EXPO 2020 - kto wygrał?

WYPOŻYCZALNI SALUTY I DUBAJ, UZYSKUJĄC PRAWO PRZECHOWYWANIA WYSTAWY EXPO-2020 W SWOIM WŁASNYM TERYTORIUM, DOSTARCZALNIE ROZPOCZĘŁO OBLICZANIE OCZEKIWANYCH DYWIDEND.

Nie było wątpliwości, że zwycięzcą wyczerpującego wyścigu o prawo do schronienia w 2020 roku światową wystawą będzie Dubaj. Nie wiem, jak to jest, w odległym Uralu Jekaterynburgu, ale w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wszyscy byli tego pewni - od małych po duże. Co więcej, nie była to nieśmiała nadzieja „co, jeśli masz szczęście?”, Ale silne przekonanie - największa wystawa światowa w 2020 roku odbędzie się w Dubaju.

Niezależnie od tego element rywalizacji był nadal obecny, a kiedy wieczorem 27 listopada 2013 r. Ogłoszono oficjalne wyniki tajnego głosowania w Paryżu, Zjednoczone Emiraty Arabskie po prostu wybuchły z radości. Wszyscy się radowali - od prezydenta ZEA po zwykłego urzędnika, od władcy emiratu Dubaju po nauczyciela w szkole, z południa na bardzo północ.

A kiedy spadła pierwsza fala radości, pojawiło się pytanie - kto naprawdę skorzystał na zwycięstwie w Dubaju? Na stronach lokalnych gazet, w radiu i na portalach społecznościowych toczyła się ożywiona dyskusja - kto będzie dobrze żył po Expo 2020? Odwiedzający Forum Emiratów Rosyjskich (www.ChatRu.com) nie stanęli na uboczu, sporządzając własną listę zwycięzców i przegranych w ożywionej debacie.

Pierwszym miejscem wśród „beneficjentów” był oczywiście emirat samego Dubaju, którego zagraniczne inwestycje w gospodarkę wyniosą około 35 mld USD, a następnie firmy budowlane - 24 mld USD zostaną zainwestowane w budowę hoteli, a kolejne 9 - w budowę centrów handlowych . A to nie liczy kosztów budowy samego kompleksu wystawienniczego, który rozciąga się na powierzchni 138 hektarów! W branży turystycznej wszystko będzie dobrze - nie tylko pieniądze od 16 milionów odwiedzających wystawę osiądą w kieszeniach, ale otrzymają również zaktualizowaną i znacznie rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Linie lotnicze również będą zarabiać na gościach - lwia część turystów dociera do Zjednoczonych Emiratów Arabskich samolotem.

Jeśli chodzi o inwestorów w emirackich projektach mieszkaniowych, opinia członków forum była podzielona - niektórzy uważają, że również będą na czarno. Jednak najbardziej uzasadnione jest przekonanie, że skorzystają na tym tylko ci, którzy już posiadają nieruchomości. Jest to z pewnością dobre, wynajmowanie mieszkań jest o 10-25 procent droższe, ale aby mieć coś do wynajęcia, musisz je najpierw kupić.

I wzrosły ceny rynkowe. Plus do minus, jak mówią.

Prognozy zysków dla pozostałych kategorii przedsiębiorstw są prawie takie same - średnie. Tak, wiadomość o zwycięstwie w Dubaju już poruszyła rynek, a na pewno do niego trafi dodatkowy kapitał, co będzie miało pozytywny wpływ w każdej dziedzinie - w handlu, edukacji, medycynie, transporcie ... Jednocześnie wzrosną wydatki na budżet firm - czynsze prawdopodobnie wzrosną, pojawią się nowe cła i opłaty (państwo potrzebuje pieniędzy na budowę), ceny paliw i energii elektrycznej wzrosną.

Co najważniejsze, wzrosną koszty personelu, które będą również musiały płacić stale rosnące rachunki za wynajem mieszkań, edukację dzieci, usługi medyczne i artykuły codziennego użytku. Współczesny świat, którego częścią są Zjednoczone Emiraty Arabskie, żyje dzisiaj zgodnie z kapitalistycznymi prawami - gdy tylko gdzieś pojawią się dodatkowe dochody, natychmiast zaczyna się nieunikniona korekta w postaci wzrostu wydatków.

Ale nie ma powodu do zniechęcenia! Dubaj naprawdę ma zwycięski bilet, którym z pewnością sobie poradzi. My, mieszkańcy Dubaju, czekamy na ciekawe czasy, nowe projekty, nowe inicjatywy i nowe osiągnięcia. A ponieważ większość czytelników naszego magazynu podejmie ten numer natychmiast po świętach Nowego Roku, rozważmy te słowa jako życzenia na Nowy Rok.

Niech każdy z nas dostanie tylko to, co najlepsze ze zwycięstwa Dubaju w wyścigu na Expo 2020, a wszystkie problemy i ewentualne kłopoty wewnętrzne nas ominą! Mamy szczerą nadzieję, że część 17 miliardów dolarów, które Dubaj „zarobi” na wystawie, z pewnością znajdzie się w naszych kieszeniach!

Szczęśliwego Nowego Roku 2014 i do zobaczenia wkrótce!

LICZBY I FAKTY

  • Inwestycje rządowe bezpośrednio związane z Expo 2020 wyniosą około 8–9 mld USD
  • Łączna wartość inwestycji, w tym sektora prywatnego, wyniesie około 43 mld USD
  • Wystawę potrwa około 25 milionów osób, które potrwają 6 miesięcy, z czego 75% będzie pochodzić z zagranicy.
  • W związku z Expo 2020 liczba mieszkańców Dubaju wzrośnie o ponad pół miliona osób.
  • Przed zwycięstwem Dubaj zamierzał zwiększyć liczbę gości emiratu do 20 milionów do 2020 roku i wyznaczył tę liczbę w swojej strategii rozwoju.

Obejrzyj wideo: Asucon XX-lecie: Gra konwentowa, cosplay i panele! (Październik 2019).