania, konferencje i usługi korporacyjne itp.
  • Zakwaterowanie we wszystkich popularnych hotelach w ZEA.
  • Własne przedstawicielstwo w Moskwie.
  • Cztery własne popularne hotele w Dubaju.
  • Strona internetowa: www.royalpark.net

Dane kontaktowe:

Royal Park Tourism Services LLC

Dubaj, ZEA

Tel .: +971 4 2626282

Faks: +971 4 2699762

E-mail: [email protected]

Obejrzyj wideo: Jak żyć lepiej? Jacek Walkiewicz, , 20m2 talk-show, odc. 309 (Wrzesień 2019).