Burj Khalifa: na siódmym niebie

4 stycznia 2010 r. W Dubaju odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia najwyższego budynku na ziemi - 828-metrowego gigantycznego wieżowca Burj Khalifa, wcześniej znanego jako Burj Dubai.

Budowa tej bezprecedensowej konstrukcji rozpoczęła się w 2004 roku. Na 39 niższych piętrach budynku znajduje się pierwszy na świecie hotel pod marką Armani. 144 rezydencje firmowe z Giorgio Armani, zajmują od 9 do 16 piętra i są już zamieszkane. Powyżej - do 108 piętra włącznie znajduje się 900 luksusowych apartamentów. Wszystkie kolejne piętra - aż do 154. - zostały przekazane biurom i apartamentom firmowym, które są mistrzami świata na dużych wysokościach.

Tam, na 124. piętrze, znajduje się najwyższy taras widokowy na świecie - „Na szczycie” - nowy obowiązkowy punkt w programie turystycznym zwiedzania Dubaju. Przy dobrej pogodzie zasięg widzenia z tarasu widokowego wynosi 80 km. Na 125. piętrze, najwyższa restauracja na świecie, Atmosphere. W sumie wieża Burj Khalifa ma 160 pięter.

Burj Khalifa obejmuje między innymi wiele obszarów handlowych reprezentowanych przez hotele, kluby, restauracje, biblioteki, sale fitness i sklepy. I otacza budynek, który jest już nazywany „pionowym miastem”, zielonym parkiem o powierzchni 11 hektarów. Całkowita liczba mieszkańców wieży Burdż Chalifa wynosi około 12 tysięcy.

We wnętrzu Burj Khalifa zastosowano naturalne drewno, polerowany ciemny kamień i srebrny trawertyn na podłogi i wenecki tynk na ściany, a także ręcznie robione dywany. Do dekoracji wnętrz w wieżowcu opublikowano ponad 1000 dzieł sztuki artystów lokalnych i zagranicznych.

W bezpośrednim sąsiedztwie budynku Burj Khalifa znajduje się jedno z największych centrów handlowych na świecie, Dubai Mall, o powierzchni ponad 1,1 miliona metrów kwadratowych. m. U stóp Burdż Chalifa znajduje się Fontanna Dubajska („Fontanna Dubajska”) - muzyczna fontanna, która jest jedną z największych i najwyższych na świecie. Wysokość dysz dochodzi do 150 m (około 50 pięter). Fontanna jest oświetlona przez ponad 6 tysięcy kolorowych źródeł światła. Fontanna jest w stanie jednocześnie podnieść 83 tysiące litrów wody w powietrze i została zaprojektowana przez kalifornijską firmę WET, tę samą firmę, która stworzyła fontanny do tańca w hotelu Bellagio w Las Vegas.

CIEKAWE FAKTY

 • W godzinach szczytu system klimatyzacji Burj Khalifa zużywa 10 tysięcy ton wody lodowej na godzinę, co jest równoważne z zimnem wydzielanym, gdy 10 tysięcy ton lodu topi się w ciągu jednego dnia.
 • System zaopatrzenia w wodę Burj Khalifa dostarcza średnio 946 tysięcy litrów wody dziennie.
 • Szczytowe zużycie energii elektrycznej przez Burj Khalifa wynosi 36 MVA, co odpowiada 360 tysiącom 100-watowych żarówek, zawartych jednocześnie.
 • Podczas chłodzenia gorącego i wilgotnego powietrza zewnętrznego w systemie klimatyzacyjnym Burj Khalifa powstaje kondensacja, która służy do nawadniania terenów zielonych w okolicy. Pozwala nam to zaoszczędzić około 67,5 miliona litrów wody rocznie, co odpowiada objętości około 20 basenów olimpijskich.
 • Dwupokładowe windy na taras widokowy Burj Khalifa, znajdujące się na 124. piętrze, są najszybsze na świecie; zapewniają wzrost 42 osób jednocześnie na wysokość około 600 m, przy średniej prędkości 10 m / s i maksymalnej prędkości 18 m / s.
 • Przy obliczaniu bezpieczeństwa pożarowego Burdż Chalifa przyjęto, że w budynku może przebywać jednocześnie do 35 tysięcy osób, których pełna ewakuacja nie powinna zająć więcej niż 32 minuty.
 • Na schodach Burj Khalifa, co około 25 pięter, rozmieszczone są klimatyzowane, klimatyzowane części wypoczynkowe.
 • Do budowy Burdż Chalifa wykorzystano około 230 tysięcy metrów sześciennych. m betonu (bez fundamentu), co odpowiada objętości monolitycznego sześcianu betonowego o wymiarach 61 x 61 x 61 m. Dla porównania na budowę CN Tower w Toronto (Kanada) wydano łącznie 40,5 tys. metrów sześciennych. m betonu.
 • Zewnętrzna powierzchnia Burj Khalifa, 75% szkła, ma powierzchnię około 111 500 metrów kwadratowych. m, co odpowiada powierzchni 17 boisk piłkarskich.
 • Do budowy Burdż Chalifa wykorzystano około 31,4 tys. Ton zbrojenia stalowego (bez fundamentu). Jeśli ta armatura zostanie ułożona na długość, obejmie ona ponad jedną czwartą odległości na całym świecie. Dla porównania stworzenie słynnej Wieży Eiffla w Paryżu wymagało 7,3 tys. Ton stali.
 • W normalnym użyciu umycie wszystkich okien Burj Khalifa z zewnątrz potrwa 3-4 miesiące.