20 000 karatów szczęścia

MODA GRAFFÓW I ZEGARKI SĄ NIEZWYKLE CZASEM. Przetrwała wszystkie rewolucje, kryzysy gospodarcze i wpływ przelotnych trendów - ponieważ zdrowy tradycjonalizm jest zawsze wysoko ceniony.

Tekst: Igor Shevkun

Nic do ukrycia

Takie wydarzenie zdarza się raz w życiu. Po raz pierwszy w historii słynny Graff Jewelry House wydał wydanie kolekcjonerskie - książkę „Graff” w formacie książki na kawę (272 strony) od Rizzoli. Z tego można dowiedzieć się wielu nowych i nieoczekiwanych informacji o życiu i karierze patriarchy firmy jubilerskiej Lawrence Graff, o historii, planach firmy, biżuterii i klientach gwiazd Domu. Kolejnym „trikiem” tej książki są fotografie słynnych kolekcji Graffa: Diamenty na diamentach, Motyl, Wodospad, Żyrandol, Kampania reklamowa włosów i klejnotów, w której model pokornie pozuje z bardzo wysoką fryzurą, w którą wpleciona jest biżuteria Graffa o wartości 500 milionów dolarów. Nawiasem mówiąc, zdjęcia procesu tworzenia naszyjnika z 26 diamentami z 603-karatowego diamentu Lesotho Promise nie są takie proste: zdjęcia te zostały wybrane, ponieważ naszyjnik stał się symbolem doskonałości projektowej. Pięć plusów uzupełnia książkę „Graff” i ekskluzywne fotografie z osobistego archiwum zdjęć Lawrence'a Graffa i jego rodziny w Londynie, które do tej pory były tajemnicą siedmiu pieczęci, a także rzadkie zdjęcia jego najstarszego syna Francoisa Graffa, obecnego CEO Graffa.

Wiadomo, że uznani eksperci od zegarków i biżuterii przyczynili się do stworzenia kolekcjonerskiej edycji Graffa: Susie Menkes, redaktorka gazety International Herald Tribune, dziennikarz, autorka książek o historii projektowania biżuterii Vivien Becker oraz redaktor strony internetowej Jewellery Editor poświęconej biżuterii i zegarkom, Maria Dulton . Czytelnicy ledwo zdążyli odetchnąć po przemówieniu otwierającym Susie Menkes, artykułach jej kolegów z warsztatów i wywiadach z samym Lawrence Graffem, ponieważ całą uwagę przykuwa materiał kuratora trzech królewskich wystaw biżuterii Nina Khald, artykuły autorki Daily Telegraph Luxury Magazine i BBC Antiques Roadshow Joanna Hardy i redaktor Targi próżności autorstwa Nicholasa Foulkesa i wreszcie eseje literackie Joanny Harris (Czekolada, herbata z ptakami).

Nie będziesz się nudzić! „To sześcian słońca osadzony w złocie, który noszę na pięknym łańcuszku na szyi”, Johann Harris poetycko pisze o Delaire Sunrise, największym na świecie żółtym diamentie o masie 118,08 karata. „To kolor szczęścia, wiosny i pierwszej miłości „Wszystko żyje w jednym kamieniu, jak dżin w butelce”. Nic dziwnego, że biżuteria Graffa kojarzy się z kolorem żółtego żonkila i zapachem Eau Sauvage, który łączy nuty cytrusowe z akordami sosny. Według samej anglikanki Harris klejnoty Graffa odzwierciedlają faktury i smaki słodyczy z jej dzieciństwa, gdy słońce w jednej chwili zmieniło musujące naczynia w kalejdoskop obfitości. Okazuje się, że Harris wydaje się księżniczką, ale jest w stanie dać sobie biżuteria Graffa i, w przeciwieństwie do bohaterki Audrey Hepburn w „Roman Vacations”, wie, co to są pieniądze. Ogólnie rzecz biorąc, podróż po stronach książki „Graff” zapowiada się niezapomniana.

Żelazne zasady

Główną ideą nowego pomysłu Graffa jest działalność charytatywna. Z tej okazji wszystkie wpływy ze sprzedaży książki „Graff” (1 egzemplarz kosztuje 65 funtów) trafią do funduszu FACET (Africa's Children Every Time), utworzonego w 2008 r. Przy wsparciu samego Lawrence'a Graffa. Organizacja non-profit, która kształci i edukuje dzieci i społeczności w Afryce, gdzie Graff znajduje kamienie, szlifuje i poleruje diamenty. Niedawno fundacja charytatywna FACET rozpoczęła nowe projekty dla dzieci w Lesotho (tutaj Dom Biżuterii produkuje największe diamenty), w Republice Botswany (Graff poleruje wiele diamentów do 20 tysięcy karatów miesięcznie) oraz w Południowej Afryce. To tutaj Fundacja FACET otworzyła pozaszkolny klub dla dzieci z mobilną biblioteką i programami komputerowymi, które pomagają rozwijać wiedzę matematyczną, umiejętność czytania i pisania oraz umiejętności komputerowe, a jednocześnie zmagają się z niskim poziomem rozwoju społeczno-gospodarczego. Ogólna polityka Fundacji FACET polega na edukacji młodych ludzi w wieku od 12 do 25 lat w zakresie różnych umiejętności życiowych w celu wykorzystania ich do rozwoju kariery. Organizacja zapewnia im niezawodne wsparcie i porady.

Ale miłość nie jest jedynym uzależnieniem Graffa. W ciągu ostatnich dziesięcioleci Dom Biżuterii uczestniczył w wystawach, które są wyposażone w odpowiedni blask. Przyczyniając się do uznania nazwy Graff jako marki statusowej, która od dawna przerasta samą nazwę Domu Jubilerskiego, od 23 do 27 lutego 2016 r., Wystawa biżuterii i zegarków Doha w Doha (Katar) zaprezentuje naszyjniki i kolczyki z białego złota z brylantami z kolekcji Rozety i Carissy, rzeźbione platynowe kolczyki ze szmaragdami Bombe, wisiorki w kształcie gruszki Graff Icon, kolczyki Infinity, w których szafiry mienią się falami fal morskich i wiele innych hitów Graffa. Nawiasem mówiąc, w Doha Pawilon Graffa jest uważany za centrum życia społecznego. Jego elegancka przytulność stanowi wspaniałe tło dla nowych kolekcji biżuterii i zegarków, które nie pozostawiają obojętnym i niezmiennie stają się głównymi bestsellerami sezonu każdego roku. Poznaj magię krainy czarów Graff!