Na skrzydłach mewy

Premiera samochodu sportowego Mercedes-Benz SLS AMG w Zjednoczonych Emiratach Arabskich odbyła się 5 maja 2010 r. W salonie firmowym Gargash Enterprises na autostradzie Sheikh Zayed.

Mercedes SLS AMG stworzony na konstrukcji nośnej ze stopów aluminium. Aluminiowa rama kosmiczna - podobnie jak projekty Audi i Jaguar; Regały przedniej szyby są wzmocnione profilami stalowymi o wysokiej wytrzymałości. Panele zewnętrzne są również wykonane z aluminium, a całe „metalowe” ciało waży około 240 kg. Wykonanie blachy stalowej i profili pociągnie wszystkie 4 centra, dzięki czemu różnica będzie oczywista. Co więcej, sztywność struktury „skrzydlatego” metalu jest nawet wyższa niż w przypadku podobnej konstrukcji stalowej. W końcu arkusz i profile trafiają do aluminiowej ramy przestrzennej znacznie grubiej (w przekroju) niż blacha stalowa.

CO JEST NA ZEWNĄTRZ?

Oryginalny design Mercedesa SLS AMG w nowy sposób odtwarza wygląd legendarnego samochodu sportowego Mercedes-Benz 300 SL, który stał się jednym z najwybitniejszych wśród Mercedes-Benz. Sercem projektu Mercedes SLS AMG jest zasada tworzenia nowoczesnych samochodów sportowych: prawie dwumetrowa maska, płaska, montowana z tyłu kabina kierowcy i krótki tył z wysuwanym tylnym skrzydłem są tym samym wyrazem dynamiki, co długi rozstaw osi, szeroki rozstaw kół i duże koła. Krótkie zwisy w tym samym stopniu określają proporcje samochodu, jak sama koncepcja supersamochodu, która zapewnia głębokie i tylne ustawienie silnika przedniej części przedniej oraz rozstawiony układ napędowy - skrzynia biegów z podwójnym sprzęgłem. Środkowy układ silnika z przesunięciem w stosunku do przedniej osi w połączeniu z rozstawionymi układami napędowymi zapewnia idealny rozkład masy między przednią i tylną osią - 47 w porównaniu z 53 procentami.

Najważniejszym punktem stylistyki Mercedes SLS są bez wątpienia drzwi ze skrzydłami mewy, które są unikalne w tym segmencie i nadają SLS AMG wyjątkowy urok. Jednak nie tylko drzwi przypominają słynny Mercedes-Benz 300 SL. Charakterystyczny szeroki grill chłodnicy z dużym logo Mercedes-Benz i poprzeczną płetwą w kształcie skrzydła przywodzi na myśl legendę sportów motorowych. Trójwymiarowa, wyrazista przednia część nadwozia z pędzącym w dół, spiczastym i bocznym, jakby zaciśnięty przedni zderzak powoduje wrażenie stabilności samochodu na drodze. Sześć dużych otworów wlotowych powietrza i daleko sięgające boki, pionowo ustawione reflektory z spektakularną grą światła wewnątrz wyglądają bardzo imponująco: w środku znajdują się reflektory świateł biksenonowych, na nich dwa kierunkowskazy LED, a na dole światła do jazdy dziennej z diodami LED. Patrząc z boku na samochód, od razu zwracasz uwagę na wyrazistą linię ramion samochodu sportowego SLS, która rozciąga się na całe ciało. Wyraziste felgi aluminiowe są wpisane w potężne poszerzone nadkola: 19-calowy z przodu i 20-calowy z tyłu.

SAMOCHÓD CZY SAMOLOTEM?

Gama opcji lakierniczych do Mercedesa SLS ma dziewięć ekskluzywnych odcieni. Najważniejszym punktem programu kolorystycznego jest unikalny srebrny lakier AMG Alubeam: dzięki nowej metodzie lakierowania ciało lśni jak płynny metal. Nie mniej atrakcyjne są oba matowe wykończenia nadwozia - „Designo Magno Grey Allanite” i „AMG Magno Grey Sylvanite”.

Motyw samolotu w kokpicie jest określony przez wydłużoną konsolę środkową wykonaną ze szczotkowanego metalu. Między innymi zintegrowana jest centralna jednostka sterująca AMG DRIVE UNIT z przesunięciem w stronę kierowcy, co zapewnia pilotowi Mercedes SLS wiele indywidualnych ustawień. Siedmiobiegową sportową skrzynią biegów AMG SPEEDSHIFT DCT steruje selektor E-SELECT, którego konstrukcja przypomina kontrolę trakcji samolotu odrzutowego. Wszystkie elementy sterujące są wykonane z prawdziwego metalu z błyszczącą powierzchnią „Silver Shadow”.

Wklęsłe wykończenia drzwi, wysokie boki i potężne progi wzmacniają wrażenie, że jesteś w kokpicie, a jednocześnie wywołują ergonomiczny charakter samochodów wyścigowych. Do indywidualnego projektu do wyboru jest pięć różnych kolorów skóry „Designo”: czarny, klasyczny czerwony, piasek, porcelana i jasny brąz. Pomimo niskiego (369 mm nad ziemią), typowo sportowego ustawienia siedzeń, wysokie, otwierane drzwi otwierają się wygodnie i wygodnie wsiadać i wysiadać z samochodu. Podczas opracowywania projektu szczególną uwagę zwrócono na maksimumotwierać drzwi - osiąga 70 stopni. Drzwi takie jak „skrzydło mewy” zajmują mniej miejsca niż zwykłe drzwi samochodów z nadwoziem typu coupe i można je całkowicie otworzyć w standardowym garażu.

CO PRZESUWA SLS AMG?

Sercem Mercedesa SLS jest ośmiocylindrowa jednostka Mercedes-AMG. Zmodernizowany silnik V8 „wyciska” z 6,3 litra paliwa, mocny 420 kW / 571 litrów. sek., znamionowy moment obrotowy 650 Nm wytwarzany przez silnik atmosferyczny przy 4750 obr / min. Od zera do 100 km / h supersamochód przyspiesza w 3,8 sekundy, a jego maksymalna prędkość jest elektronicznie ograniczona do 317 km / h.

Dzięki zaawansowanemu systemowi oczyszczania spalin samochód spełnia obecne, a nawet przyszłe normy toksyczności, w szczególności normy środowiskowe Euro 5, LEV 2 i ULEV.

Nowa siedmiobiegowa sportowa skrzynia biegów AMG SPEEDSHIFT DCT odpowiada za przeniesienie momentu obrotowego. Ta dwusprzęgłowa skrzynia biegów zapewnia szybką zmianę biegów - praktycznie bez przerw w przyczepności (najdłuższa to 100 milisekund). Kierowca ma cztery różne tryby sterowania: „C” (z angielskiej kontrolowanej wydajności = kontrolowana ekonomia), „S” (Sport = sport), „S +” (Sport + = sport plus) i „M” (Manuel = ręcznie) a także funkcję RACE-START. W trybach „Sport”, „Sport +” i „Ręczny” aktywowana jest funkcja automatycznego bazowania.

Obszerny zestaw urządzeń bezpieczeństwa Mercedes SLS obejmuje trzypunktowe pasy bezpieczeństwa z napinaczami i ogranicznikami napięcia, osiem poduszek powietrznych: dwie adaptacyjne poduszki powietrzne z przodu, kolana poduszka powietrzna dla kierowcy i pasażera, dwie boczne poduszki powietrzne zintegrowane z oparciami siedzenia, a także dwie poduszki okna ukryte w parapecie drzwi.

Twórcy nowości są absolutnie pewni - jest tak dynamiczny i lekki na drodze, że kierowca ma pełne poczucie lotu. Na „skrzydłach mewy”.

Obejrzyj wideo: Andrzej Korycki - Mewy (Październik 2019).