Góry lodowe z Antarktydy zostaną dostarczone na brzeg ZEA

Firma ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich planuje w 2020 roku dostarczyć góry lodowe do wybrzeży tego kraju z Antarktydy.

National Advisor Bureau Limited ogłosił rozpoczęcie projektu, w ramach którego góry lodowe z Antarktydy zostaną odholowane na brzeg emiratu Fujairah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W 2017 r., Kiedy po raz pierwszy omówiono projekt, firma stwierdziła, że ​​ten krok może spowodować znaczące zmiany klimatu w regionie - na przykład przez cały rok.

Według National Advisor Bureau Limited, premiera była poświęcona Rokowi Zayed w 2018 roku. Projekt stanowi odpowiedź na suszę na całym świecie i ma na celu wsparcie projektów humanitarnych związanych z niedoborem wody.

„Przez ostatni rok ciężko pracowaliśmy nad projektem i przechodzimy do następnego etapu”, powiedział Abdullah Mohammed Suleiman Al Shehi, dyrektor zarządzający firmy.

„Patenty na tę technologię zgłoszono w Wielkiej Brytanii - niektóre dotyczyły holowania, inne zmniejszania prędkości topienia podczas dostawy” - powiedział.

Według lokalnych mediów projekt ma kosztować od 50 do 60 milionów dolarów.

Oczekuje się, że faza pilotażowa projektu rozpocznie się w drugiej połowie 2019 r. Wraz z transportem góry lodowej na wybrzeże Australii lub Południowej Afryki. Firma planuje holowanie pierwszej góry lodowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w pierwszym kwartale 2020 roku.

Obecnie powstaje komitet naukowy, w skład którego wchodzą naukowcy, eksperci, specjaliści, którzy będą współpracować z ośrodkami badawczymi i uniwersytetami na całym świecie.

Lodowiec Antarktydy to największa masa lodu na Ziemi z dziesięcioma tysiącami bilionów ton śniegu i lodu, które zawierają większość słodkiej wody na świecie.