Sharjah

Ten emirat jest uważany za kulturalną stolicę ZEA ze względu na dużą liczbę różnych muzeów.

Będziesz miał okazję zobaczyć największy meczet w Emiratach i fort Al Hosn, zbudowany w 1820 roku. Nie zapomnij odwiedzić muzeum wosku, a także rynków złota, rybnego i starego, bazaru z tkaninami i egzotycznego targu owoców i warzyw. Nowe centrum kultury i rekreacji znajduje się na skarpie kanału al-Qasba. Kanał ten przyciąga wieczorne spacery nie tylko mieszkańców okolicznych wieżowców, ale także gości z całego emiratu, a także turystów przebywających w Sharjah. Oto „Oko Emiratów” - największy diabelski młyn w regionie. Jego 42 kabiny mogą jednocześnie pomieścić ponad 300 osób. Bilet kosztuje 20 drh za osobę dorosłą i 10 drh za dziecko. Trasa Sharjah jest zwykle przeprowadzana w ciągu dnia i kończy się spacerem wzdłuż malowniczej laguny Khalid tradycyjną łodzią abra.

Pamiętaj, że w tym emiracie obowiązują surowe prawa. Na przykład napoje alkoholowe nie są tutaj sprzedawane nawet w hotelach, a pudełko piwa w bagażniku samochodu grozi bardzo dużymi problemami. Nie zaleca się noszenia odzieży odsłaniającej kolana i ramiona.

Muzeum Cywilizacji Islamu

Zawiera rzadką kolekcję arabskich manuskryptów i największą kolekcję monet świata muzułmańskiego, w tym srebrne dinary i dirham z czasów panowania Abassidów i Umajjadów. Instrumenty nawigacyjne starożytnych arabskich marynarzy i wyjątkowa „odwrócona” mapa świata sporządzona tysiąc lat temu przez arabskiego geografa Sharifa Al-Idrizi są szczególnie imponujące. Jest też kopia narzuty, która pokrywa budynek Kaaba w Mekce.

Znajduje się na ulicy Corniche w Al Majarra. Otwarte od 8:00 do 20:00 (piątki od 16:00 do 20:00). Wstęp jest bezpłatny.
Tel do wiadomości (06) 565 2988.

Muzeum Sztuki

Prezentowane są tu obrazy, dokumenty i mapy XVIII wieku z osobistej kolekcji władcy Sharjah oraz abstrakcyjne obrazy współczesnych artystów. Wystawie stałej towarzyszy aktywna wymiana wystaw z zagranicznymi muzeami. Odbywa się tu także słynne Międzynarodowe Biennale. To ważne wydarzenie odbywa się wiosną każdego nieparzystego roku. W muzeum znajduje się kawiarnia-bar i podziemny parking.

Położony za rynkiem, niedaleko nadmorskiej części miasta, w pobliżu Bank Street. Działa od 8: 00-20: 00. W środowe popołudnie jest otwarte tylko dla kobiet i dzieci, w piątek od 16: 00-20: 00. Wstęp jest bezpłatny.
Tel w przypadku zapytań (06) 568 8222.

Rynek Centralny (niebieski suk)

Rynek ten, słusznie uważany za arcydzieło architektury, składa się z dwóch identycznych budynków, przypominających nieco gigantyczne lokomotywy parowe. Dolne piętro tej połowy, bliżej laguny, zajmują głównie sklepy sprzedające złoto, tkaniny, perfumy, aparaty fotograficzne i kamery wideo. W odległym budynku sprzedają gotową odzież i sprzęt elektroniczny. Zobacz drewniane meble z dywanów jaipurskich, perskich i pakistańskich, a także nepalską pashminę z wełny i jedwabiu. W sumie istnieje około 600 sklepów, co czyni Blue Souk jednym z największych rynków hurtowych i detalicznych na Półwyspie Arabskim. Rynek jest w pełni klimatyzowany, dzięki czemu można go obejść nawet w środku lata. Obok jest Meczet Króla Faisala, największy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (mieści 3000 wiernych).

Budynki „pociągi” znajdują się przy promenadzie Corniche, w pobliżu laguny Al Khalid. Rynek trwa od 9 do 13 i od 16 do 23 godzin (w piątki przerwa na lunch zaczyna się godzinę wcześniej).

Muzeum archeologiczne

Poruszając się po korytarzach tego pięknego dużego budynku, możesz poznać całą historię istnienia ludzkości na Półwyspie Arabskim. Oto znaleziska dokonane w Sharjah, należące do epoki kamienia, żelaza i brązu. Wraz z nimi są modele domów pierwszych mieszkańców Emiratów. Poprzez ekrany dotykowe komputerów otwiera się dostęp do zdjęć z archiwum muzeum i gier edukacyjnych dla dzieci.

Muzeum znajduje się w dzielnicy Halwan, za Placem Kultury. Działa od 9 do 20 godzin (przerwa od 13 do 17 godzin). Wstęp jest bezpłatny.

Tel do wiadomości (06) 566 5466.

Desert Park i Arabia Wildlife Center

To nowoczesne centrum edukacyjne i badawcze hoduje zagrożone zwierzęta i rośliny. Słynie z zoo, wyposażonego w najnowsze technologie, muzeum historii naturalnej (tel. (06) 531 1411) i parku edukacyjnego dla dzieci.

Dzikie zwierzęta czują się swobodnie: odtwarzane są tutaj prawdziwe warunki życia w naturze. Odwiedzający mogą podziwiać wiele ptaków żyjących w ogromnej zagrodzie.

Park znajduje się przy drodze na lotnisko Sharjah, w pobliżu skrzyżowania nr 9. Jest otwarty od 9:00 do 17:30, we wtorek jest dzień wolny, w piątki od 14: 00-17: 30.

Telefon do informacji (06) 531 1999.

Muzeum Dziedzictwa Narodowego

Budynki muzealne znajdują się na starym dziedzińcu posiadłości rodzinnej Al-Nabud. Są doskonałym przykładem tradycyjnej architektury arabskiej.

Muzeum eksponuje odzież narodową i dziedzictwo kulturowe. Antyczne przedmioty i repliki antycznej biżuterii można kupić na pobliskim bazarze Al Ars.

Muzeum znajduje się między Al Hosn a promenadą. Otwarte od 9 do 20 godzin (lunch od 13 do 17), w piątki tylko po obiedzie. Wstęp jest bezpłatny.

Tel w przypadku zapytań (06) 569 3999.

Fort Al-Hisn

Został zbudowany w 1820 roku przez sułtana Ibn Sakra, pierwszego szejka dynastii Kawashim, który planował uczynić Sharjah swoją stolicą. Fort od dawna jest politycznym centrum emiratu. W 1969 roku został prawie całkowicie zniszczony; na terenie twierdzy pojawiły się nowe nowoczesne budynki. W 1996 roku fort został odrestaurowany według starych rysunków, ale z budynków z XIX wieku zachowały się tylko dwie ściany i 12-metrowa wieża. Teraz jest tu muzeum, wśród którego eksponatów znajdują się broń, monety, biżuteria i akcesoria do chwytania pereł.

To muzeum przy Al-Hisn Street jest otwarte od 9 do 13 i od 17 do 20 godzin. W środowe popołudnie dozwolone są tylko kobiety z dziećmi. Otwarte w piątki po obiedzie. Wstęp jest bezpłatny.

Tel w przypadku zapytań (06) 512 9999.

Muzeum Kaligrafii Arabskiej

W jego galeriach znajdują się dzieła artystów arabskich, perskich i tureckich. Zimą można zobaczyć studentów pracujących w warsztatach ceramicznych i kaligraficznych.

Muzeum znajduje się przy wyjściu z Al Hosn Street, na północ od Placu Kaligrafii. Otwarte od 9 do 20 godzin (obiad od 13 do 17 godzin), w piątki tylko po obiedzie. Wstęp jest bezpłatny.

Tel do wiadomości (06) 568 3334.

Muzeum Lotnictwa Al Mahatta

W miejscu pierwszego lotniska Al-Mahatta na Bliskim Wschodzie, które zostało otwarte w 1932 roku w ubiegłym wieku w celu wykonywania lotów komercyjnych z Wielkiej Brytanii do Indii, dziś znajduje się muzeum o tej samej nazwie. Prezentowane w nim eksponaty poświęcone są historii rozwoju lotnictwa w regionie, transporcie lotniczym, historii pierwszych prób człowieka w kosmosie i lądowaniu na Księżycu.

Muzeum Lotnictwa znajduje się obok Departamentu Imigracji Sharjah, w pierwszym budynku międzynarodowego lotniska w Sharjah. Godziny otwarcia: 08.00 - 20.00 (w dni powszednie) i 16.00 - 20.00 (w piątki). Wstęp jest płatny: 5 drh (bilet dla dorosłych) i 10 drh (bilet rodzinny).

Akwarium

Akwarium Sharjah oferuje wielokolorowy, bogaty i różnorodny podwodny świat. Ponad 250 mieszkańców morskich koegzystuje w nim spokojnie: od miniaturowych koników morskich i jeży po duże i małe ryby pływające w unikalnych akwariach, które dokładnie odtwarzają dno morskie z rafami koralowymi i sztucznymi lagunami. Na specjalnych stojakach elektronicznych, z których mogą korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci, umieszczona jest pełna informacja w języku arabskim i angielskim o mieszkańcach podwodnego świata prezentowanych w Akwarium.

Muzeum znajduje się w Al Khan, nad brzegiem Zatoki Perskiej. Godziny otwarcia: 08.00 - 20.00 (od poniedziałku do czwartku), 16.00 - 21.00 (piątki), 08.00 - 21.00 (soboty). Wstęp jest płatny: 20 drx (bilet dla dorosłych), dzieci poniżej 5 lat - bezpłatnie.

Obejrzyj wideo: Sharjah City 28th March 2019 (Luty 2020).