Władze ZEA starają się przyspieszyć budowę systemu tramwajowego w Dubaju

Komitet ds. Dróg i Transportu w Dubaju (RTA) przyspiesza budowę systemu tramwajowego w ramach projektu tramwajowego Al Sufouh. Obecnie prace budowlane są przyspieszane o 30%, a zakończenie projektu spodziewane jest w 2014 roku.

Roboty budowlane w zakresie infrastruktury obejmują tory tramwajowe, linie energetyczne, przez które tramwaje będą ładowane energią, omijając już ułożone połączenia - linie energetyczne i systemy zaopatrzenia w wodę.

Długość torów tramwajowych wyniesie 14 km wzdłuż Al Safouh Road, ale początkowa faza obejmuje budowę 9,5 km torów od dzielnicy Dubai Marina do stacji metra w pobliżu centrum handlowego Mall of the Emirates.

W sumie planowane jest otwarcie 19 przystanków tramwajowych, budowa 9 z nich jest uwzględniona w pierwszym etapie projektu. Wszystkie tory tramwajowe będą znajdować się na tym samym poziomie co droga, z wyjątkiem niektórych odcinków toru, w których niezbędne wzniesienia wynikają z charakteru terenu. Każdy pociąg będzie miał 44 metry długości i może pomieścić około 300 pasażerów.

Po raz pierwszy planowane jest uruchomienie 8 pociągów, a kolejne 17 zacznie przewozić pasażerów po zakończeniu drugiego etapu projektu tramwaju Al Sufouh. W sumie 25 pociągów będzie mogło przewozić łącznie do 5 tysięcy pasażerów na godzinę w każdym kierunku.

Pociągi tramwajowe nie będą wyposażone w anteny - cała energia będzie dostarczana za pomocą uziemiającego kabla zasilającego wyposażonego w nowoczesny zautomatyzowany system ochrony. Planuje się, że pociąg będzie składał się z samochodów pierwszej klasy, samochodów specjalnych dla kobiet i dzieci, i oczywiście zostaną również wyposażone standardowe samochody dla pasażerów. Ponadto wszystkie pociągi i stacje zostaną wyposażone w taki sposób, aby pasażerowie niepełnosprawni mogli łatwo korzystać z tego środka transportu.