Prezydent ZEA odnawia teatr w pałacu Fontainebleau

Francuski Teatr Królewski w słynnej posiadłości Fontainebleau zostanie nazwany na cześć Jego Wysokości Szejka Khalifa bin Zayeda Al Nahyana, Prezydenta ZEA, który przeznaczył fundusze na jego renowację.

430-osobowy teatr został po raz pierwszy otwarty w pałacu Fontainebleau, 60 km na południowy wschód od Paryża, w 1857 roku przez cesarza Napoleona III. Teatr wyróżnia się dużą liczbą drogiego drewna i kryształu, w tym ogromnym żyrandolem. Około 25,5 miliona dirhamów (7 milionów USD) zostało przekazanych na jego odbudowę. Planowane jest kontynuowanie prac konserwatorskich przez co najmniej trzy lata.

Fontainebleau to renesansowy pałac we francuskim departamencie Sekwany i Marny, wokół którego z czasem powstało miasto Fontainebleau. Mieszkało tu wielu władców Francji, od Ludwika VII po Napoleona III. W pałacu urodzili się trzej monarchowie - Filip IV Piękny, Henryk III Walosza i Ludwik XIII. Od 1981 r. Pałac i park Fontainebleau znajdowały się na liście światowego dziedzictwa UNESCO we Francji.