Alma Mater i jej zwierzaki. Rosyjski Uniwersytet w Dubaju na przełomie pierwszego pięcioletniego planu

Wywiad: Evgenia Nikolaeva

Zanim zdążyliśmy spojrzeć wstecz, kolejny rok szkolny dobiegł końca. Za sesją bezsenne noce za podręcznikami, ściągami i notatkami, ekscytujące oczekiwania na wyniki egzaminów i imprezy z okazji ich pomyślnego zaliczenia. Wszystko się powtarza z roku na rok, jedno pokolenie studentów odnosi sukcesy, ale każdy, kto przynajmniej raz zdał sesję, ma wspomnienia z zamieszania z egzaminu, zabawnych przypadków, zawstydzenia i poczucia niesamowitej łatwości, gdy wszystko już minęło, i Przed nami długie, beztroskie lato.

Nasz korespondent, ogarnięty tęsknotą za tym cudownym czasem, spotkał się ze studentami z przedstawicielstwa w Dubaju na Państwowym Uniwersytecie Inżynierii i Ekonomii w Petersburgu (IZHEKON), aby po raz kolejny zanurzyć się w atmosferę prawdziwego braterstwa studenckiego i zrozumieć, jak żyją współcześni studenci.

Sitora Ubaidulaeva, studentka 5 roku, 20 lat, Uzbekistan

Jak minęła sesja w tym roku?

Sesja się udała, dzięki Bogu, wszystko i wszystko zostało poddane. Było to oczywiście trudne, ponieważ w tym semestrze program był bardzo zajęty, trzeba było oczywiście dużo esejów, kontroli. Mieliśmy jednak szczęście, gdy natknęli się na bardzo dobrzy nauczyciele, którzy rozumieli, którzy wszystko wyjaśniali w przystępnym języku i sugerowali, czy coś jest niezrozumiałe. Więc udało nam się sesja.

Jakieś śmieszne przypadki na egzaminach?

Tak, przez cały czas na egzaminach dzieje się coś śmiesznego. Na przykład podczas ostatniego egzaminu, który odbył się w formie wideokonferencji, publiczność usłyszała głosy moich kolegów z klasy, którzy stali przed drzwiami i aktywnie omawiali pytania egzaminacyjne. A kiedy odpowiedziałem, nauczyciel zapytał: „Powiedz, proszę, czy zachęca cię Blutooth czy zestaw ręczny?”, Odpowiedziałem: „Nikt mi nie mówi, po prostu wszyscy stoją u drzwi, czekają na swoją kolej, wszyscy są włączeni nerwy, wszyscy czują się źle - wszyscy się boją ”. W końcu egzamin jest zawsze „dwa w jednym”: nerwowość i zabawa.

Cóż, sesja się skończyła, teraz jest pełno wolnego czasu. Jakie masz plany na lato? Wrócić do domu czy zostać w Dubaju i spróbować pracować?

Na lato zostaję tutaj, muszę pracować, przygotować się na piąty rok. Czwarty kurs - to było poważne. Po zdaniu ostatniego egzaminu zebraliśmy się w grupie, rozmawialiśmy, omawialiśmy sesję i nagle zdaliśmy sobie sprawę, że został nam już tylko piąty rok i to był koniec - następny etap życia się rozpocznie.

Jakie masz plany na najbliższą przyszłość?

Absolwent uniwersytetu, zdobądź dyplom i idź do pracy w specjalności hotelarskiej.

W jakim segmencie działalności hotelowej zamierzasz iść do pracy?

Cóż, jak to idzie, sam jeszcze nie zdecydowałem, ale myślę, że do końca piątego roku wszystko się wyjaśni. Moja mama mówi mi, że czas wejść do hotelu, ale wiesz, że bez wyższego wykształcenia w lokalnych hotelach pensja jest bardzo niska. Dlatego myślę teraz o pójściu do pracy gdzieś, gdzie bez wyższego wykształcenia mogą zaoferować mniej lub bardziej akceptowalne pieniądze. Najpierw zaoszczędzę fundusze na wszystkie moje potrzeby, aby nie pytać moich rodziców, a następnie możesz bezpiecznie iść do pracy w hotelu specjalności, aby wspiąć się po drabinie kariery.

Czego chciałbyś życzyć i doradzić nowym studentom uniwersytetu?

Przede wszystkim chcę doradzić ci uczestnictwo we wszystkich wykładach - to jest najważniejsze. Wszyscy wiedzą, że nauczyciele są bardzo mili na obecność swoich par. Ponadto życzę wszystkim naszym przyszłym nowym studentom dobrego studiowania, wyznaczenia celu i osiągnięcia go. Jeśli wierzysz w Boga - Allaha i dążysz do osiągnięcia swoich celów, wszystko zostanie w 100% spełnione w tym życiu.

Aleksiej Dodonow, student II roku, 26 lat, Rosja

Jak minął pierwszy rok w ENGECON?

Pierwszy rok był bardzo produktywny. Miałem bardzo pozytywne wrażenie na uniwersytecie. Dla mnie jest to przede wszystkim nowe doświadczenie. Po pierwsze, fakt, że studiuję za granicą, jest dla mnie niezwykły (całe życie spędziłem w regionie Wołgi, w mieście Czajkowskiego), a po drugie, tutaj spotykam ludzi różnych narodowości, dowiaduję się czegoś nowego o ich życie, kultura, co również jest bardzo interesujące.

Których nauczycieli lubiłeś uczestniczyć w większości wykładów?

Oczywiście w wykładach na temat teorii ekonomicznej Aleksandra Pawłowicza Bykowskiego i historii Władimira Michajłowicza Troykalo. Nasz matematyk Andrei Grigoryevich również pomógł wielu dzieciom, ponieważ w pierwszym semestrze istniał bardzo duży blok matematyki, a niektórzy po prostu go nie osiągnęli. Ale wszyscy byli dobrze przygotowani do egzaminów, ponieważ wykłady zostały uporządkowane „na półkach”, w wyniku czego wszyscy dobrze zdali sesję.

Jak poszła sesja?

Na egzaminach „status” szefa grupy bardzo mi pomógł. Jestem najstarszy w grupie i mam głos, słyszysz siebie, możesz dowodzić firmą, więc na początku roku szkolnego wybrali mnie na dyrektora. Muszę zachować dyscyplinę w klasie, aby dziewczyny nie rozmawiały, chłopaki na wykładzie się nie spóźnili. Tak, mamy go ściśle tutaj (śmiech). Tak więc na egzaminie z historii nauczyciel, pomimo tego, że cokolwiek można powiedzieć, opuściłem „czterech”, mówi: „Jesteś„ 5 ”, młody człowieku, za swoje zasługi”. Tak, aw teście fizyki, w którym wszyscy zadawali trzy pytania, zaraz po tym, jak poprawnie odpowiedziałem na pierwsze, dali mi „test”. Oto takie wynagrodzenie za pracę w społeczności.

Jak planujesz spędzić lato?

Do końca czerwca będę w Dubaju - mam egzaminy w szkole nauki jazdy, w końcu chcę uzyskać prawo jazdy. A potem pojadę do Rosji, do mojej ojczyzny. Ja i moi przyjaciele mamy wiele planów: polowanie, łowienie ryb. Mamy taką naturę! Tak, a od upału w Dubaju chcę się zrelaksować.

Ekaterina Ivanich, studentka 4 roku, 21 lat, Rosja

Jak pamiętasz ten rok szkolny?

W tym roku mieliśmy praktykę, podczas której odkryłem wiele nowych i interesujących rzeczy. Teoria - jest to teoria i bez praktyki pozostanie suchą informacją. Moim zdaniem wiedza teoretyczna powinna zawsze być wzmacniana przez praktykę, bez względu na specjalizację, którą otrzymujesz.

Czy byli nauczyciele, których najbardziej pamiętałeś przez 3 lata studiów na uniwersytecie?

Kiedy byliśmy w pierwszym roku, pamiętam nauczyciela matematyki Izumruda Muslimovny. Naprawdę miała talent do nauczania. Wyjaśniła nie tylko jasno, wciąż udało jej się przedstawić materiał w taki sposób, że wszyscy byli bardzo zainteresowani. A kiedy przygotowywała nas do egzaminu, bardziej martwiła się o nas niż o nas samych, kiedy zdawaliśmy jej temat.

Czy podczas jej wykładów wydarzyły się śmieszne wydarzenia?

Tak, kiedyś napisała na tablicy kilka liczb siedmiocyfrowych i zaczęła dodawać je w swoim umyśle, dzielić, mnożyć przez inne liczby i to wszystko z taką łatwością! Oczywiście wszyscy byli zaskoczeni tym „zjawiskiem”. W końcu napisała odpowiedź na tablicy, a potem jeden z naszych kolegów z klasy nie mógł jej znieść i powiedział całej publiczności: „Tak, musisz postawić pomnik dla takich obliczeń!” I wszyscy się z nim zgodzili.

Co nowego dla was uczniów w tym roku szkolnym?

Dużo Na przykład w ubiegłym roku uniwersytet naprawił wszystkie klasy, aby usprawnić proces uczenia się. I to otworzyło kolejną nową grupę odbiorców do wideokonferencji. Na początku tego roku w naszym ENGECON pojawiła się Rada Studentów, było więcej wydarzeń dla studentów.

Które z nich są najbardziej zapamiętane?

Halloween, Nowy Rok, Sobota, 8 marca. I to jest bardzo fajne, że zaczęły się organizować wspólne wycieczki na lodowisko, gokarty i pikniki na plażę.

Vitaliy Yagotinets, student 3 roku, 20 lat, Ukraina

Jak zdałeś egzaminy?

Cóż, chociaż było to o wiele trudniejsze niż w ubiegłym roku. Zasadniczo sesja przebiegła jakoś bardzo szybko, jak pewnego dnia, prawdopodobnie dlatego, że przez cały ten czas nie wyczołgałem się ze stołu - przygotowywałem się. Ale przekazał prawie wszystko „piątce”, a ekonomię „czwartym”. A wszystko dlatego, że w przeddzień egzaminu były urodziny przyjaciela i nie miałem czasu na powtarzanie wszystkiego.

Jakie przedmioty lubisz najbardziej?

W rzeczywistości moim ulubionym przedmiotem jest teoria ekonomii, chociaż zdałem ją gorzej niż wszyscy inni. Szkoda nawet trochę, bo miałem dzisiaj bardzo ważny temat, oczywiście: „Zarządzanie kryzysowe”. Planuję kontynuować pracę nad tym tematem.

Jakie masz plany na lato?

Latem będę w Dubaju, kiedy zapisałam się do szkoły nauki jazdy, nauczę się prowadzić samochód. Ponadto pomogę na uniwersytecie, chcę pracować jako wolontariusz w komisji selekcyjnej - muszę ocenić nowe kandydatki, które przybędą do nas (śmiech). Chociaż może pod koniec lata pojadę do Kijowa na tydzień. Byłoby miło poznać mojego młodszego brata, dawno go nie widziałem, tęsknię za tobą.

Co najbardziej pamiętasz ze swoich studiów na uniwersytecie?

Prawdopodobnie najbardziej żywe wrażenia z gry w Night Watch. Grałem w zespole uniwersyteckim, to było takie ekscytujące - pędziliśmy po Dubaju, szukaliśmy kodów, zgadywałem szyfrowanie. Szkoda, że ​​teraz z jakiegoś powodu gra została zawieszona. Wszyscy naprawdę czekamy - nagle zostanie ponownie uruchomiony? Lubię też nasz Cinema Club, oglądamy różne filmy, a następnie je omawiamy. I wydaje się, że mówimy o fabule filmu, ale ostatecznie okazuje się, że myślimy o naszym życiu. A filozofowanie różnych sytuacji życiowych jest zawsze interesujące.

Maxim Vladimirovich Mineev, zastępca dyrektora biura ENGECON w Dubaju.

Maxim Vladimirovich, jak możesz ocenić miniony rok akademicki?

Ogólnie rzecz biorąc, nieźle, pierwszy kurs szybko zaangażował się w proces edukacyjny i życie studenckie. W tym roku nasi uczniowie pomyślnie ukończyli praktykę w jednym z hoteli w mieście. Wszyscy wiemy, że z powodu globalnego spowolnienia gospodarczego hotelarstwo przeżywa obecnie trudne czasy. Każdy hotel dąży do optymalizacji swoich działań i zmniejszenia kosztów. Nasi uczniowie zaczęli ćwiczyć w hotelu, właśnie w tym momencie, gdy zachodziły w nim procesy wewnętrznej reorganizacji, i mogli zobaczyć pozytywne i negatywne strony takich procesów. Według ankiety przeprowadzonej wśród studentów było jasne, że rozumieli strukturę hotelu i dostrzegali błędy popełniane przez kierownictwo.

Jak poszła sesja?

Sesja nie była bez wad. Pojawiły się problemy, ale studenci je pokonali i, ogólnie rzecz biorąc, pomyślnie zdali egzaminy. Były też incydenty, byłem obecny przy obronie prac semestralnych, więc jeden uczeń przez długi czas nie mógł zapamiętać nazwy pracy, którą przekazała nauczycielowi na egzamin, a kiedy wydawało się, że pamięta, nazwał temat z zupełnie innej dyscypliny. Najwyraźniej dotyczyło to podniecenia. W tym przypadku przypominam sobie żart, gdy nauczyciel dawał uczniom oceny, zadając tylko trzy pytania: „Co wynajmujemy? Jak mam na imię? Jakiego koloru jest ten podręcznik?”.

Jakie są plany ENGECON na przyszłość?

Po pierwsze, w nowym roku akademickim rozpoczynamy nowy program magisterski w języku angielskim - International Tourism Business (kierunek „Management”). Teraz nasi studenci, po otrzymaniu dyplomu licencjata, będą mogli kontynuować naukę w języku angielskim, aby uzyskać tytuł magistra i dyplom międzynarodowy. A w przypadku naszych rosyjskojęzycznych programów licencjackich stopniowo chcemy wprowadzać dyscypliny, które są w pełni nauczane w języku angielskim.

Co jeszcze Planujemy rozszerzyć naszą współpracę z hotelami, biurami podróży i firmami transportowymi, w których nasi studenci mieliby okazję odbyć praktykę. Na początku roku szkolnego wyposażamy jeszcze dwie duże sale do wideokonferencji. Tak, wiele rzeczy jest planowanych.

Chcemy, aby studenci przyjeżdżali na uniwersytet nie tylko na zajęcia. W uniwersyteckim centrum szkoleniowym znajduje się studio tańca i sztuki, w przyszłym roku studio teatralne będzie kontynuowało pracę, a także otworzy się balet i szkoła muzyczna. Ponadto uniwersytet ma własny klub kinowy, kursy projektowania wnętrz, kursy historii sztuki. Ogólnie rzecz biorąc, kreatywne natury mają coś do zrobienia. Idealnie staramy się, aby jedyny rosyjski uniwersytet na Bliskim Wschodzie stał się centrum życia kulturalnego i społecznego rosyjskojęzycznej społeczności ZEA.

W przyszłym roku odbędzie się pierwsze zakończenie studiów studentów naszego oddziału. Wydarzenie to będzie oczywiście bardzo ważnym etapem dla naszej uczelni i podsumuje niektóre jej prace w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w okresie pięciu lat.

Obejrzyj wideo: Odkryj, jeśli się odważysz: tajemnicze tunele pod słynnym uniwersytetem! (Grudzień 2019).