Usługi konsularne w pytaniach i odpowiedziach

Roman Yurievich Oleinikov,
Szef sekcji konsularnej ambasady Federacji Rosyjskiej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

ZEA rozpoczęły wydawanie paszportów biometrycznych obywatelom rosyjskim. Wydział konsularny ambasady rosyjskiej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ogłosił rozpoczęcie wydawania nowej generacji zagranicznych paszportów od 1 września 2012 r. Koszt paszportu wynosi 290 dirhamów (około 80 dolarów amerykańskich).

Możesz zapoznać się z procedurą wydawania paszportu nowej generacji i wypełnienia kwestionariusza, aby otrzymać go na specjalnej stronie internetowej Departamentu Konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji: //zp.midpass.ru Ta strona jest przeznaczona do przetwarzania wniosków o wydanie paszportu nowej generacji (zawierających nośnik elektroniczny) i późniejszego złożenia wypełniony wniosek do wybranej rosyjskiej konsularnej instytucji zagranicznej.

W trakcie wypełniania wniosku na stronie przeprowadzana jest automatyczna weryfikacja informacji wejściowych, co pozwala na najbardziej prawidłowe wypełnienie wniosku, a także przeprowadzenie późniejszego automatycznego przetwarzania w zagranicznej placówce konsularnej. Złożenie wniosku drogą elektroniczną skróci czas potrzebny na złożenie wniosku.

Po wypełnieniu elektronicznego wniosku należy umówić się na wizytę w Sekcji Konsularnej Ambasady Federacji Rosyjskiej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (Abu Zabi) w celu przedstawienia wszystkich niezbędnych dokumentów i zarejestrowania danych biometrycznych. Pełna lista wymaganych dokumentów znajduje się na stronie ambasady. Należy zauważyć, że zagraniczny paszport nowej generacji, w przeciwieństwie do tradycyjnego paszportu, zawiera specjalną plastikową stronę, na której za pomocą grawerowania laserowego nanoszone są informacje tekstowe i graficzne, w tym podstawowe informacje o właścicielu i ważności dokumentu. Paszport zawiera również elektroniczny nośnik danych, tzw. „mikroczip”, który między innymi zawiera informacje o właścicielu paszportu, samym dokumencie, a także informacje o cechach biometrycznych właściciela.

Paszporty biometryczne mają kilka zalet w stosunku do paszportów w starym stylu:

  • Zgodność z międzynarodowymi standardami dokumentów tożsamości;
  • możliwość wydawania paszportów na okres do 10 lat;
  • wszystkie dane osobowe posiadacza paszportu biometrycznego są chronione specjalnym podpisem i szyfrowane za pomocą środków kryptograficznych, dzięki czemu fałszowanie tego dokumentu jest niemożliwe;
  • obecność paszportu biometrycznego umożliwi znacznie szybsze przejście kontroli paszportowej, ponieważ procedura odczytu informacji przez specjalne skanery biometryczne odbywa się natychmiast. Obecnie w wielu krajach, w których istnieje elektroniczna kontrola paszportów, stworzono specjalne korytarze dla podróżnych z paszportami elektronicznymi, których linia porusza się znacznie szybciej;
  • pokrowce na paszporty są wykonane ze specjalnego odpornego na zużycie materiału, który pozwala dłużej zachować reprezentacyjny wygląd dokumentu.

Wnioski wraz ze wszystkimi niezbędnymi danymi są wprowadzane do systemu w formie elektronicznej, poddawane wstępnej weryfikacji i wysyłane do Federalnego Centrum Przetwarzania Danych, fizycznie zlokalizowanego w Departamencie Konsularnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji. Następnie specjalne oprogramowanie automatycznie wysyła otrzymane dane „do zatwierdzenia” do Urzędu Rejestracji i Funduszy Archiwalnych Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji i, w przypadku pozytywnej odpowiedzi, wysyła prośbę o personalizację do przedsiębiorstwa Goznak. Należy wyjaśnić, że personalizacja to proces sporządzania paszportu, w którym informacje tekstowe i graficzne są stosowane poprzez grawerowanie laserowe na specjalnie zaprojektowanej stronie z tworzywa sztucznego („poliwęglanu”) na formularzu paszportowym, a dane elektroniczne są zapisywane na chipie paszportowym. Gotowy paszport jest wysyłany do departamentu konsularnego, gdzie dokumenty są sortowane i wysyłane do wydania, a także wysyłane za pośrednictwem poczty dyplomatycznej do rosyjskich misji konsularnych za granicą.

Obywatele Rosji mieszkający w północnych emiratach Zjednoczonych Emiratów Arabskich również wkrótce będą mogli uzyskać paszporty biometryczne - niezbędny sprzęt został już odebrany i jest obecnie instalowany w budynku Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Dubaju.

Przypominamy!

Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie na stronach czasopisma, skontaktuj się z działem konsularnym ambasady na adres e-mail [email protected], a oni odpowiedzą.

Roman Yurievich Oleinikov, szef sekcji konsularnej ambasady Federacji Rosyjskiej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Godziny przyjęć:

Wydział Konsularny Ambasady Federacji Rosyjskiej w Abu Zabi

Niedziela i czwartek: 10:30 - 13:00,
Wtorek: 17:00 - 20:00

Telefon: (02) 672 3516

Strona internetowa: www.uae.mid.ru

Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Dubaju 

Poniedziałek, wtorek, czwartek: 10: 00-13: 30
Środa: 10: 00–13: 30 i od 15:00 do 17:00

Telefon: (971) 04 328 5347
Faks: (971) 04 328 5615

Strona internetowa: www.gconsdubai.mid.ru

Obejrzyj wideo: Italian Fiscal Code Codice Fiscale - How to get one Overview (Marzec 2020).